Współczesny styl bycia coraz częściej przypomina życie koczownika. Dzisiejsi nomadzi rezygnują z pracy w korporacjach i ze stabilnej egzystencji. Często przenoszą się z miasta do miasta, z kraju do kraju, wynajmując mieszkania. Nie interesuje ich liczba posiadanych rzeczy, a jeśli coś już muszą mieć, to tylko bagaż doświadczeń i wrażeń. Zależy im na tym, by nic nie komplikowało ich mobilności. Jeżdżą kamperem, śpią w dowolnym miejscu. 

Lampy przenośne Follow Me marki Marset można kupić na stronie homesquare.pl
Lampa przenośna Mousqueton marki Hay - jej nazwa pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego karabińczyk, bo ma wielofunkcyjny uchwyt do wieszania. Wyposażona jest w akumulator, który z łatwością możemy naładować.
Lampa na USB Ray marki Audo Copenhagen, nordicnest.pl

W tym kontekście dobrym rozwiązaniem dla nomadów są przenośne lampy, które można wszędzie zabrać i nie martwić się o kable. Są poręczne i mają wygodny uchwyt, tak jak w dawniejszych czasach lampy górnicze czy... żelazka z duszą, do których wkładało się rozżarzone węgle, by choć na chwilę rozjaśnić sobie drogę.

Podczas spaceru po Barcelonie w latach 60. projektant Miguel Milá znalazł przed hutą szkła wyrzuconą kulę z opalu. Taką historię ma przenośna lampa Cesta marki Santa & Cole. Cesta znaczy koszyk. Lampę można kupić na andlight.pl
Jej kształt i nazwa mówią same za siebie - lampa Carrie (w wolnym tłumaczeniu nosić) to bestseller marki Audo Copenhagen. Do kupienia na designforhome.pl
Biała lampa Ara To Go marki Nordlux ma wbudowany moduł LED i 3-stopniowy ściemniacz. Do kupienia na norddeco.pl
Lampa przenośna Vappeby od IKEA. To i lampa, i głośnik Bluetooth.

Lampy przenośne we wnętrzu

Ale to, co zwykle uważa się za oczywiste, nie zawsze takim jest. Bo mówi się, że lampy przenośne są głównie przeznaczone do namiotu czy ogrodu. Tymczasem dzisiaj modne są też takie, które świetnie wypadają również we wnętrzach. Te same modele pasują i do zieleni wokół domu, i do samego domu. Więcej: we wnętrzu są elementem zaskoczenia, celowej zabawy. Wprowadzają trochę humoru, luzu i tak potrzebnego nam czasem poczucia wolności.

Lampa na baterie Como SC53 od &Tradition. Wykonana jest z anodyzowanego aluminium. Będzie świecić przez 11 godzin. Do kupienia na stronie nedgis.com
Szklana lampa bezprzewodowa marki Eva Solo, fabrykaform.pl
Ładowana bezprzewodowo lampa Mina marki Lexon - można regulować natężenie światła oraz temperaturę barwową. Do wyboru 7 kolorów.

Lampy przenośne - oryginalny design

Co jest charakterystyczne dla współczesnych czasów? Przede wszystkim minimalistyczna estetyka oraz potrzeba funkcjonalności. Jesteśmy otoczeni tyloma rzeczami, że idealnie sprawdzają się tylko te najbardziej praktyczne. I najbardziej przyciągające nasz wzrok.

Lampy przenośne mają na tyle ciekawy design, że doskonale wpisuje się on w każde wnętrze. Producenci proponują lampki w dowolnym stylu i na każdą kieszeń. Mamy więc modele zabawne, w duchu Japonii, minimalistyczne, a nawet… pałacowe, choć z materiału cokolwiek niepałacowego.

Lampa Soft Spot wygląda jak otoczak. Marka Rosendhal, fabrykaform.pl
Battery marki Kartell przypomina dawne kryształowe lampy. Zaprojektował ją Ferrucio Laviani. Została wykonana z tworzywa PMMA przezroczystego lub barwionego w masie. Do wyboru różne kolory. Dostępna w sklepie fabrykaform.pl

Do tego lampki występują we wszystkich kolorach świata: od klasycznej czerni i bieli, poprzez granat, błękit, zieleń, aż po róż czy czerwień.

Lampka jak grzybek - czerwona Pao marki Hay. Nazwa kolekcji pochodzi od tradycyjnych mongolskich namiotów, które oświetlone nocą roztaczają miękkie i ciepłe światło. Do kupienia na anotherdesign.pl
Lampa bezprzewodowa PC marki Hay ma sprytnie ukryty port do ładowania, anotherdesing.pl

W czołówce plasują się lampy takich marek, jak &Tradition, Marset, Audo Copenhagen, Hay czy Louis Poulsen, by wymienić tylko kilka. Jest więc w czym wybierać.  

Ładowaną lampę LED z kolekcji Bicoca firmy Marset można kupić na lightonline.pl

Jak działają lampy przenośne?

Lampy przenośne są zasilane klasycznymi bateriami lub akumulatorem. Ten drugi  można ładować ładowarką z wejściem USB. Świecą nawet przez 12 godzin. W niektórych są ściemniacze dotykowe znajdujące się u podstawy, które umożliwiają ściemnianie w trzech poziomach: 40%, 70%, 100%.

Bezprzewodowa lampa Bettorp od IKEA. Przy pomocy podstawki można naładować zarówno lampę, jak i smartfona. Jest również miejsce, aby odłożyć słuchawki czy zegarek.
Lampa bezprzewodowa marki Allocacoc. Można ją zamówić przez amazon.pl

Lampy przenośne mają wiele funkcji - można potraktować je również jak latarki, gdy wyłączą nam prąd. Poręczne, praktyczne, ciekawe i ładne zrobią furorę, gdziekolwiek pójdziecie.

Autor
Lampy przenośne dają światło gdziekolwiek jesteś! To idealne rozwiązanie dla mobilnych
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...