Budowę garderoby możemy powierzyć specjalistycznej firmie lub sami się nią zająć. Nie jest to bardzo trudne zadanie, ale wymaga przemyślenia aranżacji wnętrza, w którym umieścimy garderobę i zrobienia dobrego jej projektu. Umeblowanie garderoby można wykonać na zamówienie u stolarza, kupić już gotowy zestaw mebli garderobianych lub skomponować je z pojedynczych mebli dostępnych w salonach meblowych. Dowiedz się, jak samodzielnie zbudować garderobę.

Gdzie zbudować garderobę?

Większość z nas jest przekonana, że posiadanie garderoby na ubrania i obuwie to luksus przeznaczony tylko dla właścicieli dużych domów. Nic bardziej mylnego. Garderobę możemy zbudować także w mieszkaniu w bloku lub kamienicy. W dodatku nie będzie nam do tego potrzebny oszałamiający metraż. Aby móc wygodnie korzystać z garderoby, powinna ono mieć powierzchnie minimum 3-3,5 m². Minimalna szerokość pomieszczenia to około 140 cm co pozwoli na wstawienie szafy oraz wygodne przemieszczanie się po garderobie. Przejście powinno mieć z kolei co najmniej 80 cm, co umożliwili wygodne wchodzenie i wychodzenie z garderoby oraz dostęp do wszystkich półek i szuflad. Pamiętajmy, że są to wymiary minimalne. Im większe pomieszczenie, tym większe możliwości jego aranżacji oraz pojemność.

W przypadku domu jednorodzinnego, zdecydowanie warto uwzględnić pomieszczenie na garderobę już na etapie projektu budynku. Jeśli natomiast urządzamy garderobę w już stojącym domu, wówczas trzeba będzie pójść na pewien kompromis i wydzielić ją kosztem metrażu innego pomieszczenia (najczęściej jest to sypialnia).

W mieszkaniu w bloku lub kamienicy mamy dwie opcje. Możemy wydzielić garderobę walk-in, czyli w postaci osobnego zamykanego pomieszczenia lub tylko wydzielić w jednym z pokoi kącik garderobiany i odseparować go za pomocą ozdobnej kotary bądź ruchomej ścianki zrobionej na przykład z parawanu albo regału z półkami.

W zależności od naszych potrzeb oraz metrażu, jakim dysponujemy, meble w garderobie możemy ustawić na dwóch przeciwległych ścianach pomieszczenia lub tylko na jednej ścianie. W przypadku kącika garderobianego niebędącego oddzielnym pomieszczeniem, półki czy wieszaki na ubrania możemy zamontować dodatkowo także na krótkim odcinku ściany prostopadłym do głównej szafy.

Najpraktyczniejszym miejscem na garderobę zarówno w domu, jak i w mieszkaniu będzie pomieszczenie bezpośrednio przylegające do sypialni. Jeśli jest ona bardzo oddalona od wejścia do domu, wówczas trzeba też pomyśleć o montażu szafy lub wieszaków na odzież wierzchnią w korytarzu, aby nie trzeba było przechodzić przez całe mieszkanie, by odwiesić kurtkę czy płaszcz po przyjściu z dworu.

Wybieramy meble do garderoby

Meble garderobiane powinny być przede wszystkim wygodne i praktyczne. Ich wielkość trzeba dopasować do metrażu, jakim dysponujemy. Nie upychajmy jak największej ilości mebli w małym pomieszczeniu, ponieważ w takich warunkach korzystanie z niego będzie koszmarem, a znalezienie czegokolwiek będzie graniczyło z cudem. Oprócz samych szaf będziemy potrzebować również szeregu akcesoriów pomocnych w przechowywaniu odzieży.

Podstawowe wyposażenie garderoby to:

1. Szafa do garderoby

To najważniejszy mebel. Szafy garderobiane znacząco różnią się od tych tradycyjnych. Najczęściej nie są to meble zamykane drzwiczkami, a po prostu montowany do ściany zestaw przegród i półek. Wybierzmy taką szafę, aby zmieściły się w niej wszystkie niezbędne ubrania. Pamiętajmy o miejscu zarówno na większą odzież wiszącą, jak i na ubrania złożone, bieliznę, drobną odzież, akcesoria oraz obuwie.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem są tak zwane systemy szynowe do zabudowy garderób. Są one wygodne, praktyczne i łatwe w montażu. Składają się z listew z otworami montażowymi, które przykręcamy do tylnej ściany przyszłej szafy. Na specjalnych szynkach zawiesza się półki i inne akcesoria. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest duża plastyczność. Jeśli zajdzie taka potrzeba. Możemy w każdej chwili zmienić rozmieszczenie szyn, co pozwala choćby na dołożenie dodatkowych półek lub dowolną zmianę ich układu.

2. Akcesoria do garderoby

Dla wygody, przejrzystości szafy oraz utrzymania w niej optymalnego porządku przydadzą się takie akcesoria jak:

 • szuflady - sprawdzą się do przechowywania bielizny lub skarpetek,
 • wieszaki - dobrze jest zaplanować zarówno długą, jak i krótszą przestrzeń z wieszakiem. W tej pierwszej powiesimy długie sukienki, spódnice, spodnie oraz płaszcze, natomiast w tej drugiej bluzki, koszule, żakiety, marynarki, krótkie kurtki, czy wymagające powieszenia swetry. Świetnym rozwiązaniem są tak zwane drążki puzonowe, które montuje się nie równolegle, a prostopadle, ta, że wiszące ubrania są do nas zwrócone frontem. Tego typu drążki mają konstrukcję teleskopową, co oznacza, że wysuwa się je z szafy, dzięki czemu mamy swobodny i wygodny odstęp do ubrań.
 • organizery, czyli po prostu wkłady do szuflad ułatwiające układanie w nich ubrań. Sprawdzają się idealnie w szufladach ze skarpetkami, krawatami, a także apaszkami i szalikami.
 • kosze lub kartonowe pudła - możemy w nich przechowywać rzeczy, które nie wymagają starannego składania lub akcesoria takie jak na przykład torebki czy plecaki. Do wyboru mamy kosze plastikowe, rattanowe, wiklinowe lub druciane. Z kolei pudła mogą być wykonane z klasycznej z tektury albo zrobione z tworzywa sztucznego.
 • lustro - to nieodzowna część każdej garderoby. Powieśmy je lub postawmy w takim miejscu, aby móc się swobodnie przejrzeć. Najlepiej, aby lustro przeznaczone do garderoby było wysokie, tak aby widoczna była w nim cała nasza sylwetka. Warto wygospodarować na nie odrobinę miejsca nawet w najmniejszej garderobie. Na naprawdę małym metrażu idealnie sprawdzą się lustra samoprzylepne, które możemy przykleić na ścianie lub drzwiach.

Budowa garderoby krok po kroku.

Montaż garderoby nie jest trudny. Najważniejsze to dobre zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych elementów i idealne wymierzenie wszystkiego. Później potrzeba już tylko trochę czasu, cierpliwości i pracy.

Zobacz, jak wygląda montaż garderoby w kilku prostych krokach:

Krok 1. Wykonujemy projekt garderoby

Przede wszystkim dokładnie zmierzmy pomieszczenie lub wnękę przeznaczoną na garderobę. Przed dokonaniem zakupu warto skorzystać z konfiguratorów dostępnych online na stronach producentów wyposażenia szaf i garderób. Po wpisaniu dokładnych rozmiarów naszego pomieszczenia, z łatwością dobierzemy idealne wymiary oraz wyposażenie garderoby.

Szczególnie na małym metrażu warto wykorzystać każdy centymetr pomieszczenia i zaplanować półki i schowki od podłogi aż do sufitu. Półki, pudła czy schowki w najtrudniej dostępnych miejscach wykorzystamy na najrzadziej używane rzeczy.

Trzeba także zaplanować oświetlenie garderoby. W praktyce najlepiej sprawdza się oświetlenie w postaci punktów lub linii świetlnych oraz dodatkowo jedno duże główne źródło światła, które najlepiej zainstalować na suficie w centralnym miejscu pomieszczenia. Nie zapomnijmy także o dobrym oświetleniu lustra.

Krok 2. Kupujemy akcesoria niezbędne do montażu garderoby

Oprócz głównych elementów garderoby takich jak jej korpus, dno, ścinaki boczne i pośrednie, system szynowy oraz półki, trzeba także pamiętać o takich drobiazgach jak:

 • nóżki szafek,
 • zawiasy,
 • łączniki,
 • uchwyty,
 • odbijacze,
 • samozamykacze,
 • wieszaki,
 • kosze,
 • pudełka.

Krok 3. Montujemy garderobę.

Możemy samodzielnie zamontować poszczególne elementy garderoby lub złożyć zamówienie w Internecie z opcją montażu przez producenta. Jeśli zdecydujemy się wykonać pracę własnoręcznie, czeka nas zamontowanie takich elementów jak:

 • korpus wykonany z płyt meblowych,
 • półki - mogą być montowane na stałe lub wyciągane,
 • wieszaki - najczęściej wykonane są one z metalu, rzadziej z drewna,
 • akcesoria do przechowywania odzieży - kosze, pudła, separatory, organizery,
 • drzwi do garderoby - najlepszym rozwiązaniem jest montowany na szynie system drzwi przesuwnych. Jeśli chcemy, aby garderoba nie rzucała się w oczy, to wybierzmy drzwi pełne- najlepiej w kolorze ściany, przy której znajduje się wejście do garderoby. Z kolei, gdy chcemy wyeksponować garderobę, to idealne będą przesuwne drzwi szklane.

Jeśli nie urządzamy garderoby w osobnym pomieszczeniu, a jedynie wydzielamy na nią na przykład część sypialni, wówczas najwygodniej będzie oddzielić przestrzeń garderobianą regałem z półkami albo ozdobnym parawanem czy przesuwaną dekoracyjną zasłoną zawieszoną na szynie umocowanej do sufitu.

Wszystkie części garderoby otrzymamy w pełni wykończone i przycięte na odpowiedni wymiar. Jest też instrukcja szczegółowa instrukcja pokazująca kolejność i sposób montażu poszczególnych elementów. Przed rozpoczęciem pracy należy szczegółowo się z nią zapoznać. Z pewnością będą nam potrzebne takie narzędzia jak wkrętarka, śrubokręt, czy niewielki młotek. Przydadzą się też wilgotna i sucha ściereczka, aby usunąć z zamontowanych elementów pył i kurz przed rozpoczęciem układania rzeczy w gotowej garderobie.

Aby urządzić w mieszkaniu lub domu praktyczną garderobę wcale nie trzeba dysponować bardzo dużym metrażem. Tutaj liczy się przede wszystkim pomysł oraz przemyślana aranżacja wnętrza. Bardzo ładną garderobę możemy stworzyć również niewielkim pomieszczeniu lub pod skosem.

Niezależnie od tego, jak duża jest nasza garderoba, pamiętajmy o jej regularnym wietrzeniu. Idealnie byłoby, gdyby w pomieszczeniu garderobianym była wentylacja lub klimatyzacja. Niestety w polskich warunkach mieszkaniowych takie rozwiązanie jest nadal bardzo rzadko spotykane. Dlatego unikajmy przeładowywania garderoby, starajmy się utrzymywać w niej porządek, nigdy nie wkładajmy do niej rzeczy brudnych, nieświeżych czy przepoconych, a przede wszystkim dbajmy o jej codzienne wietrzenie. Już otwarcie drzwi garderoby na kilkanaście minut dziennie pozwoli na wymianę powietrza w jej wnętrzu i zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci czy powstawaniu nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Ponadto, jeśli w naszym mieszkaniu jest tendencja do nadmiernej wilgoci, wówczas warto ustawić w garderobie mały pochłaniacz wilgoci. Powieśmy w niej także bukieciki lawendy lub wkłady do szaf zapobiegające pojawianiu się moli odzieżowych.