Jak rozpoznać, że na naszym poddaszu jest kuna?

Kunę goszczącą na naszym poddaszu najłatwiej jest rozpoznać po dość charakterystycznych dźwiękach, które zwykle są tak naprawdę pierwszym sygnałem alarmującym o pojawieniu się kuny. Jeśli więc usłyszymy podejrzane dźwięki dochodzące z poddasza, warto jest wejść na nie, by upewnić się, czy rzeczywiście znajduje się na nim kuna. Powinniśmy wtedy poczuć nieprzyjemny zapach.

Warto jednak wiedzieć, iż możemy mieć w takim przypadku do czynienia z dwoma różnymi gatunkami kuny - z kuną domową czy z kuną leśną. Chcąc je od siebie odróżnić, najłatwiej zrobić to po futerku, ponieważ kuna domowa ma raczej jaśniejsze futerku z dość charakterystyczną białą plamką pod gardłem, z kolei kuny leśne mają ciemne futerka z żółtymi plamami na piersiach.

Co więcej, kuny domowe grasują głównie w nocy, stąd też to właśnie nocami można słyszeć charakterystyczne dźwięki dobiegające z poddasza. W przeciwieństwie do kun domowych, kuny leśne mogą funkcjonować przez całą dobę.

Kuna domowa - dlaczego pojawia się często na poddaszach?

Zastanawiając się, dlaczego tak właściwie to właśnie na poddaszach domów często możemy znaleźć kuny, warto wiedzieć, iż poddasza są po prostu wręcz idealnym miejscem dla kun do założenia gniazda, o ile oczywiście poddasza te są niezamieszkałe. W takich miejscach jest zwykle bardzo sucho i cicho, dzięki czemu kuny mają odpowiedni spokój, którego potrzebują. Co więcej, kuny wybierają zazwyczaj poddasza domów, przy których również znajduje się ogród, ponieważ w takiej sytuacji jest on dla nich idealnym miejscem do polowania.

Kuna, która zamieszkuje poddasze, może wyrządzić na nim bardzo wiele szkód, na przykład może ona zniszczyć warstwę termoizolacyjną poprzez wygryzanie w niej kanałów, a dodatkowo może pogryźć kable znajdujące się na naszym poddaszu, czy też poszarpać folię dachową. Co więcej, wyczuwalny może być dość nieprzyjemny zapach dochodzący z poddasza, po pierwsze ze względu na odchody zwierzęcia, a po drugie z tego względu, iż kuna może znosić na nie jedzenie, w wyniku czego resztki jedzenia mogą się oczywiście psuć i wydzielać raczej mało przyjemny zapach.

Nie warto też zapominać tutaj o hałasie, który kuna może generować. Już samo przemieszczanie się kuny po poddaszu i jej drapanie może wywoływać niezbyt komfortowy dla mieszkańców domu dźwięk, a dodatkowo słyszalne mogą być także odgłosy wydawane przez kuny. 

Sprawdzony odstraszacz na kuny - czy domowe sposoby są skuteczne?

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak odstraszyć kuny z poddasza, warto przede wszystkim sprawdzić domowe sposoby, które mogą poradzić sobie z kunami tak naprawdę równie skutecznie, co wszelkie kupne odstraszacze, a przy tym mogą być dużo tańsze i prostsze w użyciu. Otóż jak tylko upewnimy się, iż na naszym poddaszu grasuje kuna, od razu można śmiało umieścić w niektórych miejscach sierść psa lub kota.

Sam zapach sierści może już skutecznie nastraszyć kunę, co prawdopodobnie zachęci ją do ucieczki z poddasza przed większym od niej przeciwnikiem. Jeżeli jednak po dłuższym czasie stosowania sierść okazuje się nieskuteczna, należy usunąć ją z poddasza, by kuna nie przyzwyczaiła się zbytnio do jej zapachu.

Jednym z domowych sposobów, który śmiało można wykorzystać jako odstraszacz na kuny, jest wykorzystanie kostki toaletowej, która również działa poprzez odstraszanie kuny swoim zapachem. W celu pozbycia się kuny z poddasza śmiało można użyć tak zwanej żywołapki, czyli pułapki, która zwabia do siebie zwierzę i blokuje je.

Zwykle takie pułapki mają formę małych klatek, do których wkłada się jedzenie, na przykład jajko czy też kawałki kurczaka. Jedzenie skutecznie zwabia kunę, po czym klatka automatycznie zamyka się, blokując kunę w swoim wnętrzu.

Jeżeli chodzi o kupne rozwiązania, można także zdecydować się na zakup specjalistycznego urządzenia, które emituje dźwięki mające na celu odstraszyć kuny. Co ciekawe, bardzo często dźwięki te mają naśladować naturalne odgłosy borsuka. Innym kupnym rozwiązaniem jest zakupienie tak zwanego elektrycznego pastucha, który jest tak właściwie specjalną instalacją. Należy umieszczać ją na przykład przy rynnach.

Taki odstraszacz działa poprzez wykorzystanie prądu o niewielkim napięciu, przez co kuna sama z siebie powinna unikać tego sprzętu, a co za tym idzie, również naszego poddasza.