Odbiór mieszkania - jak się przygotować?

Obiór mieszkania następuje po uprawomocnieniu się decyzji o pozwoleniu na użytkowanie albo zawiadomieniu inspekcji nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy. Przy odbiorze musi być obecny przedstawiciel dewelopera oraz nabywca. Zdarza się, że w spotkaniu uczestniczy też przedstawiciel generalnego wykonawcy lub podwykonawcy albo producentów np. stolarki.

O terminie odbioru mieszkania musi zawiadomić nas deweloper. Na spotkanie należy zabrać ze sobą wydrukowane:

 • umowę z deweloperem;
 • prospekt informacyjny;
 • standard wykończenia;
 • rzuty lokalu z zaznaczonymi wymiarami.

Należy też sprawdzić, jakie są obowiązujące normy i przepisy budowlane, aby właściwie ocenić wykończenie mieszkania.

Odbiór mieszkania samemu czy z fachowcem?

Wtedy warto się zastanowić czy mamy wystarczającą wiedzę, aby samodzielnie przeprowadzić odbiór czy jednak zatrudnimy fachowca. Na rynku jest wiele firm specjalizujących się w odbiorze mieszkań, znajdziesz je np. na portalu Fixly.pl.

Inżynier budownictwa ma dostateczne kompetencje, aby zweryfikować prawidłowości wykonania umowy deweloperskiej, sprawdzi jakość wykonania m.in. instalacji, podłóg i okien. Poza tym uwagi od profesjonalisty z pewnością zostaną inaczej potraktowane przed dewelopera niż od przeciętnego człowieka. Poza tym specjalista będzie wiedział, jak argumentować swoje stanowisko, ponieważ doskonale zna normy i przepisy.

Odbiór mieszkania - co ze sobą zabrać?

Na odbiór mieszkania należy mówić się w środku, kiedy do środka wpada naturalne światło, przy sztucznym łatwo przeoczyć niedociągnięcia. Oprócz dokumentów trzeba też zabrać ze sobą narzędzia, pomogą ocenić jakość prac wykończeniowych. Przy odbiorze mieszkania przydadzą się:

 • kątownik;
 • poziomica (im dłuższa, tym lepsza);
 • taśmę mierniczą (powinna mieć co najmniej 5 m długości) lub dalmierz,
 • próbnik prądu;
 • kartka grubego papieru;
 • nić z ciężarkiem;
 • piłeczka (np. golfowa albo pingpongowa);
 • latarka;
 • zapalniczka.

Odbiór mieszkania, na co zwrócić uwagę

Pomiar ścian, podłóg i kątów

Odbiór zaczynamy od sprawdzenia, czy zgadza się z projektem układ pomieszczeń, rozkład drzwi i okien oraz przyłączy. Następnie mierzymy długość, szerokość i wysokość wszystkich powierzchni wraz z framugami okiennymi i drzwiowymi. Potem zestawiamy to z planem. Później kątownikiem sprawdzamy wszystkie kąty.

Piony, poziomy i płaszczyzny

Piony i poziomy sprawdzamy przy pomocy długiej poziomicy. Przy ścianach można też przyłożyć nitkę z ciężarkiem, która szybko czy ściany są poste. Na podłodze w każdym pomieszczeniu kładziemy piłeczkę - jej ruch od razu wskaże czy wylewki są równo położone. Nasze przypuszczenia potwierdzi poziomica.

Tynki i ściany

Przy pomocy latarki weryfikujemy, czy na ścianach, podłogach i przy sufitach nie ma pęknięć ani ubytków. Najbardziej newralgiczne miejsca to rogi, powierzchnie przy grzejnikach, rurach, kontaktach i parapetach.

Stolarka okienna i drzwiowa

Okna i drzwi powinny być bez zarysowań i zabrudzeń, a skrzydła otwierać się lekko i cicho w prawidłową stronę. Kartkę papieru przytykamy do framugi otwartego okna i je zamykamy. Jeśli uda się ją wyciągnąć, to znak, że okno jest nieszczelne. Tak samo robi się z drzwiami.

Instalacje

Gniazdka i włącznik powinny działać i być prawidłowo osadzone i zgodnie z planem. Sprawdzamy, czy woda ma odpowiednie ciśnienie i czy nic nie przecieka. Przy pomocy zapalniczki weryfikujemy, czy wentylacja działa.

Powierzchnie dodatkowe

Balkon, garaż oraz komórka lokatorska również podlegają odbiorowi technicznemu i je trzeba sprawdzić.

Wady

Z odbioru mieszkania sporządza się protokół, do którego nabywca może zgłosić dostrzeżone wady w lokalu. Deweloper ma 14 dni od dnia podpisania protokołu na uznanie ich bądź odrzucenie. Jeśli je uzna usterki, musi usunąć je w ciągi 30 dni. Dopiero jak je usunie i dostaniemy klucze, możemy przejść do wykończenia mieszkania.

Jeśli w mieszkaniu jest wada istotna, która uniemożliwia korzystanie z lokalu, nabywca ma prawo odmówić podpisania protokołu, a jeśli deweloper nie usunie tej wady, to może odstąpić od umowy. W takim wypadku niezbędne jest przedłożenie opinii rzeczoznawcy.

Więcej informacji na: fixly.pl