Historia mówi nam wiele

Ludzie od zarania dziejów odkrywają wciąż nowe materiały, z których tworzą trójwymiarowe dzieła sztuki. Jedną z najsłynniejszych rzeźb świata jest powstała niemal 30 000 lat temu Wenus z Willendorfu, przedstawiająca postać Bogini Matki. Ta zaledwie 11-centymetrowa figurka wykonana została z kamienia kredowego, materiału bardzo łatwego w obróbce, a następnie pomalowana czerwoną ochrą. Jej subtelne piękno wciąż zachwyca kolejne pokolenia.

Idąc dalej, ok. 5000 lat temu w okresie rozkwitu cywilizacji w Mezopotamii, najpopularniejszym, bo też najłatwiej dostępnym materiałem do rzeźbienia była glina. Tworzono z niej niewielkie figurki wotywne ofiarowywane potem bogom jako prośbę o coś lub podziękowanie za pomoc. Z kolei starożytni Egipcjanie uwielbiali kamień i w nim najchętniej rzeźbili kolosalne wizerunki swoich bogów oraz królów. Pradawni Grecy natomiast kochali się w statuach z brązu, których urodę wciąż możemy podziwiać w niektórych muzeach świata. Tymczasem w dniach świetności Imperium Rzymskiego szczytem mody był biały marmur, a w Średniowieczu drewniane wizerunki Jezusa oraz świętych miały nam pomóc zbliżyć się do Boga.

Betform Art, Iris na skale

Gdy czas doskonali dzieło człowieka

Od tych tysiącleci jedno się nie zmieniło - nadal pragniemy otaczać się pięknem zaklętym w trwałym materiale. A ponieważ mamy XXI wiek, nic dziwnego, że marka Betform Art postawiła na materiał ze wszech miar nowoczesny, czyli wysokiej jakości beton. Sprawia to z jednej strony, że dekoracje są odporne na warunki atmosferyczne i mogą stać na zewnątrz cały rok. Z drugiej strony, dzięki działaniu czasu oraz pogody, zyskują one wyjątkową tylko dla danego miejsca patynę (mech, zacieki deszczowe, erozja, wietrzenie materiału). Jest to pozytywnie odbierane przez wielką liczbę odbiorców, gdyż takie "postarzone" ozdoby lepiej komponują się z otoczeniem i nabierają antycznego lub rustykalnego charakteru.

Betform Art, dama z rowerem

Nie ma jednak nic złego w tym, by preferować pierwotny efekt figurek. W takim przypadku lepiej jest zabezpieczać figury na zimę poprzez delikatne usuwanie pyłów, kurzów itd. i raz do roku konserwowanie środkami przeznaczonymi do konserwacji wyrobów betonowych (dostępnymi także w ofercie Betform Art).

Betform Art, księżycowa nimfa - odcień rdzy

Droga do piękna

Figury od Betfrom Art wyróżnia przekraczanie granic tego, co dotychczas w rzeźbie ogrodowej było możliwe, mówimy tu nie tylko o samym materiale, ale także niezwykłym procesie ich powstawania. Projekty powstają poprzez współpracę z wieloma artystami, rzeźbiarzami. Wśród motywów do powstawania dzieł wymieniają oni inspiracje artystyczne - obserwację świata realnego i wirtualnego, kontakt ze sztuką, twórcze przetwarzanie i ujmowanie w interesujące formy otaczającej nas rzeczywistości, będące nierzadko do niej komentarzem, budujące nastrój od radosnego po refleksyjny, czy nostalgiczny.

Betform Art, skrzat foxglove

Na podstawie takiego projektu wykonywane są następnie prace rzeźbiarskie polegające na stworzeniu modelu z gliny. Wykonywane są forma i odlew betonowy. Kolejnym etapem jest ręczna obróbka każdego odlewu z ogromną dbałością o jakość i detale. Po jej zakończeniu wykonywany jest efekt kolorystyczny dobierany indywidualnie do każdej figury. Kolor ma podkreślać i oddawać nastrój figury. Obecnie do dyspozycji jest sześć barw. Na koniec następuje kontrola jakości, a kolejnym krokiem jest solidne pakowanie i zabezpieczanie figur do transportu.

Betform Art, grupa misterium maska męska i kobieca - odcień rdzy

A kiedy taka dopieszczona pod każdym względem figurka pojawia się w naszym ogrodzie, my po prostu musimy tylko znaleźć dla niej jak najpiękniejsze miejsce, by każdego dnia, o każdej porze roku cieszyła nas swoją obecnością.

Betform Art, zakochane żabki

Więcej informacji na: betform-art.pl

 

Autor
Figury, które ożywią każdy ogród
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...