Czy można rozpalić ognisko w ogrodzie w celach rekreacyjnych?

Na wstępie uspokajamy. Nie istnieje przepis, który kategorycznie zabrania rozpalenia ogniska w ogrodzie na własnej posesji. Nie oznacza to jednak, że zawsze jest to możliwe. Zasady zostały szczegółowo wyjaśnione w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Sięgnęliśmy do rozporządzenia i wyjaśniamy, że ognisko na działce można rozpalić, jeśli:

• ognisko jest rozpalone w odległości co najmniej 10 metrów od miejsc występowania palnych płodów rolnych,

• miejsce rozpalenie ogniska nie generuje ryzyka zapalenia się materiałów palnych i budynków,

• ognisko jest rozpalone w odległości nie mniejszej niż 100 metrów od linii brzegowej lasu. Jeśli zatem jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami urokliwej działki, znajdującej się dosłownie pod lasem, niestety nie możemy rozpalić na niej ogniska.

Ognisko w ogrodzie a niezadowoleni sąsiedzi - czy można dostać mandat?

Grillowanie na działce uważane jest niemalże za sport narodowy Polaków, a ogniska z pieczonymi ziemniakami i kiełbaskami też nie należą do rzadkości. Przyjęło się, że z pierwszymi ciepłymi wiosennymi promieniami słońca rozpoczynamy sezon biesiad na świeżym powietrzu.

Nie zawsze jednak trafiają się wyrozumiali sąsiedzi i to również nie pozostaje bez znaczenia w kwestii przepisów, dotyczących grillowania i rozpalenia ogniska w ogrodzie. Warto poznać kilka wytycznych, które pozwolą uniknąć kary nawet wtedy, kiedy niezadowolony sąsiad zadzwoni po służby.

• Ognisko rozpalone jest minimum 4 metry od granicy działki.

• Ognisko jest odpowiednio zabezpieczone przed rozprzestrzenieniem się ognia, np. poprzez wykopanie dołka i otoczenie go kamieniami.

• Ognisko nie emituje dymu na sąsiednie nieruchomości. Pomoże w tym stosowanie suchego sezonowanego drewna o wilgotności 20-30%

.• Ogień musi być kontrolowany, nie może pozostać bez nadzoru.

• Posiadamy „pod ręką” odpowiednie narzędzia do gaszenia ogniska, np. wiadro wody lub gaśnicę. Warto pamiętać również o tym, że w czasie suszy lokalna Straż Pożarna może opublikować komunikaty, które warto śledzić. Mogą znajdować się w nich dodatkowe wytyczne, dotyczące rozpalania ognisk na terenie posesji.

Czy w ogrodzie można spalić liście i gałęzie?

Okazuje się, że bezpowrotnie minęły czasy, kiedy na własnej działce można było robić może nie wszystko, ale wiele. Dotyczy to również utylizacji odpadów zielonych, czyli liści i gałęzi. Jest to uwarunkowane przepisami o odpadach art. 31 ust. 7, gdzie umieszczono zapis, że dopuszcza ona spalanie pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, ale tylko wtedy, gdy nie podlegają one obowiązkowi selektywnego składowania.

W myśl obowiązującej ustawy o segregacji odpadów gmina ma obowiązek prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów, a każdy posiadacz działki powinien segregować i wystawiać odpady w dniu zbiórki. Obowiązuje więc zakaz spalania liści oraz gałęzi w ogrodzie. Można jednak te przepisy częściowo obejść.

Liści bezwzględnie nie spalimy w ogrodzie, możemy poddać je kompostowaniu lub wykorzystać do zabezpieczenia roślin przed zimą. Gałęzie jednak warto zebrać i poddać sezonowaniu. Sezonowane gałęzie mogą posłużyć do rozpalenia ogniska, przeznaczonego na cele rekreacyjne, ponieważ dobrze wysuszone nie będą powodowały nadmiernego zadymienia okolicy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim Rozpalając ognisko w ogrodzie na swojej posesji, należy zawsze pamiętać o bezpieczeństwie. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą nam uniknąć kłopotów.

• Przed rozpaleniem ogniska warto sprawdzić prognozę pogody. Silny wiatr może utrudniać kontrolę nad ogniem i zwiększać ryzyko jego rozprzestrzenienia się.

• Ognisko należy zawsze rozpalać w bezpiecznym miejscu, z dala od budynków, drzew i innych łatwopalnych materiałów.

• Do rozpalania ogniska dobrze jest używać wyłącznie naturalnych materiałów, takich jak drewno i gałęzie. Nie wolno spalać w ognisku plastikowych odpadów, gumy i innych tworzyw sztucznych.

• Po zakończeniu korzystania z ogniska należy dokładnie zgasić ogień, sprawdzając, czy wszystkie palące się elementy są całkowicie dogaszone i nie stanowią zagrożenia. Pamiętajmy, że przestrzegając tych prostych zasad, możemy bezpiecznie cieszyć się ogniskiem w ogrodzie i uniknąć przykrych konsekwencji prawnych.

Jaki mandat za rozpalenie ogniska w ogrodzie? Za rozpalenie ogniska wbrew obowiązującym przepisom grozi mandat w wysokości 500 zł. W przypadku rażącego naruszenia przepisów lub spowodowania zagrożenia dla życia albo zdrowia innych osób sprawa może zostać skierowana do sądu.

A co z ogródkami działkowymi? Czy można rozpalić ognisko na działce ROD?

Posiadaczy działek na obszarze ROD często kusi spalenie odpadów roślinnych, pozostałych po pieleniu lub przycinaniu roślin. Odpowiedź znajdujemy na stronie Polskiego Związku Działkowców, mianowicie w § 68, pkt. 5 ujęto, iż „zabrania spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych”. Odpady można poddać kompostowaniu, co będzie z korzyścią dla wszystkich.

Co więcej, na działce ROD nie rozpalimy również ogniska w celach rekreacyjnych. W nowym regulaminie Polskiego Związku Działkowców jako przyczynę wprowadzenia całkowitego zakazu rozpalania ognisk na terenach ROD wskazano zadymienie okolicy. Działkowcom pozostaje więc jedynie rozpalenie grilla.

Dodatkowe informacje Więcej informacji na temat przepisów dotyczących rozpalania ognisk można znaleźć na stronach internetowych:

• Głównego Urzędu Nadzoru Leśnego: https://www.lasy.gov.pl/pl

• Krajowej Straży Pożarnej: https://www.gov.pl/web/kgpsp/

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Rozpalając ognisko w ogrodzie, kierujmy się zdrowym rozsądkiem i przestrzegajmy obowiązujących przepisów.

Autor
Czy można rozpalić ognisko w ogrodzie? Aktualne przepisy na rok 2024
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...