Kosmetyki, przybory toaletowe, drobny sprzęt, zapasowe ręczniki, środki do czyszczenia - lista produktów, które musimy zmieścić w łazience, jest długa. A im więcej osób korzysta z łazienki, tym więcej miejsca do ich przechowywania potrzebujemy. Jak stworzyć takie wygodne i pojemne miejsce nawet w małym wnętrzu? Dowiedz się, jak wybór odpowiednich mebli ułatwia utrzymanie ładu w łazience.

Już na etapie planowania wnętrza warto dokładnie przemyśleć jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń by pomieścić wszystkie niezbędne kosmetyki. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich mebli łazienkowych - maksymalnie wykorzystujących dostępne miejsce, wygodnych w codziennym użytkowaniu, wpisujących się w stylistykę nowoczesnej łazienki, trwałych i dobrze wykonanych. Oto kilka funkcjonalnych rozwiązań z wykorzystaniem mebli z najnowszych kolekcji marki KOŁO.

Jak wybrać szafki do łazienki?

W pierwszej kolejności zastanówmy się, ile i jakie szafki potrzebujemy do łazienki. Odpowiedzmy sobie na kilka pytań: ile przestrzeni uda się wygospodarować na miejsce do przechowywania, czy lepiej wpasują się meble łazienkowe stojące czy wiszące, czy wymiary i układ łazienki pozwolą na wstawienie pasującego zestawu mebli.

Sprawdźmy z miarką w ręku, czy układ i kubatura pomieszczenia pozwalają na swobodne otwarcie drzwiczek stojących szafek łazienkowych czy lepiej zamontować meble otwarte, z szufladami lub drzwiczkami przesuwnymi. To szczegóły, na które często nie zwracamy uwagi, ale jak pokazuje praktyka - mają ogromne znaczenie dla wygody korzystania z łazienki na co dzień.

Poza kwestiami praktycznymi przyjrzyjmy się estetyce szafek łazienkowych. Jaki kolor, materiał i faktura najlepiej wpasują się w stylistykę wnętrza? Warto już na etapie projektu określić przynajmniej ogólną koncepcję na modele szafek i sprawdzić, czy pasują wizualnie do aranżacji.

Duża liczba niezbędnych kosmetyków i przyborów toaletowych lub mała przestrzeń łazienki wymagają zastosowania pewnych "sprytnych" rozwiązań. Specjaliści od wystroju wnętrz polecają w takich przypadkach wygodne i poręczne szuflady pod umywalkę lub szafki łazienkowe z lustrem. Pozwalają na wielofunkcyjne wykorzystanie przestrzeni, dając jednocześnie dodatkowe miejsce do przechowywania.

Popularną opcją są szafki pod umywalkę kupowane w zestawie z ceramiką. Wybór gotowych zestawów meblowych takich jak np. Koło Nova Pro Premium, daje pewność, że poszczególne elementy będą do siebie idealnie pasować, przy jednoczesnej maksymalnej ilości miejsca do przechowywania.

Kolekcja Koło Twins oferuje natomiast zestawy szafek podumywalkowych z szufladami lub z drzwiami. Fronty szuflad lub szafek łazienkowych w tej kolekcji z łatwością można dopasować do aranżacji łazienki w niemal każdym stylu. Szafki Twins są dostępne w trzech kolorach wykończenia: biały połysk, srebrny grafit lub modny w ostatnich sezonach czarny mat.

Praktyczne rozwiązania, czyli szafki wiszące z lustrem

W toaletach lub w łazienkach o małym metrażu liczy się każdy fragment przestrzeni, szczególnie tej, którą można przeznaczyć na przechowywanie. Połączenie szafki łazienkowej z lustrem jest nie tylko wygodne, ale też oszczędza sporo miejsca.

Wisząca szafka z lustrzanym frontem i zintegrowanym oświetleniem to popularne rozwiązanie do małych nowoczesnych łazienek. Świetnie wygląda, optycznie wydziela strefę umywalkową, a dzięki możliwości pokrycia lustrem całego frontu szafki wizualnie powiększa małe wnętrze.

W kolekcji Koło Twins dostępne są szafki z lustrem do łazienki o szerokościach od 50 do 80 cm. Daje to spore możliwości aranżacyjne. W centralnym punkcie pomieszczenia pozwala na montaż sporego lustra, stwarzając jednocześnie dużą i wygodną przestrzeń do przechowywania. To przy umywalce zwykle potrzebujemy najwięcej kosmetyków i przyborów toaletowych, a szafka wisząca jest najwygodniejszym miejscem ich przechowywania.

Słupek łazienkowy - co można w nim przechowywać?

To kolejny sprytny sposób na wygospodarowanie miejsca do przechowywania w małym wnętrzu. Smukłe słupki łazienkowe z łatwością wpasowują się w każdą niewielką przestrzeń koło umywalki lub kabiny prysznicowej. Zajmują mało miejsca, dając jednocześnie dużo dodatkowego miejsca do przechowywania.

Co można w nim trzymać? W zasadzie wszystkie przedmioty, których nie udało się zmieścić w szafce nad lub pod umywalką. W praktyce warto w nim trzymać kosmetyki lub drobne wyposażenie, z których korzystamy rzadziej. To też dobre miejsce na zapasowe ręczniki, środki do czyszczenia oraz na ukrycie pojemnika z brudną bielizną.

Wiszące słupki do łazienki są lekkie wizualnie, ale jednocześnie pojemne. Warto zostawić część mebla w formie otwartych półek. Dobrze wyglądają w nich ozdobne koszyki lub łazienkowe pojemniki do przechowywania. Tworzą nie tylko wygodne miejsce do przechowywania, ale też pełnią funkcję dekoracyjną w małym wnętrzu.

Z kolei szafki łazienkowe stojące w formie wysokiego słupka warto wyposażyć w szuflady lub wysuwane cargo. Te dwie opcje pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni do przechowywania, dając jednocześnie wygodne dojście do trudnodostępnych wnętrz szafek w łazience.

Poza kwestiami praktycznymi przyjrzyjmy się estetyce szafek łazienkowych. Jaki kolor, materiał i faktura najlepiej wpasują się w stylistykę wnętrza? Warto już na etapie projektu określić przynajmniej ogólną koncepcję na modele szafek i sprawdzić, czy pasują wizualnie do aranżacji.

Meble do małej łazienki

Jak w małym pomieszczeniu znaleźć sporo miejsca do przechowywania, tworząc jednocześnie wnętrze wizualnie lekkie, spójne i estetyczne? Warto poznać kilka sposobów, dzięki którym nawet mała łazienka o niestandardowym układzie będzie tworzyła wrażenie przestronnego pomieszczenia.

  • Wybierzmy podwieszane szafki, które optycznie dodadzą wnętrzu lekkości. Wolna podłoga daje wrażenie większej powierzchni. Szafki wiszące do łazienki pozwalają nie tylko optycznie powiększyć wnętrze, są też łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Swobodny dostęp do każdego zakamarka ułatwia dokładne czyszczenie.
  • Umywalka postawiona lub osadzona na blacie to nie tylko jeden z najmodniejszych trendów wnętrzarskich w ostatnich latach. Dla małych wnętrz to idealne rozwiązanie, aby zagospodarować przestrzeń poniżej. Szafka łazienkowa z umywalką nie tylko ukrywa syfon i całą instalację, ale także daje dużo miejsca do przechowywania kosmetyków. A jeśli umywalka w całości lub dużej części zostaje ponad blatem, to więcej miejsca pozostaje w szafce poniżej.
  • Szafka łazienkowa z umywalką w postaci gotowego zestawu mebli łazienkowych to rozwiązanie wygodne i funkcjonalne. Tworzą nie tylko wizualnie spójną całość, ale także zdejmują nam z głowy kwestię dopasowania modelu umywalki i szafki. Mamy pewność, że wszystkie elementy pasują idealnie do siebie, co nie tylko dobrze wygląda, ale też znacznie ułatwia montaż. Decydując się na gotowy zestaw meblowy z kolekcji KOŁO Nova Pro Premium, pozostaje nam do wyboru jedynie wybór wymiaru, koloru i modelu frontu szafki podumywalkowej.

O czym należy pamiętać wybierając meble łazienkowe?

Postawmy przede wszystkim na funkcjonalność i wygodę korzystania z nich na co dzień. Szafki łazienkowe służą przede wszystkim do przechowywania kosmetyków, zapasowych ręczników, przyborów toaletowych i drobnego sprzętu. Powinny być pojemne i dawać łatwy dostęp do każdego fragmentu przestrzeni.

Zwróćmy uwagę na materiał, z którego są wykonane, jego trwałość i precyzję wykończenia. Aby długo służyły i zachowały swój atrakcyjny wygląd powinny być wykonane z materiałów przystosowanych do warunków łazienkowych - odpornych na zachlapanie, wysoką wilgotność i na zmiany temperatury.

Oprócz materiałów podstawowych, sprawdźmy jakość i działanie uchwytów, zawiasów i prowadnic. To te elementy szafek do łazienki, które mają najkrótszą żywność i często się psują. Zwróćmy też uwagę na kwestie praktyczne i dowiedzmy się, jakimi środkami możemy czyścić meble.

Pamiętajmy jednak, że meble łazienkowe oprócz swojej funkcjonalnej roli powinny także dobrze wyglądać. Dostępne na rynku kolekcje meblowe pozwalają na stworzenie estetycznej aranżacji dopasowanej do stylu i pomysłu na wystrój wnętrza.

Więcej informacji na: www.kolo.com.pl