Jak urządzić mały przedpokój, by stał się integralną częścią mieszkania i nie tylko wydawał się optycznie większy, ale pomieścił ubrania, buty i akcesoria? Przedpokój, który w bloku często jest mały, to chyba jedno z trudniejszych do zaaranżowania pomieszczeń. Musi się w nim zmieścić szafa na kurtki, szafka na buty, jakiś pojemnik lub wieszak na klucze, okulary i masę innych niezbędnych drobiazgów. Kiedy mamy mały przedpokój wpadamy w panikę - jak to wszystko zmieścić. Wbrew pozorom nie taki diabeł straszny, jak go malują. Pokazujemy wam funkcjonalne i modne patenty, jak urządzić mały przedpokój i dobrze zaprojektować jego niewielką przestrzeń.
Nowoczesny mały przedpokój: ażurowa ścianka
Zdarza się, że wprost z drzwi wejściowych wkracza się od razu do przestrzeni dziennej i do aneksu kuchennego. Dotyczy to szczególnie mieszkań o bardzo małym metrażu, w których nie ma miejsca na przedpokój z prawdziwego zdarzenia. Żeby w jakiś sposób wydzielić i zaznaczyć tę część wnętrza, rozwiązaniem może być ażurowa ścianka.
Najlepiej zrobić ją z lameli lub szklanej powierzchni, żeby przedpokój wydawał się większy. Taka ścianka symbolicznie stworzy przepierzenie, które będzie lekkie i subtelne. Wzrok, nie napotykając żadnej przeszkody, swobodnie się przez niej prześlizgnie.
Meble do małego przedpokoju: szafki na buty
Zwykle w małym i wąskim przedpokoju problem stanowią buty. Jeśli w domu mieszka jedna osoba, może się ostatecznie przemęczyć z butami ustawionymi w rządku. A co jeżeli mieszka nas więcej? Wtedy w butach panuje chaos: trudno znaleźć parę, ustawione jedne na drugich niszczą się. Rozrzucone tenisówki, szpilki czy kozaki wyglądają po prostu nieestetycznie.
Dobrym rozwiązaniem do małego przedpokoju jest płytka szafka na buty: z uchylnymi drzwiczkami czy takimi w formie żaluzji. Niezależnie od wariantu szafki na buty mają wspólną zaletę: nie zajmują dużo cennej przestrzeni.
Mały przedpokój w bloku: funkcjonalne rozwiązania do przechowywania ubrań
Powieś kurtkę na miejsce! Znacie to? W głosie mamy słychać było wzbierającą wściekłość i jednocześnie rozpacz, że musi to wciąż powtarzać. Ale w ciasnych przedpokojach walające się rzeczy faktycznie mogły zdenerwować. Czasy się zmieniły, ale gro z nas ma nadal małe przedpokoje, za to znacznie większy wybór przeróżnych patentów na kurtki i płaszcze. Co powiecie na lekkie i proste w konstrukcji wieszaki, które nieraz przypominają drzewo z rozgałęzioną koroną? To idealny pomysł na bardzo mały przedpokój, do którego nie można wstawić szafy.
Pomysły na mały przedpokój: lustro powiększy optycznie przestrzeń
Lustro na całej ścianie w mały przedpokoju, jasne kolory czy farby obijające światło sprawią, że wizualnie pomieszczenie zyska trochę przestrzeni. Ważne jest również oświetlenie, np. taśmy z diodami LED na całej długości ściany sprawią, że przedpokój wyda się większy. Urządzając mały przedpokój, warto rozważyć zabudowę ze szklanymi frontami. Są one nowoczesne i bardzo atrakcyjne. Pasują zwłaszcza do przedpokoju w stylu glamour.
- W małym przedpokoju można zastosować wiele sprytnych rozwiązań, które nie tylko pozwolą dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń, ale też ją wizualnie zoptymalizują. Typowym rozwiązaniem są lustrzane fronty szaf. Poprowadzone na całej wysokości pomieszczenia, bez zbędnych uchwytów, stworzą jednolitą powierzchnię, która optycznie podwoi przestrzeń małego przedpokoju. W zestawieniu z zabudową z pełnymi frontami w jasnym kolorze przestrzeń będzie lekka w odbiorze, estetyczna i elegancka, a my zyskamy całkiem sporo miejsca do przechowywania w przedpokoju - mówi architektka Weronika Budzichowska, założycielka pracowni TO BE DESIGN.
Ta zasada odnosi się nie tylko do szaf, ale także do różnych metalowych konstrukcji, na których wieszamy kurtki. Mimo że lustrzaną ścianę częściowo zakryją płaszcze, i tak szklana powierzchnia będzie przez nie prześwitywać, tworząc ciekawy efekt aranżacyjny w małym przedpokoju.
Mały przedpokój i sposób na brak miejsca: pomysłowe zabudowy
W małych przedpokojach ustawicznym problemem jest brak miejsca. Jak optymalnie wykorzystać przestrzeń? Dobrym patentem są półki powieszone pod sufitem, których wchodząc do domu, nie zauważamy, bo rzadko któryś z gości zadziera głowę. Mogą one ciągnąć się od przedpokoju aż do salonu i dalej, bo w każdym pomieszczeniu na pewno znajdzie się coś, co warto przenieść na górne półki.
Pozostając przy przedpokoju, na półkach można przechowywać rzadko używane (lub używane sezonowo) kurtki, ubranie sportowe i akcesoria plażowe; narzędzia; walizki itp. Jest tylko jeden warunek: trzeba utrzymać porządek i, co się da, schować do jednakowych ładnych pudeł.
W małym przedpokoju warto wykorzystać kompaktowe rozwiązania, np. wieszaki na okrycia wierzchnie połączone z półkami czy siedziska do zakładania butów, które są jednocześnie schowkiem. Zabudowa na wymiar to też idealne rozwiązanie do małego przedpokoju. Optymalna głębokość takiej zabudowy to 63-65 cm. Wnętrze szafy w przedpokoju powinno mieć minimum 50 cm głębokości.
Inspiracje na mały przedpokój: siedziska i schowki
W całym mieszkaniu przydatne są mniejsze i większe schowki: wiklinowe duże kosze, w których można trzymać kołdrę, lub ażurowe stoliki kawowe, w których schowamy koce. W małym przedpokoju takie schowki też będą bardzo mile widziane. Schowamy w nich drobne rzeczy, na przykład czapki, szaliki lub torbę, żeby nie wisiały na wieszaku, na którym i tak zwykle dużo się dzieje.
Schowek w przedpokoju będzie też pełnił dodatkową funkcję siedziska, tak by można było wygodnie założyć buty. Takie siedzisko można też wydzielić z zabudowy. A żeby jakoś uatrakcyjnić aranżację małego przedpokoju, w którym znajduje się siedzisko, można na jego szerokości obić ścianę tapetą.
W urządzaniu małego przedpokoju trzeba przestrzegać jednej ważnej zasady: im mniej rzeczy znajduje się na wierzchu, tym większe wydaje się optycznie pomieszczenie.
Jak urządzić mały przedpokój: drzwi bez framugi i bez drewna
Czy w małym przedpokoju ma znaczenie, jak będą wyglądały drzwi wejściowe? Przecież i tak muszą być! Oczywiście - muszą, ale można wybrać takie, których prawie nie widać, czyli drzwi bez ościeżnicy. Dzięki nim wzrok nie zatrzymuje się na kanciastej formie.
- Drzwi zlicowane ze ścianą tworzą jednolitą wizualnie przestrzeń, a my nie tracimy miejsca na futryny. Takie drzwi można też dyskretnie ukryć za tapetą, co jest bardzo efektownym rozwiązaniem w aranżacji przedpokoju - mówi architektka Weronika Budzichowska z pracowni TO BE DESIGN.
Co na podłogę w małym przedpokoju?
Jak mowa o drzwiach, to automatycznie nasuwa się na myśl - jaka podłoga w małym przedpokoju? Również ona musi być starannie dobrana, tak żeby się szybko nie zniszczyła. A więc drewniana odpada. - Nie unikniemy piasku, wilgoci czy błota, dlatego odporne materiały, takie jak gres, spiek, niektóre rodzaje kamieni czy panele winylowe, sprawdzą się w tej roli najlepiej - dodają Antonina Sadurska i Katarzyna Burak, założycielki FUGA Architektura Wnętrz.
Mały i wąski przedpokój: aranżacje
W urządzaniu małego przedpokoju przydadzą się różne tablice: korkowe, perforowane, z płótna czy filcu, magnetyczne, tablicowe itp. Na tablicy perforowanej mogą zawisnąć klucze, rachunek do zapłacenia, szczotka do czyszczenia ubrań.
Dzięki półeczkom, pojemniczkom na drobiazgi, spinaczom i haczykom na słuchawki wszystko będzie na swoim miejscu, unikniemy bałaganu w małym przedpokoju i panicznemu poszukiwaniu w ostatniej chwili okularów przeciwsłonecznych. Podobnie zadziała tablica korkowa czy ażurowa tablica ze spinaczami. Wartością dodaną będzie to, że tablice odnajdą też zastosowanie w gabinecie nad biurkiem.