Co jest potrzebne, aby złożyć wniosek o przyłączenie prądu do działki?

Pierwszym etapem poprzedzającym przyłączenie prądu do działki jest złożenie odpowiedniego wniosku, co z kolei wymaga przedłożenia stosownych dokumentów. Do wniosku koniecznie trzeba załączyć dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości oraz plan zabudowy w formie mapy lub szkicu. Na planie tym musi być wskazane miejsce przyłącza prądu do działki, a także położenie obiektów, które znajdują się w najbliższym sąsiedztwie.

Jeśli ktoś zapomni o tych elementach, konieczne będzie ponowne składanie wniosku, co znacząco wydłuży całą procedurę. Wiele osób proces ten przerasta, a brak doświadczenia powoduje, że decydują się na pomoc specjalistów, którzy wykonują niezbędne prace i plan.

Jak podłączyć prąd na działce?

Wniosek o przyłączenie prądu do działki powinien również zawierać wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci energetycznej. Jego treść musi określać numer działki, wybrany termin rozpoczęcia dostawy energii oraz aktualne zapotrzebowanie na prąd. W tym wypadku warto uwzględnić wszystkie narzędzia i urządzenia elektryczne, a następnie zaokrąglić całość, tworząc niewielki margines błędu. Konieczne jest również określenie charakteru obiektu, a więc napisanie, czy chodzi o dom, garaż czy też o plac budowy. Gotowy wniosek musi trafić do zakładu energetycznego w danym regionie.

Warto wcześniej porównać ceny oferowane przez takich dostawców, jak Energa, Tauron czy PGE, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę. Wniosek może być rozpatrywany do trzydziestu dni, a odpowiedź będzie zależna od tego, czy warunki pozwalają na podłączenie prądu do działki. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku wybrany zakład wysyła na działkę projektanta, który po konsultacjach z jej właścicielem określa sposób poprowadzenia przyłącza.

Dopiero przygotowany i zatwierdzony projekt pozwala na rozpoczęcie niezbędnych prac, a kiedy prąd zostanie przyłączony do działki, możliwe jest podpisanie umowy. Kontrola dozoru technicznego i podpisanie umowy są równoznaczne z podpięciem licznika. Warto również pamiętać o tym, że na mapie muszą znaleźć się informacje dotyczące tego, że Wewnętrzna Linia Zasilająca zostanie wykonana przez inwestora, a nie przez zakład energetyczny. 

Ile się czeka na podłączenie prądu do działki?

Sfinalizowanie całej procedury bywa czasochłonne i jest to jeden z największych mankamentów podłączania prądu do działki. Nie sposób go jednak pominąć, ale warto wcześniej uwzględnić długi czas oczekiwania.

Długość trwania przyłączenia prądu do działki jest zależna od danego zakładu energetycznego. O ile rozpatrzenie samego wniosku może zająć maksymalnie trzydzieści dni, o tyle prace przygotowawcze oraz budowlane mogą zająć od sześciu do nawet osiemnastu miesięcy. Pamiętanie o wszelkich formalnościach i dobre przygotowanie się do procesu jest więc kluczowe, aby uporać się z tą kwestią w jak najkrótszy czasie.

Ile kosztuje podłączenie prądu do działki?

Na ostateczny koszt podłączenia prądu do działki wpływa kilka zmiennych czynników. Jeśli je określimy, możliwe będzie wstępne oszacowanie kosztów. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim długość, rodzaj oraz moc przyłączeniową.

Średni koszt można oszacować na podstawie przeciętnej realizacji w tym zakresie, kiedy ktoś zdecyduje się na standardowe przyłącze podziemne, w którym długość kabli nie przekroczy dwustu metrów, a moc będzie wynosiła około 15kW. Ogólny koszt przyłącza do działki w takim wypadku powinien wynosić między 1500 a 2000 złotych, co jest też zależne od stawki za 1kW mocy.

Jakie są rodzaje przyłączy energetycznych?

Doprowadzenie prądu do działki jest w dużej mierze uzależnione od rodzaju przyłącza, na jakie się zdecydujemy. Na chwilę obecną możliwy jest wybór między dwoma wariantami, a mianowicie przyłączem kablowym a przyłączem powietrznym lub napowietrznym. W pierwszym przypadku kable prowadzone są pod ziemią, dlatego też często wariant ten określany jest mianem przyłącza podziemnego. Zawierają złącze kablowe w formie skrzynki, która znajduje się na terenie działki i to wewnątrz niej montowany jest licznik energii.

Przyłącze powietrzne jest wykonywane znacznie rzadziej, ponieważ jest opcją możliwą tylko wtedy, kiedy w pobliżu znajduje się linia energetyczna. Wariant ten nie zachwyca estetyką, a słupy zajmują sporo przestrzeni, a stawianie kolejnych wysokich budynków przy danej linii energetycznej może w przyszłości okazać się problematyczne.

Zaletą przyłącza kablowego jest za to fakt, że jest ono niewidoczne i nie nastręcza aż tak dużych problemów inwestycyjnych. Rodzaj przyłącza nie zwalnia jednak z obowiązków wymienionych powyżej, a każde z nich wymaga składania wniosków i stosownej zgody.