Podlewanie roślin to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie zapewniający im dobrą kondycję. Woda jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o ich wzroście, rozwoju i stanie odżywienia, dlatego systematyczne podlewanie jest koniecznością. Ażeby było ono przyjemnością, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Węże ogrodowe, zraszacze ręczne i statyczne oraz sterowniki nawadniania pomogą w efektywnym nawadnianiu.

Parametry węży ogrodowych

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów węży ogrodowych różniących się parametrami. Aby określić długość węża, która jest nam potrzebna, należy zmierzyć odległość od punktu poboru wody do najdalej wysuniętego miejsca na działce, a następnie dodać do niej co najmniej 2 m zapasu. Dobierając wąż ogrodowy niezwykle ważna jest jego średnica. Dzięki niej jesteśmy w stanie określić ciśnienie wody oraz skuteczność podlewania. W ogrodach najczęściej używa się węży o średnicy 1/2” (12,5 mm), 3/4” (19 mm), ale można też zakupić 5/8” (15 mm) czy 1 cal (25 mm).

Właściciele ogrodów o dużej powierzchni powinni decydować się na długie węże o większej średnicy. Przykładowo, ofertę asortymentową producenta węży firmy Cellfast można podzielić na trzy grupy produktów. Trzywarstwowe i czterowarstwowe węże ogrodowe z oplotem krzyżowym są podstawowymi produktami. Kolejnym segmentem są węże z oplotem trykotowym ATS, który zapobiega załamywaniu się węża.

Węże ogrodowe - podstawa systemu

Najbardziej zaawansowane i wytrzymałe są węże pięciowarstwowe i sześciowarstwowe z podwójnym oplotem ATS2 czyli Green i Hobby. Są to produkty dedykowane najbardziej wymagającym użytkownikom. Materiał, z którego są produkowane, nie zawiera szkodliwych pierwiastków: kadmu, baru i ołowiu. Są odporne na działanie niskiej lub wysokiej temperatury czy promieni UV.

Strumień możliwości

Sam jednak wąż ogrodowy nie wystarczy, aby w pełni wykorzystać jego potencjał, niezbędne są dodatkowe akcesoria. Przyłącza kranowe i rozdzielacze - służą do szybkiego i wygodnego podłączania węży ogrodowych do ujęcia wody. Wykorzystując reparatory i szybkozłącza, można połączyć węże lub zamontować pistolety zraszające. Sposobów na nawadnianie trawnika jest kilka. Strumień wody powinien rozkładać się równomiernie i rozłożyście. W przypadku podlewania roślin najlepiej rozpylać wodę przy użyciu zraszacza. Zastosowanie zraszaczy prostych lub pistoletowych okazuje się najlepszym wyborem, gdy chcemy podlać np. rabatki, grządki czy konkretną roślinę. Wystarczy wówczas zmienić rodzaj czy zasięg strumienia i dostarczyć wodę w pożądane miejsce.

Zraszacz pistoletowy - wiele funkcji w ergonomicznej formie

Poszczególne modele zapewniają płynną regulację siły strumienia z możliwością ustawienia na oczekiwanym poziomie, począwszy od silnego punktowego, poprzez delikatną mgiełkę, do delikatnego prysznicowego i mocnego prysznicowego. Umożliwia to elastyczny wybór sposobu podlewania dopasowany do potrzeb rośliny. Pistolety montuje się do węży za pomocą szybkozłączek.

Szybkozłącze stop - pewne połączenie bez przecieków

Oprócz zraszaczy pistoletowych dostępne w sprzedaży są również zraszacze statyczne. Wystarczy podłączyć je do węża ogrodowego, ustawić w wybranym miejscu, odkręcić wodę i odczekać, aż rośliny zostaną wystarczająco nawodnione. Urządzenia w pełni zautomatyzują czasochłonną czynność podlewania. Mogą być używane zarówno do małych, jak i do większych powierzchni. Wybierając konkretny model, istotna jest możliwość regulacji strumienia (natężenia, kierunku i zasięgu).

Zraszacz statyczny - podlewanie bez wysiłku

Więcej informacji na: www.cellfast.com.pl