Jak rozpoznać muszkę owocówkę?

Choć muszka owocówka jest bardzo mała, jej ciało można podzielić na trzy segmenty:

  • głowę (barwy żółtej), 
  • tułów (barwy od żółtej do brązowawożółtej),
  • odwłok (barwy żółtej z czarnymi przepaskami).

Muszki owocówki osiągają wielkość nieprzekraczającą 3 milimetrów. Ich skrzydła są krótkie, ale za to szerokie. Charakterystyczną cechą owadów są duże i czerwone oczy.

Naturalne środowisko muszki owocówki

Naturalne środowisko muszki owocówki to okolice drzew owocowych. Bardzo często pojawiają się także w domach, szczególnie jeśli wyczują w nich aromaty wina, konfitur, a nawet octu. Warto pamiętać o tym, że choć może być to owad uciążliwy, to jednak nie jest on szkodnikiem upraw rolnych. Oznacza to, że nie powoduje strat w sadach poprzez uszkadzanie dojrzewających owoców. Muszki owocówki zdecydowanie lubują się w tych nieświeżych i niezdatnych do spożycia.

Muszki owocówki do domu bardzo często trafiają ze sklepów i targowisk wraz z zakupionymi dojrzałymi czy uszkodzonymi owocami. W niektórych z nich mogą znajdować się niewidoczne dla człowieka jajeczka lub larwy przemieniające się w zaledwie kilka dni w dorosłe osobniki.

Muszki owocówki a zdrowie

Muszki owocówki są roślinożerne, a co za tym idzie, nie atakują człowieka. To jednak nie jest równoznaczne z tym, że nie gryzą ludzi. Owady mogą przenosić chorobotwórcze drobnoustroje, grzyby oraz wirusy, które mogą być bardzo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Dlatego też należy podjąć jak najszybciej stosowne kroki, które pozwolą na skuteczne pozbycie się tych uciążliwych owadów z domu.

O czym należy pamiętać pierwszej kolejności, gdy tylko muszki owocówki pojawią się w naszym domu? Przede wszystkim:

  • należy utrzymywać w kuchni w miarę możliwości nienaganny porządek,
  • należy regularnie zmywać naczynia i oczyszczać blat kuchenny,
  • należy natychmiast wyrzucać nadgniłe owoce,
  • należy zadbać o to by wszystkie pojemniki, w których przechowywana jest żywność były szczelnie zamknięte,
  • należy regularnie wyrzucać śmieci.

 

Tak naprawdę powyższe zasady w głównej mierze dotyczą utrzymania porządku w pomieszczeniu kuchennym. Jest to jednak jedna z najskuteczniejszych metod, która pozwala zminimalizować ryzyko pojawienia się w domu uciążliwych muszek owocówek.

Domowe metody walki z muszkami owocówkami

Jeżeli środki zapobiegawcze zawiodą i muszki owocówki jednak pojawią się w domu, należy podjąć natychmiastowe kroki w celu ich wyeliminowania. Czy istnieją domowe sposoby pozwalające pozbyć się tych uciążliwych owadów? Jedną z takich metod może być zrobienie pułapki złożonej z pokrojonych na drobne kawałki owoców lub ich skórek, które można umieścić na folii lub w misce. Owoce/skórki należy szczelnie przykryć folią, robiąc na jej powierzchni niewielkie nakłucia. Muszki zwabione zapachem dostaną się do środka, ale już nie będą w stanie się z takiej pułapki wydostać.

Alternatywą dla pułapki może być przyrządzenie specjalnej mieszanki złożonej z octu jabłkowego i płynu do naczyń. Mieszankę należy umieścić w słoiku i poczekać, aż jej zapach zwabi muszki (działa on równie skutecznie co aromat owoców). W walce z muszkami owocówkami skuteczne są również domowe zapachy odświeżające (szczególnie mentolowe i lawendowe). Bywają jednak sytuacje, że domowe sposoby nie pomagają w pozbyciu się wszystkich muszek. W takim przypadku niezbędne okazuje się sięgnięcie po specjalistyczne preparaty.

Specjalistyczne preparaty wspomagające walkę z muszkami owocówkami

Sięgając po specjalistyczne preparaty pomagające w walce z muszkami owocówkami, warto rozważyć sięgnięcie po specjalistyczne pułapki, które są nie tylko dość tanie, ale przede wszystkim łatwe w montażu i bardzo skuteczne w swoim działaniu. Na rynku istnieje szeroki wybór różnego rodzaju preparatów w różnej formie zwalczających muszki owocówki, więc z pewnością każdy, kto nie chce korzystać z pułapek lub zawiódł się na domowych sposobach, z pewnością znajdzie odpowiedni dla siebie produkt.