Dlaczego warto wybudować dom z płaskim dachem?

Nowoczesny, czasem wręcz futurystyczny design przyciąga koneserów minimalistycznych i modernistycznych form. Nic w tym dziwnego, wszak to budynek skrojony na potrzeby najbardziej wymagających pasjonatów wyrafinowanych, a zarazem nieskomplikowanych rozwiązań. Inwestorzy decydujący się na projekty domów z płaskim dachem, z pewnością wnikliwie zapoznali się wcześniej ze wszystkim zaletami tego stylu architektonicznego. Do najczęściej wymienianych należą:

• wysoka odporność na silny porywający wiatr oraz grad,

• duża powierzchnia przeszkleń gwarantująca doskonałe doświetlenie wnętrz,

• większa powierzchnia użytkowa wynikająca z braku skosów,

• ograniczenie strat ciepła,

• optymalny kąt montażu instalacji fotowoltaicznej.

Właściciele niewielkich posesji z powodzeniem mogą urządzić na dachu dodatkową przestrzeń rekreacyjną wyposażoną w meble ogrodowe i naturalną roślinność w donicach, a nawet ogródek warzywny zapewniający stały dostęp do świeżych ziół i warzyw.

Czy dom z płaskim dachem ma wady?

Bazując na doświadczeniu wieloletnich użytkowników, dom z płaskim dachem zasadniczo posiada jedną tylko wadę, którą jest konieczność cyklicznego odśnieżania stropodachu z zalegającego śniegu. Należy nadmienić, że płaski dach jest pojęciem umownym, gdyż wymagane jest zachowanie kąta nachylenia połaci wynoszącego minimum 3°. Jest to standardowe rozwiązanie, umożliwiające wodzie opadowej swobodny spływ systemem odprowadzającym.

Należy pamiętać również o starannej izolacji stropodachu, co zapobiegnie przeciekom. Przed wyborem projektu domu z płaskim dachem należy zapoznać się zapisami widniejącymi w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, ponieważ nie każda gmina wyraża zgodę na budowę takiego budynku.

Parterowy, czy piętrowy? Jak wybrać projekt domu z płaskim dachem?

Dom parterowy z płaskim dachem to synonim konsekwentnie utrzymanej stylistyki pionowych i poziomych rysów nawiązujących do Bauhausu, czyli minimalizm, proste formy geometryczne i harmonijna spójność budynku. Ten nurt mający już ponad 100 lat charakteryzuje się odejściem od schematów i stereotypów, a także odważnym wykorzystaniem i łączeniem różnorodnych materiałów. To połączenie architektury, sztuki i przemysłowych akcentów. Awangardowe rozwiązania, prostota i jasne barwy do dziś wpisują się w trend domów parterowych z płaskim dachem. Ich prekursorem był mistrz Mies van der Rohe - dyrektor słynnego Bauhausu. Lubował się on w całkowitych przeszkleniach ścian, oraz wykorzystaniu stali.

Wzorując się na prekursorach architektury nowoczesnej i minimalistycznej, także typowy dom - kostkę, zbudowaną w czasach PRL-u, można przekształcić w dzieło architektury nowoczesnej. Wystarczy tylko zmodyfikować przeszklenia i zadbać o oszczędne w formie elementy wykończenia elewacji i wnętrz, czyli beton, stal, oraz drewno.

Czy dom z płaskim dachem rzeczywiście jest tańszy?

Funkcjonalność, duże przeszklenia i niekonwencjonalny design elewacji z użyciem nowatorskich nowinek zachwycających niesztampowym efektem. Niektórzy powiedzą - to musi kosztować. Niekoniecznie. Czy naprawdę dom z płaskim dachem tańszy może być od tradycyjnego domu z dachem skośnym? Tak, ponieważ tajemnica tkwi w kącie nachylenia dachu. Dach skośny wiąże się z dodatkowym kosztem więźby oraz pokrycia, a im bardziej skomplikowany i skośny jest dach, tym wyższe będą koszty jego wykonania. Dodając do tego porządny system mocowań uwzględniający współczesne anomalie pogodowe, otrzymujemy pokaźną sumkę kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Sukces ekonomiczny domu z płaskim dachem polega na rezygnacji z powyższych kosztów w zamian za wykonanie betonowego zbrojonego stropodachu i jego solidnej izolacji. Pokrycie płaskiego dachu również może być tańsze, ponieważ używając papy asfaltowej lub gontu bitumicznego ograniczamy koszty. Kolejne oszczędności generuje mniejsza powierzchnia dachu oraz łatwość przekształcenia budynku w dom energooszczędny, co przyniesie realne ograniczenie kosztów podczas jego użytkowania.

W galerii przygotowaliśmy 12 gotowych projektów domów z płaskim dachem, sprawdź, który sprawdzi się u Ciebie!

Autor
Dom z płaskim dachem - najlepsze projekty
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...