Zwykle kluczową kwestią w doświetleniu wnętrz jest usytuowanie domu lub mieszkania względem stron świata. Pokoje z ekspozycją na południe będą najlepiej nasłonecznione i od tej strony warto planować pomieszczenia, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, czyli salon, kuchnię, jadalnię. Od strony północnej można śmiało aranżować sypialnie, garderoby, pomieszczenia gospodarcze lub łazienki. Nie zawsze mamy możliwość zaprojektowania układu funkcjonalnego lub jego zmiany. W takiej sytuacji możemy posiłkować się kilkoma sprawdzonymi sposobami na optyczne rozjaśnienie przestrzeni.
Optyczne właściwości kolorów
Kolory we wnętrzach naprawdę mają moc! Jednym ze sposobów na wprowadzenie do mieszkania światła jest wykorzystanie jasnych barw, zwłaszcza na dużych powierzchniach jakimi są ściany, podłogi czy zabudowy stolarskie. Warto wykorzystać potencjał palety bieli, beży, jasnych szarości i postawić na farby, tapety oraz inne okładziny ścienne w rozbielonej tonacji.
Świetnym wyborem będą farby satynowe lub odbijające światło. Podłoga również powinna być jasna, niezależnie od jej rodzaju - deska z drewna naturalnego, panele laminowane czy panele winylowe w płowym odcieniu rozjaśnią wnętrze i dodadzą aranżacji przytulności. To samo tyczy się doboru mebli - jasne kolory dodadzą aranżacji lekkości, a mocniejsze i ciemne akcenty można przemycić tu na zasadzie akcentów, by nie zdominowały charakteru pomieszczenia. Dla oczekiwanego efektu końcowego zadbajmy o dobór takich elementów jak drzwi i listwy przypodłogowe w bieli.
Oświetlenie ma znaczenie
W przypadku, gdy zależy nam na rozświetleniu wnętrz, bardzo ważnym elementem aranżacji będzie prawidłowy projekt oświetlenia wraz z doborem odpowiednich lamp. Przy wyborze poszczególnych lamp należy określić ich ilość, kształt, który wpływa na kąt padania światła, moc i barwę świetlną żarówki. Nie powinniśmy poprzestać na lampie sufitowej - gustowne lampy stołowe, lampy podłogowe, kinkiety ścienne czy oświetlenie punktowe to ważne punkty na liście!
Za pomocą halogenów skutecznie doświetlimy wszystkie zakamarki, nawet niepozorną wnękę w ścianie. Warto rozważyć oświetlenie LED-owe, które będzie dodatkowym źródłem światła nie tylko przy podwieszanym suficie, ale i podświetleniem ulubionej witryny! Kluczowy dla stworzenia przytulnej atmosfery będzie wybór żarówki dającej efekt naturalnego światła.
Lustrzane powierzchnie
Ciekawym sposobem na optyczne rozświetlenie i zarazem powiększenie pomieszczenia jest wykorzystanie powierzchni lustrzanych. Można pokusić się tu o kompozycję z gotowych luster, wyszklonej ściany lub frontów zabudowy meblowej robionej na wymiar. Krystaliczne powierzchnie będą odbijać światło nawet w ciemnym pokoju, a tym samym pomieszczenie wyda się większe niż jest w rzeczywistości.
Niebanalna galeria zwierciadeł w różnych kształtach i rozmiarach na ścianie? Czemu nie! W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się szafy na wymiar z lustrzanymi drzwiami, a także folia lustrzana, którą można okleić zabudowę meblową. Jedno duże lustro w błyszczącej ramie, umieszczone naprzeciwko okna, pozwoli wprowadzić do wnętrza solidną porcję światła.
Okna i przeszklenia
Duży wpływ na ilość światła wpadającego do wnętrza będą miały oczywiście okna - ich ilość oraz wielkość ma ogromne znaczenie. Warto maksymalnie wykorzystać potencjał dużych okien i zadbać, by wnętrze rozświetlało naturalne światło. Jeśli mamy ograniczone możliwości, to można zagrać detalami i trikami optycznymi. Tu nie zaszkodzi pokusić się o dopasowaną do stylistyki dekorację okien - przykładowo lekkie, jasne tkaniny lub żaluzje w kolorze białym czy wykonane z jasnego drewna pomogą rozjaśnić dane wnętrze. Dobrym rozwiązaniem są modne i dość popularne w ostatnich latach przeszklone ściany, które otwierają przestrzeń i wpuszczają do pomieszczeń znacznie więcej naturalnego światła.
Skorzystaj z profesjonalnej pomocy architektów z pracowni Decoroom - Wrocław oraz Warszawa to miasta, w których możesz ich znaleźć. Architekci i projektanci zapraszają do współpracy!