Gładki i aksamitny w dotyku lub chropowaty i charakterny - beton miewa różne wcielenia, jeśli chodzi o materiał wykończeniowy bądź komponent mebli czy akcesoriów. Jego uniwersalna barwa, jaką jest szarość, ma wszechstronne walory aranżacyjne. Co ważne, beton stanowi świetne towarzystwo dla żywej zieleni. 

Dlaczego warto zdecydować się na donice z betonu?

Ponieważ beton jest materiałem niesamowicie plastycznym, można z niego wykonywać różnorodne przedmioty, takie jak np. donice. Zyskujemy w ten sposób szansę na oryginalne elementy wystroju, które da się łatwo zrobić samodzielnie. Ponadto betonowe donice są bardzo solidne i długowieczne.

Świetnie sprawdzają się także na zewnątrz, czyli na balkonie, tarasie bądź w ogrodzie, ponieważ dobrze radzą sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. W przeciwieństwie np. do donic ceramicznych właściwie są nie do stłuczenia, a że mają swoją wagę, rośliny zyskują przy tym dużą stabilność.

Donice betonowe DIY krok po kroku

Jak samodzielnie zrobić donice betonowe? Najpierw musisz przygotować potrzebne składniki, takie jak:

• gotowa wylewka betonowa;

• wiaderko (lub inny większy pojemnik) do przygotowania betonu, czyli połączenia go z wodą i wymieszania;

• dwie formy - takie, które odpowiadają sobie kształtem, ale jedna jest większa, a druga - mniejsza; najlepiej, jeśli formy różnią się wielkością kilku centymetrów, czyli odpowiadającą grubości docelowych donic betonowych DIY; formy mogą być wykonane z kartonu, plastiku, szkła itp.;

• rękawice ochronne;

• narzędzia (np. kielnia, łopatka); przyda się też kamień lub inny przedmiot do obciążenia mniejszej formy;

• olej do smarowania form (może być dowolny, np. ten z kuchni);

• papier ścierny.

Gdy już mamy wszystkie potrzebne elementy, pora przystąpić do właściwej pracy. Oto, jak przykładowo zrobić donice betonowe DIY w kolejnych krokach:

1. Pierwszy krok to właściwe przygotowanie zaprawy betonowej. Dokładną instrukcję znajdziemy na opakowaniu. Cały proces nie jest skomplikowany - wsypujemy zawartość do przygotowanego wiaderka (pojemnika), a następnie stopniowo dodajemy wodę, jednocześnie mieszając powstający beton. Wszystko należy wykonywać w rękawicach ochronnych.

2. Pora przygotować formy. Warto posmarować je olejem. Dlaczego? Pozwoli to sprawniej wyciągnąć zrobione donice betonowe, gdy już masa zastygnie.

3. Gdy zaprawa jest gotowa do pracy, wlewamy ją do większej formy, usprawniając cały proces za pomocą kielni bądź łopatki. Wylewka powinna dobrze wypełnić dno formy.

4. Następnie bierzemy mniejszą formę i dociskamy ją do wylanego betonu. Na tym etapie już określamy grubość dna donicy z betonu - warto więc zrobić to rozważnie i zgodnie z planem!

5. Kiedy już mniejsza forma jest dociśnięta do dna, wypełniamy betonem odstęp między nią a formą większą. W praktyce więc określamy kształt przyszłej donicy.

6. Teraz pozostaje czekać na zastygnięcie oraz wyschnięcie betonu. Zwykle trwa to około 2-3 dni.

7. Kiedy masa betonowa jest już sucha, ostrożnie wyjmujemy mniejszą formę, a następnie wyciągamy całą betonową konstrukcję. Właściwie na tym koniec pracy, bo donice DIY już są gotowe! Jeśli podczas odrywania form powstały nierówności, możemy je zniwelować za pomocą papieru ściernego. Ale nie jest to tak naprawdę konieczne, ponieważ betonowe niedoskonałości i ślady pracy mogą mieć ciekawe walory dekoracyjne.

8. Teraz czekamy, aż donice betonowe całkowicie wyschną, a to może potrwać nawet tydzień. Jeśli chcemy, by miały ciemniejszy kolor, raz dziennie możemy je zwilżać np. mokrą gąbką. Na koniec pozostaje decyzja - zostawiamy surowy wzór betonu czy może jednak malujemy donice? Warto pamiętać, że opcje są różne!

Dobre towarzystwo, czyli z czym łączyć beton?

Donice z betonu mają szerokie walory dekoracyjne. Przede wszystkim znakomicie komponują się zarówno z soczystą zielenią, jak i wszystkimi kolorami kwiatów, warzyw, owoców. Możemy więc w nich posadzić to, co tylko chcemy uprawiać. Ponadto szarość betonu doskonale prezentuje się w towarzystwie różnorodnych materiałów wykończeniowych - od drewna przez płytki ceramiczne po jednolite płaszczyzny kolorystyczne.

W domowych aranżacjach beton może mieć industrialny, surowy charakter. Niemniej jeśli bardziej go wygładzimy i zabezpieczymy, będzie prezentował się bardzo elegancko. Słowem, donice betonowe to prawdziwy stylistyczny kameleon!

Autor
Donice betonowe DIY - jak stworzyć samodzielnie betonowe donice?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...