Co daje dom z garażem?

W pierwszej kolejności zanim przejdziemy do kosztorysu, chcemy powiedzieć w kilku słowach to, dlaczego warto zainwestować w garaż przy naszym domu. Zacznijmy od tego, że można go stworzyć w taki sposób, że będziemy do niego wchodzić od środka, czyli nie będziemy musieli wychodzić z domu. Ma to sporo plusów, bo może być tak, że na zewnątrz pogoda nie będzie sprzyjająca, a nam będzie zależało na tym, żeby jak najszybciej otworzyć garaż.

W dodatku może się okazać, że przy mroźnych dniach trudno będzie o jego otworzenie. Posiadanie garażu to pewien komfort, który sprawia, że nasz samochód nie musi być przechowywany na zewnątrz. Warto przy tym zatrzymać się na dłużej, ponieważ raz, że warunki atmosferyczne mogą być kiepskie, zarówno latem jak i zimą, a w dodatku jeżeli posiadamy luksusowy model samochodu, który jest drogi, to z automatu przyciągamy spojrzenia "ciekawskich". O wiele zatem wygodniejszym rozwiązaniem jest dom z garażem, w którym nasz pojazd będzie bezpieczny.

Równie istotną informacją jest to, ile pojazdów posiadamy. Coraz częściej bywa tak, że kilku domowników posiada różne samochody, więc garaż dwustanowiskowy będzie rzeczą jak najbardziej normalną. Jeżeli jednak w danym gospodarstwie domowym jest tylko jeden pojazd, to wygodniejszą opcją będzie garaż jednostanowiskowy.

Garaż w bryle budynku - czy warto?

Wspomnieliśmy w kilku słowach wyżej o tym, że najwygodniejszą opcją jest to, aby projektując dom stworzyć garaż w taki sposób, żeby był wmontowany w bryłę budynku. Dzięki temu odpada nam koszt budowy garażu jako osobny budynek, a ponadto oszczędzamy teren posesji. Istotną kwestią w tej sytuacji jest wprowadzenie odpowiedniej wentylacji i stworzyć tak strefę garażową, aby była zgodna z przepisami, czyli przede wszystkim ją odseparować od części mieszkalnej. Jeżeli tego nie będzie, to spaliny mogą dostać się do domu, co rzeczywiście jest wadą.

Jeżeli projektujemy dom, to zadbajmy o to, żeby garaż wmontowany był już od początku. Czy warto inwestować w dom z garażem? Cena będzie być może nieco większa, jednak w tej sytuacji dobrze jest pamiętać o tym, żeby zapewnić budynkowi odpowiednią termomodernizację, aby temperatura wewnątrz garażu była odpowiednia. Bardzo dobrym krokiem będzie instalacja odpowiedniej bramy garażowej, która sprawi, że zimne powietrze nie będzie się dostawało do środka, ale również warto pomyśleć o odpowiedniej izolacji.

Jakie są koszty budowy garażu?

Dla niektórych będzie to dość istotne pytanie, ponieważ budowa garażu to kolejne pieniądze, które trzeba zainwestować. Jak już mówiliśmy, wymiary garażu będą uzależnione od tego, ile samochodów będziemy mieć w środku. Jeżeli będziemy mieć garaż od razu w projekcie, to będzie to najlepsza opcja, natomiast zupełnie inną kwestią będzie to, kiedy pojawi się garaż wolnostojący. Wtedy koszt budowy garażu szacuje się mniej więcej w przedziale od 35 do 45 tys. zł. W koszt wchodzi praca fachowców, zakup materiałów - mówimy o budowie garażu o 30 m². 

Garaż w bryle domu będzie tańszym rozwiązaniem, ponieważ zaoszczędzimy ok. 10 tys. zł w porównaniu do powyższej ceny. Owszem, ostateczny koszt można jeszcze zbić poprzez samodzielną pracę bądź zatrudnienie bliskich osób. Wtedy jesteśmy dodatkowo zaoszczędzić kilka tysięcy złotych, chociaż nie ma co ukrywać, że będzie to wymagać od nas zdecydowanie większego poświęcenia. 

Na koszt budowy domu składają składają się fundamenty, które należy stworzyć od A do Z, ławy i ściany fundamentowe oraz izolacja termiczna. Trzeba również zainstalować rynny, nie może też zabraknąć stropu i na samym końcu stolarka w postaci okien, bramy i drzwi. Na pewno zestawiając ze sobą opcję garażu wolnostojącego oraz w bryle budynku, należy zaznaczyć, że wbudowany garaż jest opcją bardziej oszczędną i wygodną, chociaż pierwsze rozwiązanie ma również swoje zalety.

Dom bez garażu - jakie są zalety?

Najistotniejszą zaletą jest to, że nie musimy wydawać pieniędzy. Nie można jednak zapomnieć, że posiadanie garażu wolnostojącego czy w bryle budynku ma swoje korzyści, które wyżej wymieniliśmy. Na pewno posiadanie garażu nie jest koniecznością dla tych, którzy nie mają samochodu i w przyszłości go nie planują. Dom bez garażu pozwala na wygospodarowanie przestrzeni budynku w inny sposób np. na plac zabaw dla dzieci czy jeszcze inne potrzeby domowników.

Alternatywą jest postawienie wiaty, którą można wybudować bez zezwolenia, o ile jej rozmiary nie przekraczają 50m². Należy jednak wcześniej zgłosić fakt budowy do starosty bądź odpowiedniego urzędu. Przede wszystkim wiata jest tańszą opcją od tradycyjnego garażu, a w dodatku może mieć spory metraż, co umożliwia przechowywanie kilku samochodów. Pomimo oszczędności, jest to rozwiązanie, które nie daje aż tyle komfortu co posiadanie garażu, niezależnie od tego czy jest on w formie wolnostojącej czy w bryle budynku.