Zagadnienia w artykule:
  • Gdzie postawić grill w ogrodzie?
  • Ile miejsca zaplanować na grill ogrodowy?
  • Jak urządzić kącik grillowy w ogrodzie?
  • Ile miejsca zaplanować na grill ogrodowy?
  • Wybór grilla do ogrodu

Kluczowym sprzętem jest oczywiście sam grill, powinniśmy jednak pamiętać też o odpowiedniej nawierzchni, przyjaznym otoczeniu, meblach do strefy czy ochronie przed deszczem i silnym słońcem.

Gdzie postawić grill w ogrodzie?

Przygotowując strefę do wspólnego przygotowywania pyszności w ogrodzie, warto najpierw dobrze się zastanowić, gdzie dokładnie postawić grill.

Jak najbliżej domu? To ma na pewno tę zaletę, że nie musimy daleko chodzić z żywnością, naczyniami i akcesoriami. Z drugiej jednak strony dym z grilla może dostawać się do pomieszczeń, a jeśli ustawimy go za blisko ścian czy murów, mogą się nieestetycznie brudzić podczas gotowania.

A może grill dalej od domu i w otoczeniu zieleni? Takie rozwiązanie pozwala stworzyć przyjemną, kameralną strefę do wspólnego spędzania czasu. Oczywiście oznacza to nieco dalsze przenoszenie wszystkich potrzebnych rzeczy z domu, niemniej nie ma wtedy problemu z dymem, który ewentualnie mógłby dostawać się do środka. Świetną opcją jest także zaaranżowanie strefy grillowej w altanie. Dzięki temu nie jesteśmy zależni od zmiennej pogody - nawet podczas deszczu bez problemu zorganizujemy grilla.

Ponadto zadaszenie ochroni nas również przed mocnym słońcem, które w ostatnich latach bywa już sporą bolączką zwłaszcza w miesiącach letnich. Taka strefa zapewnia też dobrą ochroną samemu sprzętowi, który możemy tam zostawić na kilka miesięcy bez koniecznego chowania go do domu po skończonym gotowaniu (choć zawsze warto zastosować np. pokrowiec ochronny). Alternatywę dla większej altany może też stanowić dowolna wiata lub pawilon ogrodowy. 

Ile miejsca zaplanować na grill ogrodowy?

Nie ma tu uniwersalnej zasady, niemniej dobrze zaplanować na całą strefę grillową w ogrodzie od kilkunastu metrów kwadratowych w górę. Ważne, by grill nie stał tuż przy murach, ścianach, roślinach. W dobrym tonie jest też oddalenie go nieco od granicy działki, tak by ewentualny dym z grilla nie przeszkadzał sąsiadom.

W określeniu powierzchni przyda się też zwykła analiza potrzeb. Dobrze jest się zastanowić nad tym, w jak dużym gronie zwykle grillujemy - i odpowiednio do tego dobrać chociażby liczbę mebli ogrodowych. Te zaś pomogą określić właściwą powierzchnię.

Jak urządzić kącik grillowy w ogrodzie?

Bez względu na to, jak daleko znajduje się on od domu, warto zadbać o równą, utwardzoną powierzchnię w strefie grillowania. Można do tego użyć chociażby kostki brukowej, płyt betonowych, płyt chodnikowych lub innych materiałów odpornych na wysokie temperatury i ogień. Jeszcze łatwiejsza wersja? Wysypanie podłoża żwirem. Jeśli zaś urządzamy kącik grillowy w ogrodzie poza altaną, dobrze jest go też wizualnie wydzielić od otoczenia. Tu zaś najlepiej się sprawdzają odpowiednie rośliny.

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie mogą bezpiecznie rosnąć w pobliżu (mamy oddziaływanie wysokich temperatur oraz dymu), ale za to istnieją takie, którym specyficzne warunki „okołogrillowe” w ogóle nie przeszkadzają.

Przykłady? Tuje, cisy, bukszpan, żywotniki, niektóre wysokie byliny, a także pnącza, które mogą również posłużyć do stworzenia zielonych ścian - wystarczy użyć dekoracyjnych i solidnych podpórek. Jednocześnie starajmy się nie tworzyć zbyt gęstych zarośli nieopodal grilla, bo ryzykujemy większe ataki choćby komarów! Swoją drogą, warto też rozważyć posadzenie roślin odstraszających insekty, np. plektrantusów i pelargonii.

Wybór grilla do ogrodu

Wreszcie należy podjąć najważniejszą decyzją - czyli jaki grill do ogrodu wybrać? Dostępne są trzy podstawowe typy:

• Grill węglowy - tradycyjny i bodaj najpopularniejszy. Jest niewielki, łatwy w przenoszeniu, nie wymaga dodatkowego zasilania - wystarczy rozpalić węgiel drzewny, brykiet czy nawet drewno z drzew owocowych. Trzeba jednak pamiętać, że grill węglowy emituje najwięcej dymu. Niektórzy też zarzucają mu to, że trudniej na nim przyrządzić naprawdę zdrowe potrawy. Wiele jednak zależy od umiejętności gotującego i oczywiście odpowiednich składników.

• Grill gazowy - wiąże się z większą inwestycją, ale świetnie sprawdza się w przypadku osób, które często grillują. Podobnie jak grill węglowy nie wymaga dodatkowego (poza gazem) zasilania i uciążliwych przewodów elektrycznych.

Ma również znacznie więcej zalet, wśród których warto wymienić np. opcję regulacji temperatury i szybkie nagrzewanie bez rozpałki. Dania przyrządzane na grillu gazowych są równomiernie opieczone. Łatwiej też utrzymać sprzęt w czystości. Grille gazowe są często wzbogacone w dodatkowe elementy, takie jak np. praktyczny blat i haczyki na utensylia kuchenne.

• Grill elektryczny - rozwiązanie ekonomiczne i uznawane za większego sprzymierzeńca zdrowego trybu życia. Taki sprzęt nie emituje dymu, szybko się nagrzewa, nie sprawia problemów podczas czyszczenia. Wady? Przede wszystkim konieczność podłączenia do prądu, co w większym oddaleniu od domu może być wyzwaniem i wymaga długiego przewodu.

Ponadto smak potraw z grilla elektrycznego przez niektórych jest uznawany za gorszy - ze względu na brak charakterystycznego aromatu związanego z gotowaniem na żywym ogniu. Ambitniejsze osoby mogą też zbudować własny grill murowany. Na to jednak potrzeba oczywiście więcej miejsca, czasu i - jednak - środków.

Wyposażenie strefy grillowej w ogrodzie

Podstawowym sprzętem jest oczywiście sam grill. W praktyce dobrze sprawdza się też nawet niewielki blat roboczy. Można od razu kupić grill z takim dodatkowym elementem (zwłaszcza jeśli chodzi o gazowy czy elektryczny). W przypadku grilla węglowego przyda się również odpowiednie miejsce na przechowywanie węgla drzewnego lub innego materiału na rozpałkę. Jeśli strefa grillowa w ogrodzie znajduje się pod zadaszeniem i ma nawet charakter zbliżony do kuchni pod chmurką, przydadzą się też szafki i inne meble do przechowywania naczyń oraz akcesoriów.

A przynajmniej warto zadbać o miejsce, gdzie można wszystko zebrać, by mieć pod ręką podczas grillowania. Trudno też wyobrazić sobie przyjemne grillowanie bez mebli wypoczynkowych. Konieczne są przynajmniej krzesła i fotele ogrodowe, choć i stół jest godny polecenia. W razie gdy nie ma na niego miejsca, można oczywiście jeść grillowe przysmaki i bez niego.

Na koniec - zadaszenie! Jeżeli strefa grillowa jest w altance lub pawilonie ogrodowym, to problem się automatycznie rozwiązuje. Ale gdy grillujemy pod chmurką, warto się schronić chociażby pod dużym parasolem ogrodowym.

Autor
Strefa grillowa w ogrodzie - jak ją urządzić i ile miejsca przeznaczyć?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...