Suszarki dzielą się na dwa typy ze względu na wymagania dotyczące instalacji sprzętu:

  • wywiewne, z których para wodna odprowadzana jest specjalną rurą podłączoną do wentylacji
  • kondensacyjne, wyposażone w pojemnik w którym zbiera się odparowana woda (opróżniany ręcznie lub automatycznie do kanalizacji).

Wielkość załadunku suszarki automatycznej wynosi od 5 do 7 kg suchego prania. Podstawowe programy to suszenie bawełny lub tkanin syntetycznych, dostępne są też urządzenia z programami do suszenia tkanin delikatnych, wełny, a nawet butów. Niezwykle ważną funkcją jest wskaźnik zabrudzenia filtra - w odpowiednim momencie informuje o konieczności oczyszczenia go, co gwarantuje prawidłowe działanie maszyny.

Suszarka Viva Dry Bath Vileda Suszarka do ubrań DPU 8360 X Beko Rozkładania suszarka Easy Jysk
Suszarka Viva Dry Bath do ustawienia na wannie lub w kabinie prysznicowej, wyposażona w dwa uchwyty, które ułatwiają rozkładanie i składanie suszarki, a także regulację jej rozstawu, umożliwiają przenoszenie suszarki nawet przy pełnym obciążeniu, długość linek do suszenia 10 m, wys. 90 cm, VILEDA, ok. 60 zł Suszarka do ubrań DPU 8360 X wolno stojąca z możliwością ustawienia na pralce, waga wsadu 8 kg, 16 programów, wskaźnik wymiany filtra, funkcja automatycznego wygładzania, klasa energetyczna A-30%, wys. 84,6 cm, szer. 59,5 cm, gł. 60 cm, BEKO, 2940 zł Rozkładania suszarka Easy, wymiary po rozłożeniu: wys. 108 cm, szer. 55 cm, dł. 180 cm, łączna długość linek do rozwieszania prania: 16 m, JYSK, 25 zł

Niestety automatyczne suszarki, choć wygodne, zużywają dość dużo prądu i oczywiście zajmują tyle samo miejsca, co standardowa pralka, często więc decydujemy się na tradycyjne metody suszenia.

Wiszące nad wanną kołeczki podciągane na sznurkach odchodzą już do lamusa, dziś największą popularnością cieszą się rozkładane przenośne suszarki. Są praktyczne, stosunkowo niedrogie i wygodne - łatwo się je rozkłada, przenosi (można je wystawić na balkon lub do ogrodu). Dostępne w wersji poziomej, pionowej czy specjalne do ustawienia na wannie (sprawdzają się, gdy mamy wiele ubrań wymagających prania bez wirowania), wyposażone w linki lub pręty do rozwieszania prania o łącznej długości nawet ponad 20 m.