Co należy sprawdzić, decydując się na wybudowanie domu nad jeziorem?

Wybór odpowiedniej działki, jeśli chcielibyśmy mieć dostęp do jeziora, wcale nie jest taki łatwy. Należy przede wszystkim wiedzieć, co należy sprawdzić i na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze konkretnej działki.

Warunki gruntowe danej działki

Decydując się na wybudowanie domu nad jeziorem, najpierw należy wykonać badania geotechniczne, podobnie zresztą jak w przypadku innych działek, nie tylko tych nad jeziorem. Przed ostateczną decyzją o wyborze danej działki, warto się upewnić, czy jest to działka z dobrym pod względem jakościowym gruntem. Jest to szczególnie istotna kwestia pod względem finansowym, gdyż wybudowanie domu w takim miejscu może być naprawdę sporą inwestycją. Jeśli na przykład badania geotechniczne wykażą, iż dany grunt jest raczej niestabilny (w przypadku, chociażby glin czy torfowisk), warto wiedzieć, iż budowa domu na takim terenie jest o wiele bardziej kosztowna.

Zagrożenie powodzą i poziom wód gruntowych

Decydując się na działkę nad jeziorem, powinniśmy także sprawdzić wysokość oraz poziom wód gruntowych, co można sprawdzić również poprzez badania geotechniczne. W przypadku, jeśli poziom wody będzie zbyt wysoki lub niestabilny, budowa domu na takim terenie może okazać się bardzo trudna i wymagać zrealizowania dodatkowych rozwiązań, na przykład odprowadzenia nadmiaru wody. Co więcej, bardzo istotne jest także sprawdzenie, czy dana działka znajduje się na terenie zagrożonym powodziom. Można to sprawdzić poprzez weryfikację map gminnych.

Dostęp do mediów

Działki nad jeziorem często są oddalone od większych zabudowań, co sprawia, iż mogą one nie mieć dostępu do mediów. W takim przypadku potrzebne jest doprowadzenie mediów do danej działki bądź także zdecydowanie się na różne alternatywne sposoby, takie jak, chociażby pompa ciepła, panele fotowoltaiczne, czy także studnia głębinowa.

Wymogi i warunki prawne

Chcąc wybudować dom na działce nad jeziorem, należy także sprawdzić wszelkie wymogi oraz warunki prawne. Dany inwestor powinien w szczególności zweryfikować wymogi określone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego bądź w Decyzji o Warunkach Zabudowy. Zdecydowanie warto też sprawdzić różne środowiskowe uwarunkowania działki, gdyż może się tak zdarzyć, iż dana działka jest objęta specjalną ochroną. Podobnie jak w przypadku innych działek, nie tylko tych nad jeziorem, przed zakupem działki należy także sprawdzić status prawny działki, który zweryfikować można w księgach wieczystych.

Jak wyznaczyć linię brzegu jeziora?

Decydując się na wybudowanie domu na działce nad jeziorem, potrzebne jest wyznaczenie przebiegu linii brzegu jeziora. Linia brzegowa jest krawędzią brzegu bądź linia stałego porostu traw. Jest to więc miejsce, gdzie grunt przyległy tak naprawdę styka się z wodami powierzchniowymi. Wyznaczenie takiej linii brzegowej dokonuje się na podstawie wniosku osoby uprawnionej, czyli na przykład właściciela działki, użytkownika wieczystego bądź posiadacza gruntu przyległego do gruntu pokrytego wodą. Osoba, która potencjalnie chciałaby zakupić daną działkę, może zażądać od urzędu wyznaczenia linii brzegowej.

Kto ma dostęp do jeziora?

Kupując działkę nad jeziorem, warto pamiętać o tym, iż właściciel danej działki, która przylega do publicznych wód śródlądowych powierzchniowych, ma obowiązek udostępnić działkę służbom na potrzeby wykonywania wszelkich robót, które są związane z utrzymywaniem wód, ustawianiem znaków żeglugowych oraz urządzeń pomiarowych. Jeśli dane jezioro objęte jest powszechnym korzystaniem, właściciel działki zobowiązany jest także do zapewnienia publicznego dostępu do jeziora. Z kolei za uniemożliwienie koniecznego dostępu do wód właścicielowi może grozić stosowna kara.

Czy warto zdecydować się na działkę na terenie zalewowym?

Działka na terenie zalewowym jest tak właściwie gruntem, który położony jest na terenie narażonym na częściowe bądź także całkowite zalanie na skutek wezbrania wód rzeki, zbiornika wodnego czy potoku w wyniku na przykład silnych opadów bądź po roztopach zimowych. Takie działki zwykle są bardzo atrakcyjne, lecz warto pamiętać o tym, iż w ich przypadku istnieje zagrożenie powodziowe, którego nie należy bagatelizować. Przepisy, które obowiązują od 2018 roku, mówią, iż budowa domu na terenie zalewowym nie jest możliwa, jeśli taką decyzję w stosunku do określonego obszaru wydadzą Wody Polskie. Budowanie na terenie zalewowym jest więc bardzo ryzykowne.