Łączenie podłóg - konieczność w nowoczesnych aranżacjach

Panele laminowane i winylowe, drewniane deski, ponadczasowy parkiet w jodełkę, płytki ceramiczne i kamienne, beton to tylko niektóre z okładzin podłogowych, które możemy wykorzystać w mieszkaniu lub domu. Łączy je funkcja, dzieli natomiast niemal wszystko. Grubość, faktura, wytrzymałość, kolor, wzór i oczywiście materiał, z którego są wykonane.

Ten ostatni czynnik jest najważniejszy, ponieważ każdy z wymienionych materiałów inaczej zachowuje się w przypadku zmian temperatury i wilgotności, oraz stałego kontaktu z „pracującym” podłożem. Łączenie podłóg w mieszkaniu powinno być zatem wykonane umiejętnie, aby nienagannie się prezentowało, służyło przez wiele lat i nie spowodowało uszkodzenia okładzin.  

Projekt: Colombe; Zdjęcia: DePasquale Maffini

Jak łączyć podłogi w mieszkaniu?

Popularnym sposobem jest montaż listwy łączącej, która zakryje połączenie. Do wyboru mamy listwy samoprzylepne i maskownice montowane na kołki lub klej. Listwy łączące najczęściej wykonane z metalu w pełnej gamie kolorystycznej. To powszechne rozwiązanie, jednak ma kluczową wadę - daleko jej do wysokiej estetyki.

Innym sposobem jest połączenie posadzek bez listew. To strzał w dziesiątkę szczególnie w sytuacji, kiedy planujemy przejście w nieregularnym kształcie pomiędzy posadzkami. Wszelkie łuki, czy modne wzory z płytek w kształcie heksogenów, gdzie poszczególne elementy wydaje się „wchodzą” na panele, z powodzeniem możemy połączyć za pomocą elastycznych spoin. Pamiętajmy, że zawsze zaczynamy montaż posadzki od okładziny, którą trudniej się obrabia - najczęściej są to płytki.

Posadzki o różnej grubości - jak połączyć?

Każda z okładzin podłogowych ma różną grubość, co wymaga od nas szczegółowego zaplanowania sposobu wykończenia podłogi już na etapie wykonania wylewek. Wylewki samopoziomujące mogą umożliwić bezlistwowe połączenie posadzek, ale już wtedy musimy znać grubość poszczególnych materiałów, którymi wykończymy podłogi. Musimy też wiedzieć, gdzie będą znajdować się płytki, gdzie panele, jaka będzie ich grubość i gdzie planujemy ich połączenie. To najtańsze rozwiązanie.

Projekt: Architektka Agnieszka Musiał-Chmielnik, MUSIAŁ Studio; Zdjęcia: Łukasz Zandecki; Stylizacja: Zuzanna Morawska

Jeśli jednak zapomnimy o zgłoszeniu wykonawcy zachowania wymaganej różnicy poziomów wylewki, pozostaje nam na etapie wykańczania zastosować pod okładzinę w celu wyrównania podłoża zaprawę wyrównującą, masę samopoziomującą lub suchy jastrych. Aby zastosować łączenia posadzek bez listew, musimy zadbać o jednolitość poziomów okładzin po ich montażu.

Łączenie podłóg korkiem

Korek jest materiałem wysoce elastycznym, dlatego doskonale nadaje się do połączenia materiałów, które różnie się kurczą i rozszerzają pod wpływem czynników zewnętrznych. Naturalna kolorystyka korka idealnie współgra z panelami i podłogami drewnianymi łączonymi z płytkami. Wyróżniamy dwa sposoby łączenia styków korkiem.

Listwa korkowa to gotowy produkt, którym wypełniamy szczelinę pomiędzy okładzinami. Szczególnie polecana jest do łączenia drewna, ponieważ jest to materiał suchy i nie powoduje rozpulchnienia styków. Listwy korkowe występują w różnych grubościach i można uzupełniać nimi nawet grube szczeliny.

Korek natryskowy to płynna masa (drobinki korka połączone z klejem), którą aplikujemy za pomocą pistoletu pneumatycznego, podobnie jak akryl. Aplikacja korka natryskowego jest bardzo łatwa, a czas schnięcia waha się od 6 do 24 godzin. Po aplikacji i wyschnięciu łączenie korkowe nie wymaga żadnych dodatkowych działań konserwujących. Korek natryskowy uzupełnia szczeliny do 5 mm grubości, jednak im węższa przestrzeń łączenia, tym mniej widoczny będzie efekt.

Projekt: Piotr Łucyan, Art’Up Interiors; Zdjęcia: Katarzyna Ładczuk – Ład Studio

Łączenie podłóg masą akrylową

Masa akrylowa (pafudima) to produkt charakteryzujący się nieco mniejszym, niż korek poziomem elastyczności, jednak jest to poziom wystarczający do tworzenia łączeń różnych okładzin podłogowych, takich jak przykładowo płytki i panele, czy panele i drewno.

Zaletą masy akrylowej przeznaczonej do łączenia podłóg jest duży wybór kolorystyki, więc z łatwością dopasujemy ją do barwy dowolnej okładziny, dzięki czemu łączenie stanie się niemalże niezauważalne. Wadą masy akrylowej jest fakt, że po kilku latach użytkowania na powierzchni spoiny mogą wystąpić lekkie pęknięcia i wymaga ona wymiany.

Łączenie podłóg bez listew za pomocą spoin elastycznych to tło dla uzyskania prawdziwie nowoczesnej i otwartej przestrzeni. Ta ciekawa alternatywa charakteryzuje się dużą uniwersalnością i pozwala uzyskać maksymalną jednolitość powierzchni stworzonej z wielu materiałów. Metoda ta to już nie wyjątek, a raczej standard w tematyce współczesnej aranżacji wnętrz.

Zdjęcie otwierające artykuł: Projekt: Architektka Agnieszka Musiał-Chmielnik, MUSIAŁ Studio; Zdjęcia: Łukasz Zandecki; Stylizacja: Zuzanna Morawska

Autor
Łączenia podłóg - jak połączyć posadzki bez listew?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...