Zagadnienia w artykule:
  • Dom z kontenerów - wystarczy dobry pomysł
  • Parterowy dom z jednego kontenera - nowoczesna kawalerka
  • Parterowy dom z dwóch kontenerów z zadaszeniem - z biurem lub dodatkowym lokalem mieszkalnym
  • Modułowy dom piętrowy z kontenerów - dowolność konfiguracji elementów
  • Jak wykończyć dom z kontenerów na zewnątrz?
  • Jak urządzić wnętrze domu z kontenerów?
  • Czy w domu z kontenerów można mieszkać cały rok?

Dom z kontenerów - wystarczy dobry pomysł

O domach z kontenerów zrobiło się głośno w 1987 roku, kiedy to niejaki Phillip Clark złożył patent, dotyczący możliwości przekształcenia stalowych kontenerów transportowych (morskich) w budynek mieszkalny. Okazało się, że trend padł na podatny grunt i dziś nie ma osoby, która nie słyszałaby o domach, zbudowanych z nowych lub używanych kontenerów morskich.

Dom Container House, proj. Marilia Pellegrini Arquitetura, fot. Ruy Teixeira

W zależności od potrzeb można zbudować z jednego kontenera niewielki dom o metrażu przytulnej kawalerki lub połączyć kilka kontenerów i stworzyć wygodną przestrzeń życiową dla kilkuosobowej rodziny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kontenery łączyć w różnych konfiguracjach na poziomie parteru albo ustawiać je piętrowo. Taka modułowa forma domu ma wiele zalet, ponieważ możliwe jest zaprojektowanie budynku z wieloma różnymi funkcjonalnościami i spójne wkomponowanie go w otoczenie. 

Dom Container House, proj. Marilia Pellegrini Arquitetura, fot. Ruy Teixeira

Parterowy dom z jednego kontenera - nowoczesna kawalerka

Ceny mieszkań poszybowały w górę. Za 25-metrową kawalerkę z rynku wtórnego do kapitalnego remontu, posadowioną w odległym od centrum miejscu Warszawy trzeba zapłacić minimum 350.000 zł. Ceny lokali z rynku pierwotnego są jeszcze wyższe. Mając na uwadze fakt, że działkę budowlaną w Otwocku (około 25 km do centrum Warszawy) o wielkości około 500 m2 można kupić okazyjnie już za około 120.000 zł, to budowa własnego „M” z kontenera, wydaje się kuszącą propozycją.

Dom H-Container, proj. Parada Cantilo Estudio, fot. Luis Barandiarán

Parterowy dom najczęściej budowany jest z kontenera 40’ o wymiarach:

• długość 12,192 m

• szerokość 2,438 m

• wysokość 2,591 m.

Daje to w sumie metraż rzędu prawie 30 m2. Jest to przestrzeń, na której jest możliwe stworzenie funkcjonalnego mieszkania dla singla lub dwóch osób. To bardzo dobra propozycja na długą i wąską działkę, która z pewnością będzie tańsza, niż kwadratowa. Niektórych może przerazić niewielka szerokość takiego mieszkania, jednak wbrew pozorom, da się tak zaprojektować przestrzeń, że będzie ona w pełni funkcjonalna. Pomoże w tym odrobina kreatywności lub stolarze, wykonujący zabudowę meblową na wymiar.

Dom H-Container, proj. Parada Cantilo Estudio, fot. Luis Barandiarán

Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie szerokich szklanych przesuwnych drzwi pośrodku szerszej ściany i urządzenie w tym miejscu wewnątrz kontenera salonu z aneksem kuchennym. W takiej sytuacji na jednym końcu domu umieszcza się łazienkę, na drugim z kolei sypialnię. Tak naprawdę można dowolnie rozmieścić pomieszczenia wewnątrz domu, zmieniając według potrzeb ich położenie. Dobrym pomysłem na dodatkową przestrzeń rekreacyjną na cieplejsze dni jest duże patio, przylegające do salonu lub ukwiecony taras na dachu. Nowoczesnego szlifu budynkowi dodadzą duże przeszklenia, rozjaśniające jednocześnie wnętrza sporą ilością światła dziennego.

Dom Hanging House, proj. Casa Container Marília, fot. Celso Mellani

Parterowy dom z dwóch kontenerów z zadaszeniem - z biurem lub dodatkowym lokalem mieszkalnym

Ustawiając równolegle dłuższymi bokami w odległości kilku metrów od siebie dwa kontenery 40’, powstanie pomiędzy nimi spora przestrzeń. Aż kusi postawić zadaszenie i stworzyć plenerowe miejsce wypoczynku i rekreacji, wyposażone w meble ogrodowe, wiszące huśtawki i duży stół z krzesłami, będący jednocześnie jadalnią. To propozycja wręcz idealna dla mikro-przedsiębiorcy, ponieważ jeden z kontenerów można zagospodarować na przestrzeń mieszkalną, natomiast drugi na gabinet, biuro, warsztat lub pracownię.

Dom Cambará Container House, proj. Estúdio Saymon Dall Alba+ Mégui Dal Bó Arquiteta, fot. Guilherme Jordani

To świetny pomysł również dla rodziców nastoletniego/dorosłego dziecka. Każdy z domowników ma wtedy własną przestrzeń i prywatność, a część wspólna na świeżym powietrzu sprzyja rodzinnemu wypoczynkowi. Drugie mieszkanie można również wynająć.

Dom Cambará Container House, proj. Estúdio Saymon Dall Alba+ Mégui Dal Bó Arquiteta, fot. Guilherme Jordani

Modułowy dom piętrowy z kontenerów - dowolność konfiguracji elementów

Kontenery można postawić na sobie w pionie, a przemyślana konfiguracja zapewni nie tylko dużą funkcjonalność domu, ale również nowoczesny i spektakularny efekt wizualny. Bardzo popularne jest ustawienie na sobie dwóch kontenerów z przesunięciem o połowę wzdłuż dłuższej ściany. Powstaje wtedy na parterze praktyczny zadaszony taras, na którym oprócz mebli i grilla może zmieścić się również niewielki basen lub jacuzzi.

Dom Container House, proj. Mcleod Bovell Modern Houses, fot. Ema Peter

Dobrym rozwiązaniem dla dużej rodziny jest zaprojektowanie wielorodzinnego budynku, składającego się z kilku kontenerów ustawionych na parterze i piętrze. Modułowa budowa domu to bardzo dobry sposób na wkomponowanie go w pochyłą działkę lub skarpę. Pozwala to wady, wynikające z teoretycznie niekorzystnego ukształtowania terenu, zamienić w atuty. Kolejnym sposobem jest posadowienie domu na solidnych stalowych wspornikach. Na wspornikach i metalowej ramie powstaje podłoga i na niej postawione zostają kontenery. Przestrzeń pod podłogą to idealne miejsce na szopkę narzędziową.

Dom Container House, proj. Mcleod Bovell Modern Houses, fot. Ema Peter

Jak wykończyć dom z kontenerów na zewnątrz?

Dom z kontenerów można obłożyć z zewnątrz płytami elewacyjnymi, drewnem, elewacyjną deską kompozytową, betonowymi okładzinami elewacyjnymi lub po prostu zostawić oryginalną blachę, impregnując ją i malując na dowolny kolor. Można również łączyć ze sobą różne materiały elewacyjne lub podkreślić i wyeksponować to, co najoryginalniejsze, czyli fabryczną blachę. To, co wyróżnia nowoczesne budynki mieszkalne spośród innych to pomysł i kreatywność. Zachęcamy do otworzenia się na nieoczywiste połączenia i eksperymentowanie z kolorami i fakturami.

Dom Container House, proj. Mcleod Bovell Modern Houses, fot. Ema Peter

Jak urządzić wnętrze domu z kontenerów?

Dom z kontenerów można wykończyć tak, że nikt nie odróżni go od domu budowanego metodą tradycyjną lub wręcz przeciwnie, podkreślić jego oryginalne atuty. Kontener mieszkalny aż prosi się o zastosowanie we wnętrzu stylu industrialnego. Metalowe schody lub drabina, skrzynki z naturalnego drewna, ceglana ścianka, blaty ze sklejki, metalowe szafki i drzwi oraz sprzęty retro, które właśnie powróciły do łask, podkreślą wyjątkowy i nieco techniczny charakter budynku.

Dom Container House, proj. Marilia Pellegrini Arquitetura, fot. Ruy Teixeira
Dom Container House, proj. Marilia Pellegrini Arquitetura, fot. Ruy Teixeira

Wnętrze można urządzić również w stylu artystycznym, stawiając na przestrzeń będącą twórczym i nieustannie ewoluującym miejscem, emanującym pozytywną energią. Równie dobrze sprawdzi się przytulny styl rustykalny lub jasny i naturalny styl skandynawski. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby wnętrze zachwycało nowoczesnym minimalizmem. Biel ścian połączona z marmurem lub betonem, dopełniona ciepłym drewnem i przemyślanymi dekoracjami stworzy wewnątrz domu z kontenerów bardzo reprezentacyjną przestrzeń, której z pewnością nikt się tam nie spodziewa.

Dom Container House, proj. Måns Tham Arkitektkontor, fot. Staffan Andersson
Dom Container House, proj. Måns Tham Arkitektkontor, fot. Staffan Andersson

Czy w domu z kontenerów można mieszkać cały rok?

W domu z kontenerów można mieszkać cały rok, jednak jego budowa podlega wtedy procedurze uzyskania pozwolenia na budowę. W myśl zasad Prawa Budowlanego traktowany jest podobnie jak dom szkieletowy. Kontener morski składa się ze stalowej ramy i stalowych ścian. To za mało, żeby spełnić surowe normy termoizolacji.

Budynek postawiony z kontenerów należy zatem zgodnie z normami odpowiednio zaizolować, najlepiej wełną mineralną lub pianką poliuretanową. Ta druga opcja wymaga położenia cieńszej warstwy izolacji, co pozwoli oszczędzić cenne miejsce.

Autor
Odwiedzamy domy z kontenerów! Budżetowe realizacje wyglądają jak milion dolarów!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...