O czym należy pamiętać, kupując wąską działkę budowlaną?

Jeszcze do niedawna za wąską działkę uchodziła parcela o szerokości 20 metrów, obecnie do rzadkości nie należą już działki o szerokości 17, 15, a nawet 12 metrów. Ma to swoje zalety, a konkretnie koszt. Wąskie działki postrzegane są jako mało ustawne, więc ich cena jest zwykle niższa. Warto skorzystać z tej okazji, gdyż wąska działka może zostać zagospodarowana na przestrzeń funkcjonalną, należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Odległość domu od granicy działki - jeśli ściana domu od strony granicy posiada okna lub drzwi, należy zachować odległość 4 metrów pomiędzy budynkiem a granicą działki. Jeśli jednak nie ma okien i drzwi, wystarczą 3 metry. Oznacza to, że od szerokości działki już na wstępie musimy odjąć 6-8 metrów i wybrać projekt, który zmieści się wymiarami w pozostałym do dyspozycji parametrze. Jest jednak wyjątek od tej reguły, ponieważ wąskie działki poniżej 16 metrów szerokości obdarowane zostały przez prawo znaczącym przywilejem.

W myśl art. 12, pkt. 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury dopuszcza się na tak wąskiej parceli zaledwie 1,5 metra odległości budynku od granicy działki pod warunkiem, że ściany domu pozbawione są okien i drzwi. Takie rozwiązanie musi być jednak zgodne z lokalnym MPZP. Na wąskiej działce możemy również postawić połówkę bliźniaka, jeśli na sąsiedniej działce powstał już taki budynek, lub zostało wydane pozwolenie na jego budowę.

Jak zmniejszyć odległość domu do granic działki bez drastycznych kroków, ograniczających dopływ światła? Wystarczy na ścianach równoległych do granicy działki, zamiast okien zamontować przeszklenia z luksferów. Kupując każdą działkę, również wąską, warto również pamiętać o takich kwestiach, jak dobra komunikacja, nieuciążliwe sąsiedztwo, uregulowany status prawny działki, dostęp do drogi i zapisy zawarte w MPZP.

Jaki powinien być dom na wąską działkę?

Dom na wąską działkę powinien być przede wszystkim funkcjonalny i dopasowany do potrzeb mieszkańców. Warto przedyskutować i dokładnie zaplanować funkcjonalności pomieszczeń zawartych w budynku. Jakie są oczekiwania? Ile sypialni i łazienek? Kuchnia zamknięta, czy otwarta na salon? Czy potrzebujemy garderoby, może spiżarni, pralni lub suszarni? W jaki sposób dom będzie ogrzewany? Jeśli mieszkańcami domu będzie singiel lub niewielka rodzina, można rozważyć parterówkę, natomiast dla rodziny 2+2 przestrzeń może okazać się zbyt mała i wtedy lepiej zdecydować się na dom z poddaszem.

Parterowy dom na wąskiej działce

Na wąskiej parceli nie postawimy rozłożystej rezydencji, ale nie oznacza to, że parterówka nie może być wygodna i reprezentacyjna. Policzmy. Jeśli działka ma szerokość 15 metrów i zrezygnujemy z okien po jednej stronie elewacji na rzecz luksferów, to możemy przysunąć się do granicy z tej strony o 1,5 metra. Z drugiej zaś strony planujemy elewację z oknami, zatem odległość od granicy działki wyniesie 4 metry. W tej sytuacji dom może mieć szerokość 9,5 metra i dowolną długość. To naprawdę dużo.

W tych parametrach możemy zbudować dom stylizowany na skandynawską stodołę o dowolnym metrażu lub kwadratową nowoczesną kostkę o powierzchni użytkowej wynoszącej nieco ponad 90 m2 z płaskim albo czterospadowym dachem. To i tak dużo więcej, niż standardowe mieszkanie w blokach, a kawałek własnej ziemi w pakiecie bezcenny. Budując dom parterowy, ograniczamy również koszty. Odpada koszt budowy dodatkowego stropu i poddasza, okien dachowych oraz schodów wewnętrznych.

Dom z poddaszem użytkowym na wąskiej działce

Załóżmy, że nie podobają nam się klimatyczne stodoły, a 90 m2 powierzchni nas nie satysfakcjonuje. Możemy zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym na wąską działkę. Dodatkowa przestrzeń to więcej miejsca do przechowywania i luksus zaprojektowania dodatkowych pomieszczeń. W bryłę takiego domu możemy już z powodzeniem wpisać również garaż.

Dom z poddaszem ulokowany na wąskiej działce zajmie mniejszą powierzchnię zabudowy, ponieważ z metrażem możemy bardziej zaszaleć wzwyż, niż wszerz i wzdłuż. Osiągniemy także bardziej komfortowy podział na strefę dzienną na parterze i nocną na poddaszu, a urządzenie poddasza możemy zostawić „na później”.

Na wąskiej działce dom z poddaszem może przyjąć nowoczesną urozmaiconą modernistyczną formę wynikającą z połączenia kilku brył. Taki budynek wyposażony z dwóch lub trzech stron w okazałe przeszklenia wpuści do wnętrza dużą ilość światła. Dobrym wyborem jest również budowa podłużnego prostego domu z dwuspadowym dachem i dużymi oknami od frontu i z tyłu budynku.

Przykładowe projekty domów na wąską działkę

W myśl zasady „dla każdego coś miłego”, każda z pracowni architektonicznych nieustannie projektuje domy zgodne zarówno z najnowszymi trendami, jak i z uwzględnieniem zamiłowania do bardziej tradycyjnych form.

Przykładem kompromisu pomiędzy tradycją i nowoczesnością w budownictwie może być projekt domu BARI z pracowni ARTIUM. Podłużny kształt budynku, zwieńczony dwuspadowym dachem, przywodzi na myśl tradycyjne budownictwo, jednak detale takie jak prosta bryła, duże, sięgające dachu przeszklenia i szklane balustrady oraz wysunięty do przodu garaż jednostanowiskowy, dodają projektowi nowoczesnego szlifu.

Dzięki wykonaniu poddasza, wysuniętego garażu i wydłużenia bryły budynku do 20 metrów, udało się stworzyć projekt domu, który ma zaledwie 7 metrów szerokości, a jednocześnie aż 143,70 m2 powierzchni użytkowej.

Proj. Studio Atrium

Mogłoby się wydawać, że wybór projektu domu parterowego na wąską działkę będzie trudny. Na szczęście nie jest to prawdą. Przykładem niewielkiego, nowoczesnego lokum o powierzchni użytkowej 84,33 m2 jest projekt LANCASTER II od LIPIŃSCY DOMY.

To nowoczesny projekt domu z płaskim dachem i zadaszonym tarasem. Powierzchnia użytkowa z powodzeniem pomieści okazały salon z kuchnią, łazienkę i dwie sypialnie. Dużą zaletą tego projektu jest garaż o powierzchni 17,72 m2 z przejściem do domu, usadowiony na jednym z końców budynku. Projektanci założyli, że minimalna szerokość działki powinna wynosić 18,8 m2.

Proj. Lipińscy.pl

Pracownia EXTRADOM zainwestowała w modernizm. Projekt dwukondygnacyjnego domu Dynamiczny 22 obliczony został na wąską działkę, gdyż minimalna szerokość działki przeznaczonej pod budowę tego domu wynosi 15,84 m2, natomiast długość 26,74 m2. Co prawda sam dom ma 9,34 m szerokości, jednak wpisuje się on w zasadę pozostawienia 1,5m z jednej strony do granicy posesji.

Proj. Extradom

Przyciągająca wzrok modernistyczna interesująca bryła mieści 4 pokoje, salon, kuchnię, dwie łazienki i dwustanowiskowy garaż, czyli świetnie sprawdzi się w przypadku licznej rodziny. Projekt przewiduje nowoczesne otwarte wnętrza i okazałe tarasy na piętrze.

Autor
Jak wybrać projekt domu na wąską działkę? Praktyczne porady i przykładowe projekty
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...