Jak działa osuszacz powietrza?
Nadmierna wilgoć to wróg każdego mieszkania, w którym się pojawi. Przyczyną mogą być zła wentylacja, brak stosownej izolacji, zła hydroizolacja całego budynku czy sytuacje awaryjne, takie jak zalanie mieszkania przez sąsiada. Sygnałem, że w domu jest zbyt wilgotno jest przede wszystkim woda skraplająca się na oknach. Regularne wietrzenie i ogrzewanie mieszkania w okresie grzewczym często niweluje problem, ale jeśli tak nie jest, konieczny będzie zakup pochłaniacza wilgoci.
Jak działa osuszacz powietrza? Urządzenie tego rodzaju zasysa wilgotne powietrze i skrapla je. Podstawowy podział osuszaczy dotyczy zasady ich działania. Osuszacze kondensacyjne pochłaniają wilgotne powietrze za pomocą wbudowanego wentylatora, następnie przepuszczają je przez filtr i doprowadzają do układu chłodniczego. Wówczas skroplona woda trafia do zbiornika, a osuszone powietrze jest ogrzewane i wypuszczane z powrotem do pomieszczenia.
Nieco inaczej pracują osuszacze adsorpcyjne, w których powietrze trafia do rotatora pokrytego substancją higroskopijną, która wchłania wilgoć. Następnym etapem jest skroplenie się wody do zbiornika i wypuszczenie do pomieszczenia cieplejszego powietrza.
Jakie są rodzaje osuszaczy powietrza?
Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli pochłaniaczy wilgoci, wśród których znajduje się zarówno wielkie maszyny do pracy w dużych pomieszczeniach, jak i osuszacz powietrza domowy cechujący się znacznie mniejszymi gabarytami. Przed zakupem warto określić, czy urządzenie to ma posłużyć do użytku domowego czy też do przyśpieszenia prac budowlanych.
Budowlany osuszacz powietrza pozwala na sprawne uporanie się z remontem, pracami wykończeniowymi czy budowlanymi. Urządzenia te w szybkim tempie osuszają tynki i wylewki, ale trzeba pamiętać o tym, że pobierają stosunkowo dużo energii. Są zbudowane z trwałych materiałów i najczęściej mają kółka, dzięki czemu transport urządzeń jest znacznie łatwiejszy.
Domowe osuszacze cechują się mniejszymi gabarytami, designerskim wyglądem i cichą pracą, a ponadto pochłaniają mniej energii. Duża ilość modeli do wyboru sprawia, że z powodzeniem można dostosować do własnych potrzeb ich wygląd, gabaryty czy moc. Warto jednak pamiętać o tym, że osuszacze kondensacyjne nie nadają się do pracy w temperaturze osiągającej najwyżej kilka stopni Celsjusza.
Za to osuszacze adsorpcyjne mogą pracować nawet w temperaturze wynoszącej zero stopni. Niektóre z pochłaniaczy wilgoci mają dodatkowe funkcje, takie jak jonizacja czy eliminacja kurzu i roztoczy. Te modele sprawdzą się szczególnie w przypadku alergików uczulonych na kurz. Ostatnim czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę przed zakupem, jest dostosowanie parametrów urządzenia do metrażu tak, aby korzystanie z niego przynosiło pożądany efekt.
Jakie są wady i zalety osuszaczy powietrza?
Większość nawet najlepiej zaprojektowanych i zaawansowanych urządzeń ma zarówno zalety, jak i wady, a w tym wypadku nie jest inaczej. Osuszacze powietrza efektywnie osuszają zalane lub zawilgocone pomieszczenia, a w związku z tym mogą przyśpieszyć wszelkie prace remontowe lub powstrzymać rozwój pleśni i grzybów w domu.
Stosowanie ich niweluje więc problem pojawiającego się na ścianach nalotu czy ubrań śmierdzących stęchlizną, a przede wszystkim pozwala nam zaoszczędzenie dodatkowych kosztów w przyszłości. Urządzenia te cechują się stałą wydajnością i pochłaniają nieprzyjemne zapachy. Jeśli zaś chodzi o wady, to jedną z największych dla wielu osób będzie zużywanie sporej ilości energii.
Dodatkowo pochłaniacze wilgoci nie są odporne na zanieczyszczenia, dlatego wymagają częstego mycia, a wydajność niektórych z nich jest zależna od warunków w jakich się znajdują. Często nawet potężne maszyny tego rodzaju nie sprawdzą się na halach produkcyjnych czy budowach ze względu na zbyt duży poziom zanieczyszczenia w tych miejscach.
Osuszacz powietrza - ranking
Za jeden z najlepszych domowych osuszaczy powietrza uznaje się model ECOAIR DD1 Classic MK5, który jest pochłaniaczem adsorpcyjnym mogącym osuszać powierzchnię do 130 metrów kwadratowych, a jego cena to około 1300 złotych.
Na drugim miejscu również znajduje się ECOAIR, ale tym razem jest to model DC18, który wyróżnia się minimalistycznym designem i niewielkimi wymiarami. Firma Whirlpool oferuje klientomosuszacz D20W5252, który jest wyposażony we wszystkie niezbędne funkcje i wyróżnia się najniższą ceną. Można go kupić za nieco ponad 1000 złotych.
Z kolei osuszacz Blaupunkt ADH701 jest pochłaniaczem kondensacyjnym, który ma najwięcej ciekawych funkcji. Posiada on funkcję ciągłego odpływu wody oraz automatyczne wyłączanie.