W zeszłym roku ja również się przeprowadzałam, więc cały proces znam od podszewki. Miałam utrudnione zadanie, bo przeprowadzałam się z dużego mieszkania do kawalerki. Taka zmiana powodowała znacznie większy stres. Zaczęłam się przygotowywać wcześniej, żeby przeprowadzka przebiegła gładko i znośnie. 

Przeprowadzka - przejrzyj rzeczy!

Zanim przystąpimy do przeprowadzki (niezależnie od tego, czy będzie duża czy mała, do większego czy do mniejszego mieszkania) należy najpierw przejrzeć rzeczy: odłóżmy na bok ubrania, w których od dawna nie chodzimy, zbędne naczynia itp. Ale nie wyrzucajcie ich na śmietnik. Jeśli nie są zniszczone czy nie ma na nich odprysków i pęknięć, oddajcie - mogą się komuś jeszcze przydać.

Check-lista - dobry pomocnik przy przeprowadzce

W dalszej kolejności podczas przeprowadzki potrzebna jest check-lista. Polega ona na tym, że piszemy kolejne pozycje "to do". Przeprowadzka zajmuje kilka dobrych dni, więc warto podzielić pakowanie rzeczy na poszczególne etapy. To pozwoli zorientować się w ilości rzeczy do zapakowania. 

Zanim zabierzemy się za przeprowadzkę zróbmy check-listę, która ułatwi nam cały proces

Przy przeprowadzce trzeba wziąć pod uwagę liczbę mebli i sprzętów AGD, które chcemy zabrać ze sobą do nowego mieszkania. Zorientować się mniej więcej do ilu pudeł zmieszczą nam się wszystkie rzeczy. Zrobić odpowiednie zakupy, czyli zaopatrzyć się w niezbędne materiały do przeprowadzki - w pudła, torby, koce, folie bąbelkową. Spakować się, co zawsze jest niemałym wyzwaniem. I na koniec zastanowić się, jak to wszystko przewieziemy.

Co kupić zanim zaczniemy przygotowywać się do przeprowadzki?

Do pakowania podczas przeprowadzki przydadzą się przede wszystkim kartony, duże plastikowe torby oraz worki foliowe. Świetnym pomysłem są też worki próżniowe, do których możemy włożyć kołdry, pościel i koce, dzięki czemu nie zajmą dużo miejsca - ja o nich zapomniałam, co w konsekwencji utrudniło mi ich pakowanie.

Ważne, aby każdy pakunek, karton dokładnie opisać markerem, zarówno pod względem zawartości, jak i docelowego pomieszczenia, w którym się znajdą - dzięki temu ułatwimy sobie później rozpakowywanie. Warto też podczas przeprowadzki dodatkowo oznaczyć pudła z przedmiotami narażonymi na uszkodzenie lub stłuczenie w transporcie. To ułatwi pracę ekipie, która będzie przewozić nam rzeczy.

Jak spakować rzeczy do przeprowadzki?

Na pierwszy rzut powinny pójść rzeczy najrzadziej używane, jak sezonowe dekoracje (bombki, wielkanocne jajka), pamiątki czy sprzęt sportowy, czyli to co najłatwiejsze do wstępnej selekcji spośród wszystkich rzeczy. Następnie pakujemy wspomniane kołdry, pościel, poduszki dekoracyjne.

Teraz zaczyna się najgorszy moment przeprowadzki: wkładanie do pudeł naczyń. To żmudna praca, bo każdą rzecz powinno się owinąć w folie albo przełożyć starymi gazetami. Na ten etap pakowania warto przeznaczyć jeden dzień. Dużą trudność podczas przeprowadzki sprawiają również książki - najlepiej podzielić je na kilka paczek, bo nawet największy osiłek z firmy transportowej nie uniesie dużego pudła wypełnionego po brzegi tomiszczami.

Jaki transport wybrać do przeprowadzki?

Jeśli planujemy przeprowadzkę warto zainteresować się transportem wcześniej, ze względu chociażby na termin, do którego trzeba się wyprowadzić. Zdarza się przecież, że wynajmujemy mieszkanie i w konkretny dzień kończy się umowa najmu.

Jeśli nie mamy mebli, można się zastanowić, czy nie lepiej będzie przeprowadzić się samemu: samochodem lub pożyczonym od znajomych minivanem. Można również skorzystać z innej opcji i wynająć samochód na godziny lub nawet duży bus do 3,5 t (który może prowadzić każdy z prawem jazdy kat. B). Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie wszystko uda się przewieźć za jednym razem.

Do większych gabarytów wskazana będzie pomoc profesjonalnej firmy przeprowadzkowej. Są ekipy, które nie tylko znoszą i wnoszą paczki, ale również same pakują rzeczy, zabezpieczają meble, demontują je i składają. Gdy mamy cenne antyki, warto również u takiej firmy wykupić ubezpieczenie.

Ile kosztuje przeprowadzka z firmą? Przeprowadzka to cena rzędu od 100 zł za godzinę z całym pakietem usługi.

Przeprowadzka w obrębie jednego miasta z firmą transportową trwa z reguły ok. 2 godzin. Dokładnie tyle trwała moja przeprowadzka. Pozostawało tylko albo aż rozpakować się.

Przeprowadzka z pupilem - jak uchronić go przed stresem?

Przeprowadzka bywa stresująca nie tylko dla nas, ale i dla zwierząt, które z nami mieszkają. Dotyczy to zwłaszcza kotów, które wiadomo przywiązują się do miejsca i panikują w transporterku.

Warto wcześniej więc zasięgnąć rady behawiorysty. Dowiemy się, jak przygotować do tej zmiany zwierzaka i jak później uniknąć nie tylko szkód spowodowanych przez pupila, ale również, w jaki sposób oswoić zwierzaka z nowym miejscem.

Autor
Przeprowadzka - jak ją zorganizować, żeby uniknąć stresu?
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...