Nowoczesne świetliki dachowe - nie takie znowu małe

Pojęcie świetlika dachowego kojarzy się w niewielkim otworem w suficie, wpuszczającym do wnętrza światło dzienne. Tymczasem świetliki z biegiem lat ewoluowały pod względem formy i rozmiaru. Producenci obok niewielkich świetlików, oferują również większe przeszklenia, które bliżej są pojęcia szklanego dachu.

Termoizolacyjność, ochrona przeciwogniowa i wysokie parametry wytrzymałościowe nowoczesnych modeli wykonanych z poliwęglanu, plasują świetliki dachowe w czołówce najbezpieczniejszych i najwydajniejszych przeszkleń stosowanych nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również w halach przemysłowych, czy budynkach użyteczności publicznej.

Zalety świetlików dachowych

Świetliki dachowe są eko. Zapewniają wnętrzu naturalne światło słoneczne, nie zużywając prądu. Reasumując, są zamiennikiem żarówki w ciemnych dotąd wnętrzach. Ograniczają zatem w sposób znaczący zużycie prądu, płynącego ze sztucznego oświetlenia.

W miejscach takich jak korytarz, garderoba, klatka schodowa, czy łazienka z powodzeniem możemy ograniczyć zużycie prądu w ciągu dnia do zera, jeśli zamontujemy w suficie świetlik. Światło dzienne wpadające przez świetlik dachowy korzystnie wpływa również na samopoczucie i zdrowie, a w szczególności wzrok. To cenna informacja dla osób, które w domu realizują się zawodowo.

Świetliki dachowe charakteryzują się wydajnością większą niż tradycyjne okna ścienne. Możemy użyć ich we wnętrzu jako niezależnego źródła światła lub jako dopełnienia w duecie z oknem ściennym. Jeśli wybierzemy świetlik dachowy z funkcją otwierania, zyskujemy dodatkową możliwość przewietrzenia pomieszczenia, czyli możliwość jego lepszej wentylacji.

Jaki świetlik dachowy wybrać?

Oferta świetlików dachowych jest bardzo bogata. U producentów znajdziemy typowe świetliki o popularnych kształtach i wymiarach, ale także unikatowe w kształcie, wzornictwie i konfiguracji egzemplarze. Aby więcej dowiedzieć się o tym wartym uwagi sposobie doświetlenia domu, najlepiej zapoznać się z rodzajami świetlików dachowych.

• Świetliki dachowe kopułkowe - to egzemplarze wprost idealne na płaski dach. Ich górna, wypukła część wystaje ponad poziom dachu. Produkowane są w kształcie kwadratowym prostokątnym oraz okrągłym i montowane są pojedynczo lub w kilka sztuk w pewnych odstępach od siebie.

• Świetliki dachowe płaskie - przypominają świetliki kopułkowe i mają podobne przeznaczenie, lecz ich pokrywa jest płaska. Świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie okien ściennych. Umieszczając taki świetlik nad biurkiem, zrealizujemy zapotrzebowanie na światło dzienne w czasie nauki i pracy.

• Świetliki dachowe łukowe - bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku doświetlenia dużych powierzchni. Charakterystyczna łukowa budowa chroni przed zaleganiem śniegu i wody, zwiększając wydajność świetlną przeszklenia. Występują w sporych rozmiarach, zwykle na obrysie prostokąta. System profili aluminiowych wyposażonych w uszczelki, na których osadzone są transparentne elementy z poliwęglanu, gwarantuje brak przecieków i bezpieczne użytkowanie.

• Świetliki dachowe piramidowe - są wyższe, niż kopułkowe, a ich piramidowy kształt zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń. Przejrzysta, wyposażona w szprosy piramida w kształcie prostokąta lub kwadratu to świetny akcent dekoracyjny w reprezentacyjnej części domu. Zarówno świetliki łukowe, jak i piramidowe można ułożyć w rozległe pasma świetlne, jeszcze bardziej zwiększając dopływ światła słonecznego do wnętrza domu.

• Świetliki dachowe tunelowe - zwane rurkowym dostarczają światło dzienne punktowo. Świetlik montowany jest na rurze, która od środka wyłożona jest materiałem odbijającym światło. Ciekawostką jest, że rura może mieć nawet kilkanaście metrów długości oraz różną średnicę. Świetliki tunelowe mogą zostać zamontowane zarówno na płaskim, jak i skośnym dachu.

Każda ilość światła dziennego w domu jest dla nas korzystna. Jeśli mieszkamy w już istniejącym domu, nic nie stoi na przeszkodzie powiększenia komfortu świetlnego poprzez zamontowanie świetlików w dachu. Konieczny będzie częściowy demontaż pokrycia dachowego w celu wycięcia otworu pod świetlik, jednak nakład dodatkowej pracy wynagrodzi rozległe słoneczne pasmo, rozświetlające wnętrze.

Świetlik dachowy a aranżacja wnętrza

Równomiernie rozproszone światło płynące ze świetlika zapewnia przyjemny klimat wnętrza i poprawia jego optykę. Dobrze doświetlone pomieszczenie automatycznie wydaje się większe i przestronniejsze. Światło pochodzące ze świetlika dachowego może odegrać we wnętrzu wiele ról. Świetlik umieszczony centralnie nad stołem wyodrębni przestrzeń jadalnianą, a duże przeszklenie sufitowe w salonie, wizualnie podniesie pomieszczenie i doda mu przestronności.

Promienie słoneczne padające ze świetlika mogą podkreślić również konkretny element wystroju, na przykład wannę w łazience, stylową konsolę w holu, wyspę kuchenną, łóżko sypialniane lub wygodną sofę w salonie. Warto zwrócić uwagę na wygląd świetlika od strony wnętrza domu.

Zwróćmy szczególną uwagę na oprawę. Ramę możemy z powodzeniem dopasować do stylu wnętrza, wybierając spośród modeli mosiężnych, aluminiowych i drewnianych w szerokiej palecie kolorystycznej. Podobnie sprawa ma się z samą szybą świetlika. Wybieramy pomiędzy szybą całkowicie transparentną, wykonaną ze szkła mrożonego, matowego lub kolorowego.

Podjęta decyzja bezpośrednio rzutuje na intensywność i barwę światła, emitowanego do wnętrza pomieszczenia. W nowoczesnym budownictwie często spotykamy świetliki zamontowane pojedynczo, ale również skomponowane w przemyślaną instalację świetlno-artystyczną. Padające światło tworzy świadomą niecodzienną grę świateł i cieni. To ozdoba sama w sobie, gdyż jak wiemy, światło we wnętrzach tworzy najpiękniejsze dekoracje.

Jak wykorzystać potencjał świetlika dachowego?

Nie tylko światło odgrywa ogromną rolę w odbiorze wnętrza, ale również zastosowane kolory. Jasne odcienie odbijają promienie słoneczne, warto więc wykorzystać je we wnętrzu, w którym świetlik dachowy jest jedynym źródłem oświetlenia dziennego. Dobrze jest postawić na jasne bazowe elementy takie jak ściany i podłogi, przełamując jednolitą kolorystykę kontrastowymi dodatkami i elementami wyposażenia. Jasne barwy to nie tylko biel, ale również beże, jasne szarości, błękity, miętowe zielenie, czy pastelowa żółć.

Autor
Świetlik dachowy - pomysły na nowoczesne aranżacje we wnętrzu!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...