Czy wanna mobilna będzie dobrym rozwiązaniem?

Część osób decyduje się na to, aby stanowisko kąpielowe dla zwierząt znajdowało się dokładnie tam, gdzie kąpią się domownicy, a więc pod prysznicem lub w wannie. Jeśli jednak w domu dzielimy przestrzeń z czworonogami poszczególnych ras, których długa sierść wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, warto zdecydować się na specjalną wannę dla psów.

Wanna mobilna dla psów wyposażona jest nie tylko w wannę, ale również w wysięgnik, za pomocą którego można przypiąć psa oraz odpływ z wężem spustowym do kanalizacji. Może na stałe mieć swoje miejsce w łazience, jeśli jest w niej wystarczająco dużo miejsca, lub być wyciągana tylko na czas kąpieli. Jej dodatkowym plusem jest fakt, że w razie przeprowadzki bez problemu można ją zabrać ze sobą w nowe miejsce. 

Wanna nieregulowana czy z regulacją wysokości?

Miejsce do kąpieli dla psa powinno zapewniać mu nawet na ten krótki czas jak najbardziej komfortowe warunku. Dlatego też warto dostosować rodzaj wanny do potrzeb naszego pupila. O ile wanna dla psa nieregulowana z powodzeniem posłuży małym czworonogom, ponieważ można je do niej wsadzić, o tyle duże psy czy psy w podeszłym wieku mogą mieć w ty wypadku problemy z samodzielnym wejściem do wanny. Cały proces kąpieli będzie też mniej komfortowy i dla zwierzą, i dla opiekunów.

W niektórych modelach można spotkać się z załączonymi rampami, po których psy mogą wejść do środka, jednak coraz większą popularnością cieszy się wanna dla zwierząt z regulowaną wysokością. Sprawdzi się szczególnie wtedy, kiedy ktoś ma w domu zarówno małego pieska, jak i potężnego psa. Dzięki temu w obu przypadkach kąpiel nie będzie nieprzyjemnym przeżyciem dla zwierzaków.

Gdzie stworzyć stanowisko kąpielowe dla psa?

Miejsce, w którym będą odbywały się kąpiele psów, powinno mieć przede wszystkim dostęp do ciepłej wody i wystarczająco dużo przestrzeni, żeby cały proces był wygodny dla psów i ich opiekunów. W związku z tym najczęściej tworzone jest w łazience. W pobliżu powinno znaleźć się również miejsce na wszelkie kosmetyki pielęgnacyjne oraz akcesoria potrzebne podczas kąpieli.

Warto zarezerwować przestrzeń na jednej z najbliższych półek właśnie na psie kosmetyki, żeby w trakcie kąpieli z łatwością można było po nie sięgnąć. Przyda się również haczyk na osobny ręcznik oraz przestrzeń na podłodze, na której można położyć matę do osuszenia psa. Jeśli w łazience nie ma dużo miejsca na dodatkowe przybory dla psa, warto zainwestować w profesjonalną wannę, do której dołączony jest koszyk na wszelkie przybory.

Jak oswoić psa z myślą o zbliżającej się kąpieli?

Gotowe stanowisko to dopiero połowa sukcesu. Drugą stanowi odpowiednie i sukcesywne oswajanie psa z myślą o zbliżającej się kąpieli. Pupil powinien mieć szansę na dokładne obwąchanie całego stanowiska, a wchodzenie do przygotowanej łazienki powinno być nagradzane przysmakami. W rezultacie pies będzie kojarzył to miejsce i całe stanowisko kąpielowe z przyjemnością. Kilka treningów rozłożonych w czasie powinno wystarczyć, a kolejnym krokiem będzie zachęcenie psa do wejścia do wanny, co również powinno być nagrodzone.

Dopiero po tym etapie można zacząć używać wody i jednocześnie nagradzać psa ulubionym przysmakiem. Warto na początku zamoczyć tylko łapy pupila i pozwolić mu poczuć się pewnie w kontakcie z wodą. Powinno się zacząć od łapek tylnich, ponieważ każdy pies znosi to o wiele lepiej niż manipulowanie przy przednich łapach.

Jakie akcesoria przydadzą się podczas kąpieli?

Jeśli mamy do czynienia z rasą charakteryzującą się długą sierścią, warto przed kąpielą dokładnie wyczesać psa. Zabieg ten znacząco ułatwi późniejsze rozczesywanie długiej sierści, a można go wykonać zarówno w domu, jak i podczas poprzedzającego kąpiel spaceru. Bardzo ważne jest to, aby nie wyprowadzać na spacer psa krótko po kąpieli, ponieważ, podobnie jak człowiek, może się on wówczas przeziębić.

Jeśli pies szczególnie nie przepada za kąpielą, ciekawym pomysłem jest skorzystanie w łazience z lick maty. Ten niepozorny gadżet można wysmarować ulubionym przysmakiem psa lub masłem orzechowym bez ksylitolu. Wówczas kąpiel przebiegnie sprawniej, ponieważ pupil będzie zajęty wylizywaniem swoich ulubionych rarytasów. Bardzo ważne jest to, aby nawierzchnia w wannie była porowata, ponieważ ślizganie się powoduje u psów duży stres.

Na dnie wanny może znajdować się albo mata, albo zwykły ręcznik. Po zmoczeniu całej sierści ciepłą, ale nie gorącą wodą, należy zastosować odpowiednio dobrane szampony dla psów, a następnie dokładnie je wypłukać. Wszystkie niezbędne narzędzia i kosmetyki najlepiej mieć pod ręką, żeby zapewnić sobie jak najmniej sprzątania i wycierania podłóg po kąpieli.