WantedDesign to impreza przeznaczona dla szeroko pojętej społeczności ludzi związanych w jakiś sposób z wzornictwem: projektantów, producentów, rzemieślników, dystrybutorów, przedstawicieli instytucji kultury, studentów i dziennikarzy.

Charakterystyczny szeryfowy krój liter i hasło "wanted" budzą skojarzenia z dzikim zachodem i listami gończymi, dotyczącym co groźniejszych rewolwerowców. Tym razem jednak poszukiwany jest dobry design.

Wydarzenie stanowi integralną część NYCxDESIGN - nowojorskiego święta designu, odbywającego się co roku w maju, obejmującego wszystkie możliwe dziedziny projektowania. WantedDesign stawia sobie za cel pokazanie spektrum współczesnej oferty rynkowej, od rozpoznawalnych projektów znanych brandów przez prowokacyjne prace studentów po konwencjonalne komplety mebli luksusowych marek.

Sporo tu oczywiście projektantów amerykańskich, których próżno szukać na europejskich targach. Ich prace często wyrastają z tradycji rzemieślniczej, to atrakcyjne i oryginalne, a przede wszystkim solidne i praktyczne meble.

WantedDesign Taborety Braided Stools, Debra Folz   WantedDesign Zegar Better Sticker, Jamie Wolfond
Taborety Braided Stools, Debra Folz   Zegar Better Sticker, Jamie Wolfond

Debra Folz włącza do swoich projektów język tkaniny i wzoru, nadając taboretom, stolikom i szafkom delikatny etniczny rys. Jamie Wolfond zestawia żywe kolory z prostymi formami zainspirowanymi przedmiotami codziennego użytku. Michael Yates z kolei tworzy projekty na zamówienie oraz krótkie serie charakteryzujących się nostalgicznym urokiem mebli wykończonych rattanem czy wygodnych foteli.

WantedDesign Fotel Sling Chair, Michael Yates   WantedDesign Fotel Chauffeuse bois mousse, Franҫois Azambourg
Fotel Sling Chair, Michael Yates   Fotel Chauffeuse bois mousse, Franҫois Azambourg

Pochodzący ze Seatle Duet Fruitsuper, którego portfolio obejmuje tak różne obiekty, jak silikonowa biżuteria, piknikowe koce, czy drewniane stoliki niczym z domku dla lalek, sam określa swoją filozofię jako połączenie japońskiej uczciwości, duńskiej wrażliwości i amerykańskiej dumy z pracy rąk.

WantedDesign Ławka Emergency Bench, Jamie Wolfond
Ławka Emergency Bench, Jamie Wolfond

Na międzynarodowej imprezie, jaką jest WantedDesign, nie mogło też zabraknąć marek europejskich. Stary kontynent - obok takich tuzów luksusowego designu z Włoch jak Moroso, Cappellini czy Ligne Roset - reprezentują w Nowym Jorku między innymi Francja i Polska.

Współpracujący z największymi Franҫois Azambourg w swojej autorskiej kolekcji miksuje subtelną formę z industrialnym duchem, zawieszając prawdziwe liście na fortepianowych strunach czy kształtując wygodny fotel z drewnianej sklejki i poliuretanowej pianki.

Polskie projekty natomiast pokazano w ramach zbiorowej eskpozycji zatytułowanej Nasz Design, przygotowanej przez Rygalik Studio.

Stany Zjednoczone i "stara" Europa to niewątpliwe centra światowego designu, ale słowo "poszukiwany" w nazwie wydarzenia zobowiązuje, dlatego WantedDesign oferuje o wiele więcej kierunków poszukiwań. Kanada, Australia czy bardziej dla nas egzotyczne Gwatemala i Salvador to tylko niektóre z nich. Na WantedDesign można znaleźć najciekawsze projekty z całego świata.

tekst: Maria Świderek
zdjęcia: WantedDesign