Schody drewniane do wnętrz nowoczesnych i w stylu angielskim

Miłośnikom rodzimej tradycji polecamy jako materiał drewno w różnych odcieniach. Choć schody stylowe z uwagi na obciążenia buduje się głównie z dębiny, można je polakierować lub zaolejować, zmieniając naturalne, dość blade wybarwienie dębu. Równie atrakcyjnie mogą wyglądać schody drewniane pomalowane na biało.

Jeśli na ściany dobierzemy kolor z gamy pasteli, wykreujemy w naszym domu przytulny styl angielski. Na bielonych stopniach doskonale będzie wyglądał barwnie tkany bieżnik, do twarzy im też z obrazami zawieszonymi "schodkowo" w równych odstępach wzdłuż biegu. Tak udekorowana klatka schodowa stanie się autonomicznym pomieszczeniem o unikalnym klimacie.

We wnętrzach nowoczesnych najbardziej liczą się proporcje i czystość formy, dlatego powodzeniem cieszą się konstrukcje stalowe obudowane drewnem lub sklejką, bądź też pozostawione "na surowo" w swej pierwotnej stalowej postaci. Stal dzięki wysokiej wytrzymałości pozwala kreować formy lekkie i ażurowe, o stosunkowo cienkich przekrojach elementów. Stopnie mogą być osadzone na pojedynczym wsporniku lub jedynie zakotwione w ścianie, dzięki czemu powstaje wrażenie, że unoszą się w powietrzu.

Betonowe schody - pomysł na aranżację industrialnego wnętrza

A beton? Oczywiście, i to zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych.W tych pierwszych konstrukcja betonowa pełni funkcję podłoża (pod drewno, kamień, klinkier, gres lub terakotę); w drugich częściej występuje jako samoistna struktura.Wystarczy odrzucić stereotypy, które każą postrzegać beton jako toporne tworzywo obciążające przestrzeń. Owszem, jest ciężki,ale odpowiednio uformowany staje się zadziwiająco plastyczny i lekki wizualnie. Kształt betonowych schodów musimy jednak wybrać już na pierwszym etapie projektowania domu. Warto też - a jak dowodzi doświadczenie,koniecznie trzeba - zlecić projektantowi nadzór autorski nad wykonawcami.

Czarno-białe schody   Białe schody wykończone żywica epoksydową.   drewniane schody
Ciemny kolor w otoczeniu bieli nadaje biegowi schodowemu rangę grafiki (fot. Rintal/Valpol)   Ciężką i masywną konstrukcję betonową wystarczy wykończyć żywicą lub specjalną białą farbą i obramować szklaną balustradą, by stała się niemal niewidzialna (fot. Atlas)   Drewniane schody wykończone od spodu schodkowo wyglądają lekko i nowocześnie (fot. Panas)

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Gawin