Czy każdy może zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jeśli budujesz dom bądź mierzysz się z koniecznością wymiany szamba, warto rozważyć montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. To rozwiązanie ma wiele zalet, jednak nie każdy może z niego skorzystać. Przydomową oczyszczalnię ścieków możesz zamontować, jeśli:

• teren nie jest objęty siecią kanalizacyjną,

• na montaż urządzenia zezwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,

• doprowadzenie do posesji zbiorczej kanalizacji sanitarnej jest nieopłacalne,

• przepustowość urządzenia nie przekroczy wartości do 5 m3 na dobę, co z powodzeniem wystarczy na zaspokojenie potrzeb nawet 30 osób.

Istnieje pewna rozbieżność w aktach prawa budowlanego i prawa wodnego. Prawo budowlane zezwala na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 7,5 m3 na dobę wyłącznie na zgłoszenie budowlane, jednak prawo wodne pozwala na wprowadzenie ścieków do gleby i wód w ilości maksymalnie 5 m3 dziennie, co nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Do wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków niezbędny jest projekt przygotowany przez specjalistę. Fachowiec przy użyciu map zaprojektuje umieszczenie urządzenia, uwzględniając m.in. odległości od granicy działki, linii gazowych i wodociągowych, czy przewodów elektrycznych. Projekt oczyszczalni wraz z wymaganymi dokumentami i wnioskiem zgłoszenia budowy należy złożyć jeszcze przed rozpoczęciem robót w starostwie lub urzędzie gminy.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Zadaniem przydomowej oczyszczalni ścieków jest neutralizacja ścieków, które codziennie wytwarzane są w gospodarstwie domowym. Dzieje się tak za sprawą wywołania w urządzeniu naturalnych procesów biologicznych, które rozkładają nieczystości w związki mineralne niegroźne dla środowiska naturalnego.

Proces oczyszczania w przykładowej oczyszczalni biologicznej następuje etapowo. Pierwszy etap odbywa się w postaci beztlenowej (m.in. z pomocą bakterii beztlenowych), drugi z użyciem tlenu, gdzie doszczętnie neutralizowane są zanieczyszczenia niebezpieczne dla środowiska. W efekcie ścieki oczyszczone z wszelkich groźnych związków bezpiecznie można odprowadzić do wód lub ziemi albo wykorzystać do podlania trawnika lub innych prac ogrodowych.

W trosce o środowisko naturalne - zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

W przypadku braku możliwości podłączenia się do zbiorczej sieci kanalizacyjnej przydomowa oczyszczalnia ścieków to bardzo dobra alternatywa dla szamba, z którego należy odprowadzać nieczystości, zlecając to wyspecjalizowanej firmie. Zamówienie szambiarki to niemały koszt, gdyż opróżnienie zbiornika o pojemności 10 m3 może sięgać nawet 440 zł. Mając w perspektywie taki cykliczny wydatek, budowa przydomowej oczyszczalni ścieków może zwrócić się już po 2-3 latach.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków charakteryzuje się dużym komfortem użytkowania. Jest praktycznie bezobsługowa i w przeciwieństwie do szamba, nie wydziela przykrego zapachu. Mając na uwadze stałą degradację środowiska naturalnego, warto nadmienić, iż urządzenie cechuje wysoki parametr ekologiczności, gdyż nie istnieje ryzyko skażenia gruntu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - rodzaje

Wybór rodzaju przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się bezpośrednio z kosztem, który poniesiemy na jej budowę, jej rozmiarem i zasadą działania urządzenia, ale także systemem oczyszczania ścieków.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków drenażowa - to oczyszczalnia beztlenowa. Montaż urządzenia wymaga właściwego rozprowadzenia rur drenarskich i przepuszczalnego gruntu. Zaletą jest prosta budowa, korzystna cena oraz bezobsługowość i bezawaryjność. Do wad zaliczamy konieczność stosowania biopreparatów oraz wymóg wykorzystania stosunkowo dużej ilości miejsca na wykonanie rozbudowanego drenażu. Oczyszczalnia nie wymaga podłączenia do prądu.

Oczyszczalnia z filtrem żwirowym lub piaskowym - można zastosować ją w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych lub na gruncie, który słabo przepuszcza wodę. Zajmuje sporą powierzchnię i wymaga zabezpieczenia filtra przed czynnikami zewnętrznymi, jednak niskie koszty zakupu i eksploatacji wynagradzają te niedogodności. Oczyszczalnie żwirowe nie zużywają prądu.

Oczyszczalnia biologiczna - można ją zbudować niezależnie od poziomu wody i rodzaju gruntu. Dużą zaletą są kompaktowe wymiary obejmujące teren zaledwie 8 m2, dlatego może zostać zbudowana na niewielkiej działce. Określa ją wysoka skuteczność redukcji zanieczyszczeń. Wadą jest dość wysoki koszt budowy oczyszczalni, który jednak zwraca się po około 3 latach. Wyróżniamy oczyszczalnie z osadem czynnym i ze złożem biologicznym. Oczyszczalnia biologiczna wymaga podłączenia do prądu, jednak zużycie w skali roku jest niewielkie.

Oczyszczalnia roślinna (hydrobotaniczna) - do oczyszczania ścieków stosuje się wodolubne rośliny (trzcina pospolita, wierzba, manna mielec, mozga trzcinowata). Z zewnątrz wygląda jak zbiornik wodny, dlatego może służyć jako ozdoba ogrodu. Zaletą jest możliwość wykorzystania oczyszczonych ścieków. Może działać bez użycia prądu, jeśli działka jest pochyła.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - na jaką się zdecydować?

Decydując się na przydomową oczyszczalnię ścieków, należy przeanalizować kilka czynników. Kluczowa jest wielkość działki. Na działce sporych rozmiarów można zbudować dowolną oczyszczalnię, jednak mała działka ogranicza wybór do kompaktowej oczyszczalni biologicznej. Istotny jest również poziom wód gruntowych i przepuszczalność gleby.

Reasumując, wybór rodzaju przydomowej oczyszczalni ścieków określają warunki panujące na działce. Warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi i wybierze oczyszczalnię najodpowiedniejszą dla konkretnej posesji. Po wyborze rodzaju przydomowej oczyszczalni ścieków należy zastanowić się nad przepustowością urządzenia, która określa ilość ścieków oczyszczanych w ciągu jednej doby. Najłatwiej policzyć ją, analizując zapotrzebowanie na wodę, jednak odgórnie przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie i zużycie oscyluje wokół 150 litrów na osobę. Łatwo więc policzyć, że dla 4-osobowej rodziny optymalna wielkość oczyszczalni to 600 litrów na dobę, przy czym zbiornik powinien mieć wielkość około 2000l, czyli 2 m3.

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków jest ściśle uzależniony od typu urządzenia. Przykładowo za oczyszczalnię drenażową o pojemności 2 m3 dla czteroosobowej rodziny zapłacimy minimum 3000zł. Oferty urządzenia można znaleźć w internecie, jednak do ceny należy doliczyć koszt robocizny wynoszący minimum 2000zł. Uwzględniając koszty materiału i robocizny za oczyszczalnię hydrobotaniczną zapłacisz minimum 13.000zł, natomiast za oczyszczalnię biologiczną ze złożem biologicznym od 8.000 do kilkunastu tysięcy złotych.

Koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków wydaje się wysoki, jednak można starać się o dofinansowanie, które w zależności od gminy może wynieść nawet 40% kosztu inwestycji. Ponadto przydomowa oczyszczalnia ścieków z reguły pozbawiona jest kosztów eksploatacyjnych lub są one znikome, więc w ogólnym rozrachunku inwestycja jest bardzo opłacalna.

Autor
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jak działa, jaką wybrać i ile kosztuje?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...