Należy pamiętać, że przedpokój jest po części wizytówką domu - to tu stawiają pierwsze kroki wszyscy goście. Dlatego ewentualny nieład przestrzenny lub błędy aranżacyjne są od razu widoczne dla każdego. Dotyczy to także przechowywania i eksponowania obuwia.

Szafka na buty a wielkość przedpokoju

Najważniejszym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze szafki do przedpokoju, jest dostępne miejsce. To zaś przekłada się na konkretną decyzję zakupową, jeśli chodzi o formę mebla. Najogólniej mówiąc, mamy następujące trzy rozwiązania:

Szafa do zabudowy - oczywiście z wydzielonym miejscem na przechowywanie obuwie. Zalety? Przede wszystkim maksymalnie wykorzystujemy dostępną przestrzeń, a do tego zyskujemy mebel w pełni skrojony na miarę potrzeb. Wady? Konieczność przygotowania dobrego projektu i większy wysiłek niż tylko ustawienie gotowego mebla.

• Szafka na buty wolnostojąca - opcja prosta i wygodna. Do wyboru mamy różne formy takich szafek. Do małego przedpokoju najczęściej rekomendowane są smukłe i pionowe szafki (w kształcie kolumny). Jeśli jednak miejsce na to pozwala, można również zdecydować się na poziomą szafkę na buty. Warto pamiętać, że chodzi zarówno o modele na wysokich nóżkach (lżejsze optycznie), jak i bardziej przypominające komody czy szyfoniery.

• Szafka na buty z dodatkowymi funkcjami - wielozadaniowe meble do przedpokoju dobrze odnajdują się w tej często niedużej przestrzeni. Szafka na obuwie może np. jednocześnie odgrywać rolę ławki, jeśli na szczycie wyposażona jest w wygodne siedzisko. Oprócz tego dostępne są bardziej rozbudowane meble zarówno z miejscem na buty, jak i lustrem, wieszakami czy dodatkowymi szufladami bądź półkami.

Nie tylko forma i wymiary - co jeszcze wziąć pod uwagę?

Ogólna forma szafki dopasowana do danego przedpokoju to nie jedyna rzecz, którą należy uwzględnić przy wyborze mebla. Bardzo ważne są bowiem walory funkcjonalne szafki. Przykładowo dostępnych jest kilka typów jej otwierania:

• tradycyjne drzwiczki - większy promień ich otwarcia zapewnia wygodniejszy dostęp do butów;

• drzwiczki uchylane - wygodne zwłaszcza w wąskim przedpokoju;

• wysuwane półki bądź organizery - zapewniają dobry dostęp do butów i ułatwiają ich układanie, niemniej w bardzo małym przedpokoju (albo wąskim) mogą być problematyczne;

• drzwiczki przesuwne - komfortowe w każdym wnętrzu (małym i dużym).

Należy też wziąć pod uwagę, jakie konkretnie buty będą przechowywane w szafce. Na przykład wysokie kozaki czy masywne buty trekkingowe potrzebują znacznie więcej miejsca niż chociażby pantofle. To samo dotyczy obuwia na wysokich szpilkach. Inna sprawa - czy w szafce będziemy przechowywać wszystkie buty, czy tylko te, których używamy na bieżąco i w danej porze roku? W pierwszym przypadku potrzeba zdecydowanie większego mebla. Ponadto obuwie sezonowe powinno mieć zapewnioną właściwą wentylację. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się na szafkę z zamykanymi boxami (a nie zwykłymi przegródkami).

Jak dopasować szafkę na buty do stylu wnętrza?

Szafki na buty to bardzo zróżnicowana grupa mebli, dlatego bez problemu znajdziemy ten, który idealnie pasuje do wybranej konwencji aranżacyjnej. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wykończenie frontów. Dobrze sprawdzają się solidne płyty meblowe (np. MDF i HDF), które są odporne na oddziaływanie wilgoci - buty zawsze należy dobrze wysuszyć przed włożeniem do szafki, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie pozbyć się wilgoci w 100%.

Ponadto płyty meblowe dają szerokie możliwości pod względem dekorów - od gładkich i jednobarwnych po te drewnopodobne, odwzorowujące rysunek kamienia czy z innymi, ciekawymi nadrukami cyfrowymi. Godne polecenia są także szafki na buty do przedpokoju o mniej standardowych frontach - np. w formie plecionki wiedeńskiej (dobra wentylacja!).

Styl nowoczesny - proste formy i gładkie fronty to zawsze strzał w dziesiątkę. Wśród rozwiązań bardziej „na czasie” warto zwrócić uwagę na szafki z łagodnymi rysunkami drewna czy rytmicznymi, modnymi ryflowaniami.

Styl skandynawski - im więcej naturalnych akcentów, tym lepiej. Zawsze bezpiecznym wyborem jest jasne bądź bielone drewno.

Styl klasyczny - warto postawić na szafkę na buty do przedpokoju z frontami z dekoracyjnymi płycinami. W wersji bardziej eleganckiej godne polecenia są ciemne, malownicze forniry (bądź okleiny dobrze je imitujące), a także wspomniana plecionka wiedeńska.

Styl vintage - w takim wystroju dobrze wypadają szafki na buty do przedpokoju na skośnych nóżkach oraz o ciemnobrązowych dekorach z rysunkiem drewna.

Styl industrialny - polecane wykończenia to rysunek postarzanego drewna, spatynowanego metalu albo efektowne nadruki z numerami i typografiami.

Styl glamour - szafka na buty do przedpokoju powinna być przede wszystkim elegancka. Połyskująca biel lub czerń - dodatkowo wzbogacona o detale w kolorze srebrnym lub złotym albo wykonane ze szkła kryształowego - to wybór idealny.

Styl prowansalski - godne polecenia są szlachetne drewno, zwłaszcza bielone, a także plecione akcenty.

Autor
Szafka na buty do przedpokoju - wybieramy mebel
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...