Zagadnienia w artykule:
  • Czy warto wyburzyć ścianę w bloku?
  • Czy można wyburzyć ścianę w bloku?
  • Wyburzenie ściany nośnej w bloku - czy można?
  • Czy można wyburzyć ściankę działową w bloku z wielkiej płyty?
  • Czy można wyburzyć częściowo ścianę w bloku?

Czy warto wyburzyć ścianę w bloku?

Połączenie kuchni z salonem, dwóch sąsiadujących pokoi, czy choćby powiększenie łazienki to marzenie większości osób, zajmujących mieszkania w bloku. Mieszkania w blokach z wielkiej płyty budowane były kiedyś w sposób sztampowy i kompaktowy. Cechy charakterystyczne to niewielkie sypialnie, nieco większy salon, ciemny korytarz, malutka łazienka i kuchnia najczęściej oddzielona od salonu ścianą. Współcześnie również nie jest wiele lepiej, choć developerzy obecnie projektują często salon z aneksem kuchennym, więc przynajmniej ta przestrzeń jest otwarta.

Nie dziwi nikogo fakt, że lokatorzy często wpadają na pomysł wyburzenia ściany, celem otworzenia przestrzeni i stworzenia bardziej funkcjonalnego wnętrza. Pomysł jest dobry, jednak obarczony wieloma niewiadomymi. Nie zawsze można zburzyć niechcianą ścianę, a jeśli można, czasem i tak należy spełnić określone warunki.

Czy można wyburzyć ścianę w bloku?

Można, ale nie każdą i nie zawsze. Najpierw należy ustalić, czy ściana przeznaczona do wyburzenia jest ścianą nośną, czy działową. W blokach z wielkiej płyty może się zdarzyć, że wszystkie ściany są nośne. W celu określenia rodzaju ściany najlepiej udać się do właściwej spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty, gdzie osoby upoważnione udzielą informacji, czy ściana przeznaczona do zburzenia jest nośna, czy działowa. Ze ścianą nośną zawsze jest spory problem, jednak obostrzenia dotyczą czasem również ścian działowych.

Wyburzenie ściany nośnej w bloku - czy można?

W myśl prawa budowlanego wyburzenie ściany nośnej stanowi przebudowę. To ogromna ingerencja w strukturę nośną całego budynku, wszak ściana nośna jest elementem konstrukcyjnym. Naruszenie jej może zachwiać stabilnością budynku, dlatego tak ważne jest uzgodnienie tego działania z inżynierem, posiadającym uprawnienia konstruktora lub architektem. Po dokonaniu stosownych obliczeń decyduje on, czy ścianę można wyburzyć. Wskazuje również na konieczność wzmocnienia szkieletu budynku, jeśli takowa występuje.

Wzmocnienie konstrukcji można uzyskać poprzez zastosowanie podciągów, filarów lub nadproży. Jeśli architekt lub inżynier uznał, że wyburzenie ściany jest możliwe, można uruchamiać procedurę. Powstaje projekt, na który nanoszone są zmiany. Z projektem, badaniami technicznymi, prawem własności lokalu oraz stosownym wnioskiem należy udać się następnie do urzędu gminy lub miasta, który wyda pozwolenie na wyburzenie ściany nośnej. Warto pamiętać, że samodzielnie wyburzenie ściany nośnej w bloku, które odbywa się bez wymaganych pozwoleń, jest samowolą budowlaną. Za takie działanie grożą surowe kary i przymus naprawienia szkód.

Czy można wyburzyć ściankę działową w bloku z wielkiej płyty?

Ściany działowe są cieńsze od nośnych i co najważniejsze, ich wyburzenie nie niesie żadnych konsekwencji dla konstrukcji budynku, ponieważ nie pełnią funkcji konstrukcyjnej. Wyburzenie ściany działowej zawiera się w pojęciu remontu. Nie oznacza to jednak, że można wyburzyć ściankę działową w bloku ot tak sobie. O ile od strony technicznej przeważnie nie ma przeciwwskazań do wyburzenia ściany działowej, o tyle w świetle prawa wiele zależy od prawnego statusu mieszkania. W sytuacji, kiedy osoba zajmująca mieszkanie ma odrębne prawo własności mieszkania, wtedy wszelkie prace budowlane, niewpływające na konstrukcję budynku i mieszczące się w granicy lokalu są dozwolone.

Można zatem dowolnie aranżować swoje mieszkanie, wyburzając ściankę działową w jego wnętrzu i budując nowe. Wskazany jest tu jednak zdrowy rozsądek. Znane są przypadki, kiedy właściciel lokalu wyburzył kilka ścian działowych naraz i na skutek tego działania sąsiadowi piętro wyżej zapadła się podłoga lub odpadły płytki podłogowe. Naprawienie takich szkód leży po stronie ich sprawcy. Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, gdzie występuje ograniczone prawo rzeczowe, czyli to spółdzielnia pozostaje prawnym właścicielem lokalu. W takiej sytuacji osoba planująca zburzyć ścianę działową dla swojego dobra powinna udać się do spółdzielni.

Warto sięgnąć po regulamin wspólnoty lub spółdzielni, w którym zostały umieszczone właściwe zapisy, dotyczące ingerencji w ściany działowe. Jeśli regulamin nie zawiera takich zapisów, dobrze jest wystąpić do spółdzielni o zgodę na wyburzenie ściany działowej. Co prawda Trybunał Konstytucyjny w wydawanych orzeczeniach, kwestionował zasadność odmów spółdzielni, jednak często spółdzielnie próbują na wszelkie sposoby uzasadniać samowolne wyburzenie ściany działowej jako wywołanie sytuacji, zagrażającej powstaniem usterki lub awarii. Warto więc, mając do czynienia z mieszkaniem spółdzielczym, zgłosić w spółdzielni zamiar zburzenia ściany działowej. Zgłoszenie może pozwolić uniknąć wielu problemów. Jest to szczególnie ważne w blokach z wielkiej płyty, gdzie ściany działowe są z reguły murowane, więc tak głośne prace nie przejdą bez echa.

Czy można wyburzyć częściowo ścianę w bloku?

W przypadku częściowego zburzenia ściany nośnej w bloku sprawa ma się analogicznie do wyburzenia całej ściany. Uruchamiana jest machina procedur i pozwoleń, ponieważ wykonanie nawet wąskiego otworu drzwiowego w ścianie nośnej, może nieść poważne zagrożenie dla podtrzymania konstrukcji. W przypadku częściowego zburzenia ściany działowej tryb postępowania również jest tożsamy z tym, który obowiązuje w przypadku wyburzenia całej ściany działowej. 

Autor
Wyburzenie ściany w bloku to sposób na kłopoty?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...