Jednym ze szczególnie przydatnych urządzeń w czasie zimniejszych miesięcy jest smart termostat - na bieżąco monitoruje temperaturę we wszystkich pomieszczenia oraz dostosowuje ją do pory dnia. Dzięki temu np. w nocy temperaturę w sypialni możemy delikatnie obniżyć, tak aby zapewnić sobie odpowiedni komfort oraz aby zmniejszyć zużycie energii.

Termostat sprawdzi się również, jeśli mali domownicy cierpią na alergie: urządzenie będzie pilnowało, by panowały optymalne warunki również dla nich i będzie ich chronił przed przegrzaniem.

-Smart termostaty pozwalają naszym klientom połączyć większą wygodę codziennego życia z niższymi kosztami energii - podkreśla Maciej Gąszczak, product manager w Somfy Polska. - Kontrolowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach jest możliwe z poziomu prostej, intuicyjnej aplikacji na smartfona, więc jesteśmy w stanie choćby sprawnie obniżyć temperaturę w domu, gdy będziemy wyjeżdżać na rodzinne ferie zimowe. Gdy z kolei będzie zbliżał się czas powrotu, łatwo ją podwyższymy, by wrócić już do optymalnie ogrzanego wnętrza.

Dzięki predefiniowanym scenariuszom w centrali Tahoma switch, sercu Twojego domu inteligentnego, wystarczy jedno kliknięcie jak wychodzisz do pracy i dom zaczyna pracować w trybie energooszczędnym: zmniejsza się temperatura, automatycznie wyłączają się wszystkie światła.

Ekosystem dla większych oszczędności

Termostaty mogą zostać również włączone do ekosystemu smart home, dzięki któremu cały dom może dostosować się do naszego nastroju czy potrzeb. Rozwiązaniem łączącym wszystkie te urządzenia jest np. centrala TaHoma switch, która zapewnia m.in. dostęp do specjalnych scenariuszy dla domu, dostępnych za naciśnięciem przycisku na urządzeniu lub w aplikacji na smartfonie. W ten sposób można uruchomić  np. scenariusz "wieczór filmowy", który przygasi światła i utrzyma odpowiedni komfort cieplny w salonie, gdzie domownicy będą oglądać film, a wyłączy lampy i obniży temperaturę w pozostałych, niewykorzystywanych aktualnie pomieszczeniach. Poza proponowanymi scenariuszami użytkownicy mogą tworzyć własne, zarządzając m.in. wspomnianym już oświetleniem czy temperaturą, ale także roletami w oknach, zasłonami czy zamkami w drzwiach.

Rozwiązania smart home automatycznie dostosowują pozycję osłon zewnętrznych np. rolet, tak aby straty ciepła wieczorami i w nocy były jak najmniejsze.

-Rozwiązania smart home mają tę zaletę, że można dobierać i dostosowywać je do naszych zmieniających się potrzeb - zauważa Maciej Gąszczak. - W sezonie zimowym smart termostaty czy rolety mogą wpłynąć na widoczne obniżenie kosztów ogrzewania, bo mniej ciepła marnuje się w przegrzanych pokojach, w których nikogo nie ma. W połączeniu z kontrolą nad oświetleniem w całym domu możemy dodatkowo uzyskać niższe zużycie energii elektrycznej, co z kolei przekłada się na niższe rachunki.

Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto choć raz nie zostawił zapalonej lampki na noc! Dzięki aplikacji Tahoma switch wystarczy jedno klikniecie i wszystkie światła w domu zgasną, jak za dotknięciem magicznej różdżki.

Technologie wykorzystywane w inteligentnych domach przeżywają obecnie intensywny rozwój, dzięki czemu co jakiś czas pojawiają się kolejne rozwiązania ułatwiające codzienne życie. Siłą smart home’ów jest również to, że urządzenia można dobierać do swoich specyficznych potrzeb, które z biegiem lat ulegają naturalnym zmianom. Możliwość dokładania kolejnych, nowych rozwiązań pozwala stale cieszyć się komfortem i w pełni korzystać z uroków inteligentnego domu.

Więcej o urządzeniach i systemach smart home dowiecie się na stronie: www.somfy.pl