Skąd biorą się mole odzieżowe?
Nie jest prawdą, że mole odzieżowe pojawiają się tylko w mieszkaniach brudnych i zaniedbanych. Dlatego też osoby, które wypowiadają im wojnę, najczęściej są szczerze zaskoczone tym, że mają taki problem. Zdarza się, że mole wlatują przez szyby wentylacyjne, przylatują z sąsiednich mieszkań lub dostają się do mieszkania przez klatkę schodową. Jeśli kupujemy stare meble lub dywany, bardzo często sami przynosimy je do domu.
Wkrótce po tym, jak dorosłe osobniki zadomowią się w naszym domu, pojawiają się ich jaja. Dorosły osobnik żyje tylko około miesiąca, ale nie jest to dobra wiadomość, ponieważ w tym czasie samica może złożyć nawet dwieście jaj i zazwyczaj robi to w pobliżu ubrań. Dzieje się tak, ponieważ młode larwy potrzebują pożywienia, a znajdują je właśnie w tkaninach. Białe gąsienice funkcjonują w naszych szafach nawet dwa lata zanim przeistoczą się w dorosłe owady.
Po czym poznać, że w domu są mole?
Mole odzieżowe bywają na tyle uporczywe, że trudno nie zorientować się, iż pojawiły się w naszych ubraniach. Pierwszym sygnałem świadczącym o ich obecności niewielkie dziurki w ubraniach, a także zabrudzenia na ubraniach. Nie ma żadnych wątpliwości co do ich obecności, jeśli w szafie pełzają gąsienice, które mają około 1 milimetra długości i szarą, białą lub brązowawą barwę, a wokół niej latają uskrzydlone dorosłe osobniki.
Mole spożywcze a ubraniowe - czym się różnią?
Jeśli w przypadkowym miejscu w mieszkaniu zauważymy latającego mola, możemy mieć problem, aby zlokalizować problem. Istnieje między nimi kilka różnic, które przy odrobinie szczęścia można zauważyć. Mole ubraniowe mają żółtawy odcień i są mniejsze od tych spożywczych, które wyróżniają się również brązowym kolorem i jeszcze ciemniejszą głową.
Jeśli zaś zaobserwujemy latającego mola w kuchni, to istnieje duża szansa na to, że właśnie tam swoją kolonię mają mole spożywcze. Najczęściej ciągną one do produktów sypkich i suchych, takich jak mąka, kasze czy makarony. Najczęściej przynosimy je do domów ze sklepu, gdzie wspomniane produkty nie były prawidłowo przechowywane.
W takich wypadkach najczęściej konieczne jest wyrzucenie wszelkich produktów sypkich, które znajdowały się w nieszczelnych opakowaniach, wymycie szafek i przyklejenie w ich wnętrzach lepów, aby sprawdzić, czy problem na pewno został rozwiązany. Jeśli zaś mol zostanie zaobserwowany w pobliżu szafy z ubraniami, to właśnie tam należy szukać problemu.
Jak zapobiec pojawieniu się moli odzieżowych w domu?
Istnieje kilka sposobów na to, aby znacząco zmniejszyć szansę na to, że mole ubraniowe zadomowią się w naszych szafach. Jednym z nich jest montaż moskitier w oknach oraz siatek na wylotach wentylacyjnych.
Ubrania kupowane z drugiej ręki powinny być dokładnie oczyszczane, a sezonowe ubrania pakowane do szaf w specjalnych pokrowcach antymolowych. Dobrym rozwiązaniem będzie również umieszczanie w szafach saszetek z lawendą lub innymi zapachami odstraszającymi mole, a także wieszanie ubrań luźno tak, aby miały przewiew.
Domowe sposoby na mole
Jeśli mimo wszelkich działań z naszej strony mole i tak pojawią się w szafie, należy działać szybko i bardzo precyzyjnie. Od lat znane są domowe sposoby, które mają na celu rozwiązanie tego problemu. Jednym z nich jest na przykład regularne ogrzewanie wnętrza szafy na przykład za pomocą suszarki do włosów. Wysoka temperatura skutecznie niszczy jaja moli, podobnie jak wypranie wszystkich ubrań w wysokiej temperaturze oraz dokładne wymycie wnętrz szafy.
W szafach warto również umieszczać produkty o zapachach szczególnie drażniących mole. Należą do nich na przykład gazety, ponieważ mole nie znoszą zapachu farby drukarskiej, a także ocet, który można ułożyć w takim miejscu, aby nie przeszkadzał w użytkowaniu szafy. Mole nie znoszą również zapachu lawendy, eukaliptusa, szałwii, liścia laurowego, sosnowych igieł czy ziela angielskiego.
Tego rodzaju zioła i przyprawy można umieścić w woreczku z cienkiej tkaniny, a następnie umieścić do w szafie. Ciekawym pomysłem będzie również rozmieszczenie w szafie kawałeczków zapachowych mydeł, zwłaszcza o aromacie lawendy czy cedrowe. Sprawią one, że mole zniechęcą się do przebywania w tym miejscu, a ponadto ubrania nabiorą przyjemnego aromatu.
Specjalistyczne preparaty na mole
Jeśli domowe sposoby zawiodą, konieczne będzie skorzystanie ze specjalnych preparatów na mole. Należą do nich na przykład kulki przeciwmolowe, zawieszki do szaf czy też wyjątkowo silne środki biobójcze generujące dym. Wszystkie z tych preparatów opierają się na składnikach, które skutecznie zwalczają mole, ale nie są szkodliwe dla człowieka.