Krok 1. Ustal wielkość ogrodu

To ważne, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie - jak duży jest nasz ogród, przed doborem odpowiedniego sprzętu. Powierzchnia ogrodu determinuje bowiem wszystkie kolejne kroki - od wyboru optymalnej długości węża, aż po zraszacze do trawnika, które efektywnie nawodnią ogród. Możesz skorzystać np. z kalkulatora ogrodowego Fiskars, który pozwala określić powierzchnię do nawodnienia i dobrać sprzęt. Wystarczy zalogować się na stronie www.fiskars.eu/easywatering, wpisać adres działki, zaznaczyć jej granice, a w efekcie otrzymamy podpowiedź dotyczącą optymalnego dla nas sprzętu.

Krok 2. Wybierz sprzęt do różnych zadań

Istnieje tyle różnych możliwości i rodzajów narzędzi, że łatwo się pogubić. Kluczowy zestaw narzędzi do nawodnienia średniego ogrodu powinien zawierać jeden lub kilka węży, pistolet i lanca zraszająca, zraszacz, przyłącza, nyple, a nawet sterownik.

Niezbędnym narzędziem jest na pewno pistolet zraszający pozwalający dopasować strumień wody do naszych potrzeb. Na rynku dostępne są różne pistolety i lance zraszające, w tym kilkufunkcyjne. Na przykład w ofercie Fiskars znajdziemy nowy pistolet zraszający, multi (Front), który został wyposażony w ergonomiczny przedni spust z bezstopniową regulacją i funkcją blokady ciągłej. Obrotowa, wymienna głowica SoftGripTM umożliwia wybór różnego strumienia - delikatnej mżawki, strumienia natryskowego, płaskiego, zraszającego lub punktowego.

Comfort pistolet zraszający, multi (Front)

Krok 3. Dopasuj strumień wody do zadania

Bardzo ważne jest  dopasowanie odpowiedniego typu strumienia do prac ogrodniczych. Oto kilka rodzajów strumienia przeznaczonych do konkretnych zadań, przy pomocy pistoletu zraszającego:

  • Natryskowy - uniwersalny do podlewania roślin, krzewów i rabat.
  • Delikatna mżawka - idealna do nawadniania delikatnych nasadzeń i roślin.
  • Płaski - wytwarza delikatny, nasycony strumień, w sam raz do wypełniania konewek i wiaderek.
  • Zraszający - to poziomy strumień do spłukiwania i mycia samochodów, rowerów, tarasów i innych powierzchni.
  • Punktowy - cechuje go silny strumień do czyszczenia narzędzi ogrodowych i zabrudzonych powierzchni.
Comfort pistolet zraszający, multi (Front)

Krok 4. Wybór węża ogrodowego to podstawa

Na początek należy określić długość węża. Zależy ona od wielkości terenu, na którym będziemy go używać. Jeśli planujemy podlewać ogród, wybierz tę możliwie najbardziej zbliżoną do rozmiaru trawnika. Średnica węża jest mniej istotna i zależy wyłącznie od nas.

Warto pamiętać, że wybór dłuższego węża lub o większej średnicy wcale nie wpływa na efektywniejsze podlewanie. W praktyce bowiem taki wąż jest cięższy i trudniejszy w użyciu. Może jedynie sprawdzić się w przypadku ogrodu o sporej powierzchni, bo duża średnica gwarantuje większe ciśnienie wody.

Wózek z wężem XL - zestaw

Nie ma nic bardziej irytującego niż skręcony wąż. Łatwo można temu zapobiec, wybierając model wysokiej jakości, mający odpowiednie wzmocnienie i grubość ścianki. Jeśli natomiast splątanie węża nam nie przeszkadza, to wówczas mamy po prostu większy wybór w modelach.

Wózek z wężem XL - zestaw

W ofercie Fiskars pojawił się w tym roku wózek z wężem XL do nawadniania ogrodu. Jest to gotowy do użycia zestaw, który w komplecie posiada wąż ogrodowy 13 mm (1/2”) o długości 20 m, złączki i dyszę zraszającą. Wózek można używać w pozycji poziomej oraz obracać w zakresie 360o co pozwala na efektywne dotarcie do każdego zakątka ogrodu. Co istotne - konstrukcja wózka zapewnia równomierne zwijanie węża na bębnie.

Wózek z wężem XL - zestaw

Krok 5. Czas na dobór złączek i przyłączy

Po wybraniu optymalnych węży, pistoletów zraszających i zraszaczy, czas połączyć wszystkie części w całość. Złączki i przyłącza łączą nasz system nawadniający. Każde z nich ma inne zastosowanie. Niektóre zatrzymują strumień wody w przypadku odłączenia końcówki zraszającej, inne są tak odporne, że mogą wytrzymać mróz lub nawet ciężar samochodu.

Złączki i przyłącza można podzielić na trzy kategorie:

  • Przyłącza kranowe - do podłączenia do kranu.
  • Szybkozłącza - umożliwiające podłączenie węży ogrodowych do przyłącza kranowego, pistoletów zraszających, zraszaczy, nypli itd.
  • Nyple - służące do przedłużania węży.

Sterowniki w akacji

Podczas naszej nieobecności w domu, warto zabezpieczyć ogród, wyposażając go w odpowiedni sprzęt do nawadniania, który możemy zaprogramować stosownie do naszych potrzeb.

Mowa o sterownikach, które programuje się w łatwy sposób ustawiając początek, częstotliwość i czas trwania nawadniania. W ofercie Fiskars znajdziemy sterownik nawadniania podwójny i pojedynczy. Urządzenie jest proste w konfiguracji i obsłudze, automatycznie włącza i wyłącza wodę zgodnie z naszym harmonogramem. Duży, czytelny wyświetlacz LCD sprawia, że programowanie jest łatwe i intuicyjne. Po prostu ustawiamy czas rozpoczęcia i zakończenia pracy, częstotliwość nawadniania (6 h, 12 h lub 1 do 7 dni) i czas trwania (1 do 360 min). Sterownik podwójny ma możliwość programowania nawadniania tak, aby uruchamiał dwa węże niezależnie lub jednocześnie.

Sterownik nawadniania, podwójny

Więcej informacji na: www.fiskars.pl