Mopsdesign jest marką stworzoną przez Joannę Chomka-Jaworską, absolwentkę wydziału Ceramiki i Szkła (specjalność ceramika) na ASP we Wrocławiu. W 2008 roku Joanna stworzyła studio, gdzie projektuje i wykonuje swoje projekty, które określa mianem "craft designer".

Tuż po ukończeniu studiów wzięła udział w prestiżowych targach Ambiente we Frankfurcie w kategorii "Talents", przedstawiając zestaw "Śniadanie dla singla". W 2009 roku talerze z serii "Cream" były wystawiane na targach Mobitex w Brnie oraz zyskały wyróżnienie na pokonkursowej wystawie "Design - Antydesign" we Wrocławiu.

W tym samym czasie Joanna wciągnęła w świat ceramiki przemysłowej swojego męża Arkadiusza Jaworskiego (architekta) i tak pierwszym owocem pracy tego duetu projektancko-życiowego stał się projekt "Fusion", który można było obejrzeć na Łódź Design 2009, gdzie był pokazywany w ramach wystawy Non Object Ive, przedstawiającej najnowsze trendy we współczesnej ceramice.

Obecnie Mopsdesign to profesjonalne studio projektowe z pełnym zapleczem produkcyjnym. Swoją ofertę kieruje do producentów, agencji reklamowych, galerii. Oprócz zleceń dla firm zewnętrznych nieustanie pracuje także nad własnymi kolekcjami.

Jak doszło do powstania Mopsdesign?

Już na studiach myślałam o stworzeniu własnego studia nastawionego na projektowanie ceramiki użytkowej. Zaczęliśmy działać tuż po obronie dyplomu - udało nam się zdobyć fundusze unijne na zakup specjalistycznego pieca do wypalania porcelany, doposażyliśmy pracownię w sprzęt do modelowania i ruszyliśmy z wdrażaniem projektów.

Jakie są źródła Waszych inspiracji? Kim są Wasi mistrzowie?

Kuchnia jest naszą wielką inspiracją. Uwielbiamy gotować i stąd też projektując, często zaczynamy od decyzji o potrawie, jaką chcielibyśmy zaserwować w naszych naczyniach. Dodatkowo fascynuje nas zagadnienie food design i niewątpliwie z tego też czerpiemy mnóstwo inspiracji. Co do mistrzów, to na pewno jest kilka nazwisk, które wpłynęły na moją drogę, bardzo lubię i cenię takie osoby jak: Hella Jongerius, Patricia Urquiola, Dorotka Hepner. Jeżeli chodzi o Arka, to zupełnie inna bajka, on nie ma swoich mistrzów, jest zafascynowany Bauhausem, a najbardziej inspirujące dla niego jest to, jak różne marki kreują swoje produkty.

W jakim materiale realizujecie swoje projekty?

Od początku studio było organizowane w taki sposób, aby realizować produkty w porcelanie.

Czy w Mopsdesign chcecie wypowiadać się jednym głosem, czy wolicie wyraźnie zaznaczać swoje indywidualne upodobania projektowe?

Ostatecznie jest to jeden głos, choć okupiony wielogodzinnymi rozmowami i dyskusjami. Na początku każde z nas ma własne zdanie i broni go na wszelkie możliwe sposoby, ale w perspektywie zawsze jest kompromis. Kiedy uda nam się już go osiągnąć, wspólnie dopracowujemy koncepcję. Najważniejsze jest to, żeby ostatecznie produkt w stu procentach nas do siebie przekonywał i był dopracowany pod każdym względem. Oczywiście zdarzają się też produkty - jak na przykład Botlle S - które powstają pod wpływem impulsu, co nie znaczy, że są nieprzemyślane.

Pani Joanno, określa się Pani mianem "craft designer". Co to oznacza?

Ponieważ wszystkie produkty są wykonywane przeze mnie własnoręcznie i cały proces tworzenia odbywa się bez użycia maszyn, to miano craft designera idealnie oddaje ideę powstawania naczyń w naszym studiu. Jest to połączenie projektanta i rzemieślnika. Jest to też swoiste połączenie tradycji z nowoczesnością.

Skąd wziął się mopsik w nazwie i jako ozdoba zestawu "Śniadanie dla singla"?

Uwielbiamy mopsy i pewnego dnia Arek zaproponował, bym zaprojektowała na zestawie dla singla grafikę z mopsem. Oczywiście z przekory, która ciągle nam towarzyszy, nie dałam się łatwo namówić. Dopiero po kilku dniach, w ramach prezentu, zaprojektowałam zdobinę z mopsem i ta okazała się strzałem w dziesiątkę. Wtedy też okazało się, że mamy zastosowanie dla dużo wcześniej wymyślonej nazwy "Mopsdesign". Tak ostatecznie postanowiliśmy nazwać studio.

Gdzie można kupić wasze produkty?

Sprzedajemy je przez sklepy internetowe w Polsce i za granicą. W kraju można nas znaleźć w Refre, Moomo, Pomalama, IT & Galeria Dom Polski, designersko.pl, stereodesign.pl, Eastofparis.pl, ihatedesign.pl.