Największy minus schodów w domu

Wchodząc na górę nie możemy tracić oddechu - służą temu spoczniki, których nazwa pochodzi właśnie od funkcji. Schody jednobiegowe, które trzeba pokonać bez odpoczynku, to rozwiązanie przeznaczone dla osób o dobrej kondycji.

Co zmieniają schody we wnętrzu?

A zalety? Schody wprowadzają do wnętrza specyficzny nastrój; zdaniem wielu to one właśnie są kwintesencją domu. Dlatego też coraz częściej wystawiamy bieg schodowy na pokaz, czyniąc z niego istotny akcent przestrzenny w strefie dziennej. Ciekawie zaprojektowane i wykończone niebanalnym materiałem, schody mogą stać się kluczowym elementem aranżacyjnym. W rękach zdolnego projektanta wnętrz ich forma stanie się przestrzenną rzeźbą - oryginalną ozdobą, której próżno szukać w bloku.

Planując schody "na widoku" pamiętajmy jednak o zachowaniu proporcji. Umieszczone w salonie, awansują wprawdzie do rangi dekoracji, ale nie powinny swym kształtem i gabarytami przytłaczać wnętrza. Ciężkie optycznie materiały, takie jak kamień, gres czy ciemne drewno, zarezerwowane są dla bardzo przestronnych pomieszczeń.

lekkie schody modułowe   eleganckie schody w salonie
Lekkie schody składane z elementów dają nam pełną swobodę aranżacji: możemy usytuować je w dowolnym miejscu, zwlekając z decyzją do końca budowy (fot. Rintal)   Potężne, szerokie i wygodne, umiejętnie wysubtelnione lekką giętą balustradą. Pochylenie poręczy to zabieg, który dodaje finezji i dynamiki. Kolor i wykończenie w doskonałej harmonii z umeblowaniem. Takie schody to prawdziwa ozdoba! (fot. Kler)

Jakie schody do małych wnętrz?

W mniejszych wnętrzach sprawdzą się za to schody o lekkiej formie - proste, ażurowe, wykończone jasnymi tworzywami i zabezpieczone subtelną balustradą. W zależności od stylu wnętrza, odpowiednie tu będą stal, szkło lub jasne drewno, zastosowane jako motyw przewodni albo połączone w zestawy.

Pamiętajmy też, że likwidując tradycyjną klatkę schodową (czyli usuwając ograniczające schody ściany), tracimy możliwość akustycznego i termicznego odizolowania kondygnacji. Na piętro będzie nam uciekać znacznie więcej ciepła, a wszelkie odgłosy będą w niekontrolowany sposób wędrować pomiędzy kondygnacjami. Zyskujemy jednak poczucie przestrzenności, które zdaniem wielu jest warte wyrzeczeń.

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Komfort