Czeski duet projektantów, kryjący się pod nazwą LLEV, inspiracje czerpie bezpośrednio z najbliższego otoczenia. Przy czym jest to otoczenie nie byle jakie: jeden z najpiękniejszych zakątków Europy, malowniczy region wpisany na listę UNESCO - Czeski Raj. To tam założyli swoją pracownię i tam powstają ich poetyckie projekty.

Eva Polachová i Marcel Mochal, tworzący studio projektowe LLEV, poznali się w czasie studiów na Akademii Sztuki, Architektury i Designu w Pradze. Eva ukończyła wydział ceramiki i porcelany, a Marcel wydział szkła. Będąc jeszcze na praskiej uczelni, postanowili związać się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Już jako małżeństwo założyli wspólną pracownię w 2004 roku.

Stołek Circus, LLEV
Stołek Circus

Choć kształcili się w stolicy Czech, to żadne z nich nie chciało tam osiąść na stałe. Wybór padł na okolicę zwaną Czeskim Rajem, skąd pochodzi Marcel. Znajduje się ona na północy kraju i stanowi obszar wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Słynie z niezwykłych formacji przyrodniczych, takich jak skalne miasta, skałki, skupiska rzadkiej roślinności oraz z pamiątek historycznych. Tam natura nie dała się podporządkować człowiekowi.

Właśnie z siły tego krajobrazu Eva i Marcel czerpią pełnymi garściami. Swoim ulubionym materiałem uczynili drewno, naśladują formy zaobserwowane w przyrodzie. Swój styl opisują jako "hand made design" (ręcznie robiony). W tym duchu tworzą projekty w szkle, meble, biżuterię i inne obiekty. Nie obce jest im także projektowanie wnętrz, wzorów, książek, palet barw, tkanin itp. Za swoją misję obrali tworzenie obiektów pełnych witalności i kreatywności, przeznaczonych do codziennego użytku.

- Nasze projekty z reguły zawierają ukryte, konceptualne znaczenia - deklaruje Eva Polachová. Designerzy uważają, że rzeczy powinny posiadać swoje własne historie. Starają się je opowiadać zarówno poprzez formę, dekorację, a także poprzez sam materiał, który wybierają do realizacji danego przedmiotu. Jednocześnie oboje postrzegają design oraz projektowanie graficzne jako służbę społeczeństwu. Chcą ulepszać świat, projektując przedmioty, które poprawiają komfort życia i wzbogacają je estetycznie.

Parawan-wieszak Sad, LLEV
Parawan-wieszak Sad

Pomimo idealistycznego i nieco lirycznego podejścia do roli designera, zdają sobie sprawę, że w projektowaniu najważniejszy jest aspekt praktyczny i funkcjonalny. Dlatego każdą realizację poprzedzają szczegółowymi studiami, dyskusjami i rozmowami z klientem, aby jak najlepiej odpowiedzieć na konkretne potrzeby. Dzięki temu wszystkie przedmioty sygnowane logo LLEV mają klarowną funkcję, dodatkowo wzbogaconą przez poetykę życia codziennego. A dla nich codziennością jest przyroda Czeskiego Raju.

Z inspiracji tamtejszą naturą narodził się na przykład projekt Sad - ekran będący jednocześnie wieszakiem na płaszcze. Projekt zrealizowany ze sklejki i skóry, powstał z chęci stworzenia trójwymiarowego, dekoracyjnego ekranu, który będzie posiadał dodatkowe funkcje. Wykorzystali motyw liści i drzew, który powtarza się także w innych realizacjach - jeśli nie w formie przedmiotu, to w jego dekoracji. Eva i Marcel wypracowali nawet własną ornamentykę, którą ozdabiają zarówno meble, tkaniny, jak i ceramikę.

Ceramika i szkło stanowią ważny rozdział w ich twórczości. Dla znanej także w Polsce marki Jablonex zaprojektowali serię Vitamin, w skład której wchodzą wazon, misa oraz świecznik. Wszystkie elementy mają charakterystyczny kształt nawiązujący do formy klepsydry. Wynika on z zastosowanej technologii produkcji, która dzieli pusty kształt na dwie części: jedna jest funkcjonalna, druga dekoracyjna.

Eva i Marcel pracowali także dla takich marek jak Laufen CZ, Becherovka czy Preciosa. Choć cenią sobie współpracę z uznanymi producentami, to niezależność w tworzeniu jest dla nich najważniejsza. W odległym Czeskim Raju mogą się zdystansować i skupić na tym, co dla nich najważniejsze, otoczeni pięknem i potęga natury.