Zagadnienia w artykule:
  • Samodzielne kładzenie tapety - czy laik da sobie radę?
  • Czy trzeba gruntować ścianę przed tapetowaniem? Czy można położyć tapetę na pomalowaną ścianę?
  • Z której strony zacząć tapetowanie?
  • Czy kłaść tapetę przy oknie?
  • Czy trzeba smarować tapetę klejem?
  • Jak zamaskować łączenie tapety?
  • Rodzaje tapet, a różnice w kładzeniu.

Samodzielne kładzenie tapety - czy laik da sobie radę?

Kładzenie tapety może wydawać się skomplikowane na pierwszy rzut oka, ale z odpowiednim przygotowaniem i wiedzą, każdy jest w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Kluczem do sukcesu jest dokładne zaplanowanie pracy i cierpliwość. Niezależnie od tego, czy masz doświadczenie w pracach remontowych, czy też jesteś kompletnym laikiem, poniższe punkty pomogą Ci w osiągnięciu zadowalającego efektu.

Czy trzeba gruntować ścianę przed tapetowaniem? Czy można położyć tapetę na pomalowaną ścianę?

Gruntowanie ściany przed położeniem tapety to krok, który nie powinien być pomijany. Grunt zapewnia lepszą przyczepność tapety, a także zapobiega jej przedwczesnemu odchodzeniu od ściany. Jest to szczególnie ważne w przypadku ścian, które wcześniej nie były malowane lub tapetowane. Gruntowanie jest również zalecane, gdy ściana ma nierówności lub plamy, które mogłyby prześwitywać przez tapetę.

Czy można położyć tapetę na pomalowaną ścianę?

Tapetowanie na pomalowanej ścianie jest możliwe, jednak wymaga to dodatkowego przygotowania. Należy upewnić się, że farba jest dobrze przyczepiona do ściany i nie odpryskuje. Jeśli farba jest stara lub łuszcząca się, najlepiej jest ją usunąć lub zagruntować ścianę przed tapetowaniem. Warto również zmatowić błyszczącą powierzchnię, aby zapewnić lepszą przyczepność tapety.

Z której strony zacząć tapetowanie?

Zaczynając tapetowanie, najlepiej jest wybrać punkt orientacyjny, tak jak narożnik pokoju lub obszar wokół drzwi. To zapewni, że tapeta będzie równo ułożona na całej powierzchni ściany. Warto również zacząć od miejsca mniej widocznego, aby ewentualne niedoskonałości były mniej zauważalne.

Czy kłaść tapetę przy oknie?

Tapetowanie w okolicach okna wymaga szczególnej uwagi, ponieważ nierówności i kąty mogą utrudnić idealne dopasowanie tapety. Zaleca się rozpoczęcie tapetowania od kawałka ściany obok okna, kierując się w stronę światła dziennego. Dzięki temu ewentualne niewielkie nierówności w łączeniach będą mniej widoczne.

Czy trzeba smarować tapetę klejem?

To, czy należy smarować tapetę klejem, zależy od rodzaju tapety. Tapety papierowe wymagają nałożenia kleju zarówno na tapetę, jak i na ścianę. W przypadku tapet winylowych czy flizelinowych klej nakłada się bezpośrednio na ścianę, co znacznie ułatwia pracę i minimalizuje ryzyko uszkodzenia tapety.

Jak zamaskować łączenie tapety?  

Dokładne dopasowanie wzoru i staranne łączenie krawędzi to klucz do niewidocznych połączeń. W przypadku tapet wzorzystych należy zadbać o to, aby wzór na sąsiednich pasach idealnie do siebie pasował. Nadmiar tapety należy delikatnie przyciąć ostrym nożem, co zapewni gładkie i niemal niewidoczne połączenia.

Rodzaje tapet, a różnice w kładzeniu

Różne rodzaje tapet wymagają odmiennego podejścia podczas kładzenia. Tapety papierowe są najbardziej tradycyjne, ale również najbardziej wymagające pod względem precyzji. Tapety winylowe oferują większą odporność i łatwość w montażu, podczas gdy tapety flizelinowe pozwalają na korygowanie położenia jeszcze przed ostatecznym przyczepieniem do ściany. Wybór odpowiedniego rodzaju tapety powinien być podyktowany nie tylko preferencjami estetycznymi, ale również funkcjonalnymi aspektami pomieszczenia.

Podsumowując, samodzielne tapetowanie jest zadaniem, które może przynieść dużo satysfakcji i zadowolenia z efektów własnej pracy. Kluczem do sukcesu jest dokładne przygotowanie i przestrzeganie powyższych wskazówek. Pamiętaj, że każdy krok ma znaczenie, a cierpliwość i precyzja są Twoimi najlepszymi sprzymierzeńcami w drodze do osiągnięcia wymarzonego wnętrza.

Autor
Planujesz samodzielnie położyć tapetę? Wystarczy, że zastosujesz się do tych punktów!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....