Zimny grzejnik przestanie być problemem, wystarczy wykonać kilka prostych czynności. Sprawdź, jak odpowietrzyć grzejniki w swoim mieszkaniu!
Po czym poznać zapowietrzony kaloryfer? Objawy zapowietrzenia grzejnika
Jeśli niektóre części grzejnika są zimne, to najbardziej prawdopodobnym powodem jest zapowietrzenie się grzejnika, ponieważ wtedy zapowietrzony kaloryfer nie grzeje całą powierzchnią, a jedynie częścią. Przekłada się to na niższą temperaturę w mieszkaniu, wyższe rachunki za ogrzewanie, a w instalacji często słychać dziwne stukanie i bulgotanie. To uwięzione pęcherzyki powietrza dają o sobie znać, a jedyne, co należy zrobić, to je wypuścić. Dlaczego jeszcze trzeba odpowietrzać grzejniki? Cyklicznie raz w roku należy odpowietrzać grzejniki dlatego, że dopuszczenie do ciągłej obecności powietrza w instalacji może doprowadzać do korozji wewnątrz grzejnika.
Zimny grzejnik w połowie? Da się to łatwo naprawić!
Jeśli grzejnik jest po prostu zimny na górze albo do połowy w pionie, przyczyną może być zapowietrzenie grzejnika. Powietrze jest lżejsze od wody, więc zbiera się w górnej części grzejnika lub na jego przodzie, pozostawiając ciepłą wodę na dole lub w tyle. Wtedy należy go odpowietrzyć i problem zniknie. Inne przyczyny zimnego grzejnika to osadzone na dnie zanieczyszczenia, a także niewystarczające ciśnienie w instalacji, czyli sytuacja, kiedy wody w instalacji jest zbyt mało z powodu wypływu płynu przez nieszczelności i przecieki. O ile z odpowietrzeniem grzejnika każdy poradzi sobie samodzielnie, o tyle w sytuacji braku poprawy po odpowietrzeniu, najlepiej zgłosić się do fachowca, który prawidłowo i fachowo upora się z awarią.
Kiedy odpowietrzać kaloryfery?
Grzejniki odpowietrzamy raz w roku. Najlepszym momentem odpowietrzenia kaloryferów w bloku jest moment po napełnieniu instalacji i pierwszej próbie grzania. Spółdzielnie i wspólnoty informują mieszkańców o tym fakcie i proszą o odkręcenie termostatów na największe grzanie. Należy zwrócić wtedy również uwagę na to, czy żaden z grzejników nie cieknie. Po tym działaniu instalacja CO zostaje wyłączona aż do pełnego sezonu grzewczego i jest to dobry moment na odpowietrzenie grzejników.
W domu jednorodzinnym grzejniki odpowietrzamy przed pierwszym uruchomieniem instalacji CO, czyli przed pełnym sezonem grzewczym. Nie warto czekać na zimę, ponieważ może okazać się, że mamy do czynienia z większą awarią i fachowiec podczas jej naprawy wyłączy ogrzewanie. Zimą temperatura w domu spadnie wtedy do bardzo niskich wartości.
Odpowietrzanie grzejników w bloku i w domu
Odpowietrzenie grzejników w bloku to prosty zabieg, jednak nie musimy samodzielnie go przeprowadzać. Grzejniki w bloku są integralnym elementem instalacji grzewczej w całym budynku.
"Spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków".
To zapis, zawarty w art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Oznacza on, za naprawę lub wymianę grzejników odpowiada spółdzielnia mieszkaniowa. Bez wahania możemy zatem powiadomić administrację osiedla, która przyśle fachowca, jeśli tylko zauważymy, że grzejnik w mieszkaniu jest zimny. To on zajmie się jego odpowietrzeniem, a w przypadku awarii, usunie ją. Można również samodzielnie odpowietrzyć grzejnik, jeśli chcemy się tego podjąć.
W domu jednorodzinnym to na właścicielu budynku ciąży obowiązek dbania o instalację w domu, a tym samym o odpowietrzanie kaloryferów.
Odpowietrzanie grzejników - kolejność
Odpowietrzanie należy zacząć od grzejnika położonego najbliżej jednostki grzewczej (pieca), czyli w piwnicy bądź na parterze budynku. Następnie należy poruszać się w stronę grzejników najdalej położonych. W domu piętrowym poruszamy się po kolei poziomami, kończąc na najwyższych piętrach.
Jak odpowietrzyć grzejnik krok po kroku? Odpowietrzanie grzejnika aluminiowego
Odpowietrzanie kaloryfera aluminiowego to prosty zabieg, który każdy może wykonać samodzielnie. Potrzebne będą:
- miska lub pojemnik,
- kluczyk do odpowietrzania.
Instrukcja krok po kroku:
- Przygotuj miejsce - pod zaworem odpowietrzającym, który najczęściej znajduje się w górnej części kaloryfera, ustaw miskę.
- Zamknij zawór termostatyczny - jeśli masz głowicę termostatyczną, zakręć ją maksymalnie (do 0).
- Odkręć zawór odpowietrzający - delikatnie odkręć zawór odpowietrzający za pomocą specjalnego klucza.
- Odczekaj - poczekaj, aż z zaworu zacznie wypływać woda zamiast powietrza. Zazwyczaj najpierw usłyszysz syczenie.
- Zakręć zawór - gdy z zaworu zacznie płynąć czysta woda, dokręć go z powrotem.
Identycznie wygląda odpowietrzanie grzejników płytowych (panelowych).
Jak odpowietrzyć stary grzejnik żeliwny?
Popularne niegdyś kaloryfery żeliwne, zwane żeberkowymi, nie są trudne do odpowietrzenia. Trzeba jednak wiedzieć, jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny, ponieważ w przypadku kaloryferów tego typu nie mamy do czynienia z zaworem odpowietrzającym. Odpowietrzanie grzejnika żeliwnego wykonujemy w sposób, opisany poniżej.
- Zdejmujemy głowicę regulatora.
- Przygotowujemy szmatkę, żeby woda nie kapała na podłogę i delikatnie kluczem nastawiennym typu "żabka" odkręcamy śrubunek (śrubę), sąsiadujący z miejscem, gdzie przed chwilą znajdował się regulator temperatury.
- Spuszczamy syczące powietrze do momentu, aż zacznie lecieć woda i dokręcamy śrubę.
- Kaloryfer został odpowietrzony. Ostatnim etapem jest ponowny montaż regulatora temperatury.
Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy (drabinkowy)?
Jak samodzielnie odpowietrzyć grzejnik łazienkowy drabinkowy? Postępujemy z nim dokładnie tak samo, jak z grzejnikiem aluminiowym. Zakręcamy termostat maksymalnie do 0 i odkręcamy zawór odpowietrzający. Czekamy, aż ustanie syczenie powietrza i zacznie lecieć woda, a następnie zakręcamy zawór odpowietrzający.
Jak odpowietrzyć podłogówkę?
Samodzielne odpowietrzenie instalacji ogrzewania podłogowego nie jest takie proste i często okazuje się nieskuteczne. Aby odpowietrzyć podłogówkę skutecznie, najlepiej jest czasowo zamontować (podłączyć) zewnętrzną pompę, która odpowietrzy cały układ. Fachowiec, który wykonuje to zadanie, ma pełną kontrolę nad wypłukanym płynem, ponadto może wpuścić do układu chemię wspomagającą (inhibitor korozji lub glikol). Warto więc wezwać specjalistyczną firmę, która zrobi to za nas skutecznie i bezpiecznie.
Odpowietrznik automatyczny - wszystko, co powinieneś wiedzieć!
Automat, czyli automatyczny odpowietrznik do grzejników, działających w instalacji centralnego ogrzewania to odpowietrzacz, o którym z pewnością warto dowiedzieć się więcej. To niewielkie, nieskomplikowane i niedrogie urządzenie, które całą pracę związaną z odpowietrzanie wykona automatycznie, czyli bez naszego udziału. Zasada działania jest prosta. Jeśli poziom wody w grzejniku jest prawidłowy, czyli sięga do samej góry grzejnika, to odpowietrznik automatycznie się zamyka. Z kolei, jeśli poziom wody spadnie, odpowietrznik się otworzy i umożliwi, wydostanie się powietrza z kaloryfera.
Klucz do odpowietrzania grzejników - co zrobić, gdy nie masz go w domu?
Do odpowietrzania grzejników służy specjalny przyrząd, czyli kluczyk do odpowietrzania. Można go z łatwością kupić w sklepach hydraulicznych. Jest niewielki, dlatego bardzo łatwo można go zgubić. Wtedy z powodzeniem w zastępstwie można użyć zwykłego śrubokręta płaskiego, który spełni dokładnie tę samą funkcję.
Odpowietrzanie grzejników: podsumowanie
Odpowietrzenie kaloryferów to prosty i skuteczny sposób na poprawę efektywności ogrzewania. Regularne wykonywanie tego zabiegu pozwoli Ci cieszyć się ciepłem w domu i obniżyć koszty ogrzewania. Powodzenia!