Trudno wskazać uniwersalną opcję mieszkaniową dla każdego. Dla jednej osoby życie w centrum miasta będzie spełnieniem marzeń, dla innej - głównie źródłem zgiełku i hałasu. Ponadto w przypadku segmentów i domów wolnostojących dochodzą i większe możliwości, i liczniejsze obowiązki.

Zalety i wady mieszkania

Mieszkanie w mieście, czyli najczęściej w bloku, to marzenie wielu osób. Taka nieruchomość ma oczywiście sporo zalet. Przede wszystkim chodzi o dostęp do szeroko rozumianej infrastruktury miejskiej - bliskość sklepów, restauracji, szkół, służby zdrowia, a w wielu przypadkach także miejsca pracy. Można również liczyć na sprawnie działającą komunikację miejską, dzięki czemu nie ma potrzeby posiadania samochodu (co stanowi spore obciążenie dla budżetu domowego chociażby ze względu na rosnące ceny paliw).

Własne mieszkanie to także mniej obowiązków i prac wokół domu - nie musimy się martwić o ogrzewanie, dostęp do wody, prądu czy gazu, wywóz śmieci. Klatką schodową i całym budynkiem opiekuje się zarządca - odpadają więc prace konserwacyjne i remontowe typowe dla domów.

Wady? Pierwszą z nich może być wysoka cena takiej nieruchomości - zwłaszcza jeśli chcemy mieszkać w jednym z większych polskich miast. Czasem wymaga to kompromisów i przeprowadzki do dzielnicy bardziej oddalonej od centrum. Tu zaś czyhają pułapki - może się okazać, że nie najlepiej jest z dostępem do infrastruktury miejskiej, a dojazdy do pracy zajmują sporo czasu.

Ponadto w przypadku mieszkania żyjemy w większej społeczności i możemy trafić na „trudnych” sąsiadów - hałasujących, a nawet konfliktowych. Poszukiwacze ciszy i spokoju niekoniecznie więc będą zadowoleni z takiej nieruchomości. Sąsiednie mieszkania to też remonty (nie unikniemy hałasu z tym związanego) oraz ryzyko awarii, na które nie mamy wpływu (np. zalane mieszkanie nad nami). Inna sprawa to także gotowy rozkład mieszkania. Oczywiście przeróbki są możliwe, ale nie zawsze w takiej skali, jak byśmy chcieli (np. ścian konstrukcyjnych nie możemy wyburzyć, a na wiele prac musimy mieć zgodę zarządcy budynku).

Segment pod lupą

Lokum w segmencie to niejako forma pośrednia między mieszkaniem w bloku a domem wolnostojącym. Zazwyczaj zabudowa szeregowa powstaje w cichszych dzielnicach miejskich i z dość dobrą infrastrukturą. Dzięki temu nie uciekamy całkowicie z metropolii, ale na co dzień doświadczamy mniej hałasu. Oznacza to też mniejszą ilość spalin i innych zanieczyszczeń.

Dodatkowe zalety? Do dyspozycji mamy odrobinę zieleni, co pozwala zaaranżować ogród czy strefę rekreacyjną pod chmurką. Deweloperzy starają się również tworzyć przyjazne miejsca wspólne, takie jak małe parki czy place zabaw. Ponadto jeśli decydujemy się na lokum w segmencie, odpada nam cały proces budowy domu, zorganizowania ekip budowlanych i remontowych czy podłączenia mediów. Opłaty za te ostatnie też bywają niższe niż w przypadku domów wolnostojących.

A jakie wady może mieć segment? Przynajmniej jedną ścianę dzielimy z sąsiadami. Oznacza to nieco mniej światła (nie ma w niej okien). Hałasu od mieszkańców domu obok z pewnością będzie mniej niż w przypadku bloku czy kamienicy, ale i tu może się zdarzyć, że nie najlepiej trafimy. Trzeba też pamiętać, że strefa przed domem i wokół niego to z jednej strony korzyść, a z drugiej - więcej obowiązków.

Czekają na nas prace ogrodowe czy przy pielęgnacji trawnika, a zimą - odśnieżanie. Oddalenie od centrum miasta także nie musi być zaletą - wiele zależy od konkretnej lokalizacji. Wreszcie mieszkania w segmentach składają się przeważnie z więcej niż jednej kondygnacji. Dochodzi więc wspinaczka po schodach. Mamy również ograniczony wpływ na architekturę budynku.

Dom wolnostojący - zalety i wady

Niewątpliwą zaletą domu wolnostojącego jest całkowita niezależność, i to w wielu aspektach. Jeśli budujemy dom od zera, mamy 100-procentowy wpływ na jego formę, rozkład, funkcjonalności. Po swojemu kształtujemy też otoczenie budynku, choć oczywiście wiele zależy od powierzchni działki. Nie musimy znosić hałasu od sąsiadów, przeważnie też uciekamy od zgiełku miejskiego.

Dom wolnostojący to także świetne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi i posiadaczy czworonogów - zyskujemy bowiem bezpieczną i przyjazną przestrzeń na świeżym powietrzu. Wreszcie możemy zaplanować rozwiązania, na które nie pozwala mieszkanie w bloku, takie jak choćby klimatyczny kominek z prawdziwym ogniem. Dom to również większa ulga w czasie upałów - jesteśmy oddaleni od rozgrzanego miejskiego betonu.

Oczywiście dom wolnostojący ma też swoje wady. Jeśli bardzo lubimy miejskie życie, bliskość kawiarni, sklepów czy placówek kulturalnych, dostęp do nich będzie bardziej utrudniony. Może się też okazać, że nie damy rady funkcjonować bez samochodu. Dom to także okresowo wyższe opłaty eksploatacyjne (zwłaszcza ogrzewanie zimą) oraz konieczność wykonywania licznych konserwacji i przeglądów urządzeń.

O ile w przypadku mieszkania musimy dbać tylko o poszczególne pomieszczenia, o tyle dom to też inne prace - takie jak choćby remont dachu i modernizacja instalacji. Niekiedy zdarza się, że w danej lokalizacji problemem jest też niższa jakość int

Autor
Mieszkanie, segment czy dom wolnostojący? Wady i zalety poszczególnych rozwiązań
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...