Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż są parą architektów wspólnie prowadzącą pracownię architektoniczną 81.WAW.PL. Przez dłuższy czas w swojej działalności zawodowej zajmowały ich tylko projekty kubatur i wnętrz, ale zamarzyła im się również praca dotycząca mniejszej skali, czyli mebli. Efektem czego jest linia łóżek Śnimisie.

Łóżko Student Śnimisie
Łóżko Student to model nagrodzony Diamentem Meblarstwa 2015. To również najtańsze łóżko w ofercie firmy, w sam raz na studencką kieszeń.

Dlaczego właśnie łóżka? - Przy projektowaniu wnętrz zawsze mieliśmy problem, żeby znaleźć łóżko ładne, wytrzymałe i w przystępnej cenie. Śnimisie powstało właśnie z braku takich mebli na rynku. Nagle narodziła się myśl, że skoro nie ma takiego produktu, to może warto go zrobić - mówi Rafał.

Od pomysłu do jego realizacji minęło kilka tygodni. Pierwsza prezentacja mebli autorstwa 81.WAW.PL odbyła się na Warszawskich Targach Designu WZORY. Wszyscy odwiedzający autorską ekspozycję pracowni byli nią zachwyceni, co tylko dodało projektantom skrzydeł i zachęciło ich do dalszego działania.

Zapytani o swoją filozofię designu Rafał i Anna odpowiadają, że stoi za nią klasyczny już dekalog Dietera Ramsa, a co za tym idzie dbałość o takie cechy projektowanego przedmiotu, jak m.in. innowacyjność, użyteczność, estetyka czy trwałość.

W tę innowacyjność łóżek świetnie się wpisuje pewnego rodzaju personalizacja, kryjąca się za możliwością dopasowania konkretnego modelu do osobowości użytkownika. Umożliwia to kilka linii produktów, których nazwy idealnie oddają cechy i funkcje, jakie dany mebel powinien spełniać. Przecież nie od dziś wiadomo, że łóżko służy ludziom nie tylko do spania. Projektanci założyli więc, że prymus ucieszy się z mebla z głębokim wezgłowiem, na którym może ustawić książki, a telewidz będzie chciał wygodnie oprzeć się o miękki zagłówek.

Łóżko Łasuch Śnimisie   Łóżko Prymus Śnimisie
Projektanci Śnimisie chcieli, aby łóżko było czymś więcej niż tylko meblem do spania, żeby łączyło się z nim coś, co identyfikuje każdego z nas. Nazwa łóżka przywodzi więc na myśl dodatkową funkcję, jaką może ono spełniać. Łóżko Łasuch sprzedawane jest w komplecie z szafką nocną, która może być używana również jako stolik śniadaniowy.   Łóżko Prymus to flagowy produkt marki, nagrodzony w 2014 roku Diamentem Meblarstwa oraz specjalnym Diamentem Meblarstwa przyznanym przez architektów i projektantów wnętrz. W tym modelu wszystkich urzeka głębokie wezgłowie, na którym można układać książki lub inne drobiazgi. Dodatkowo, mebel ten jest wyposażony w ruchome wsporniki, które ułatwiają utrzymanie książek w pozycji pionowej. 

W ofercie Śnimisie są też łóżka dla śpiocha, łasucha czy studenta. Dla twórców marki ważne było dodatkowo to, żeby meble łatwo się składały i to bez pomocy śrubokręta. Inspiracji poszukali w starych drewnianych konstrukcjach wnoszonych bez użycia gwoździ. Idealnym materiałem do produkcji okazała się być sklejka brzozowa, która powstaje z połączenia krzyżujących się warstw drewna.

Jedną z jej największych zalet jest elastyczność - można ją dowolnie modelować, dlatego doskonale się nadaje do produkcji mebli o nietypowych kształtach. Jest także bardzo wytrzymała (kiedyś robiono z niej poszycie samolotów), co gwarantuje użytkowanie mebla przez długie lata. Drewno, z jakiego są wykonywane łóżka Śnimisie w 100% pochodzi z polskich lasów, a cała produkcja wykonywana jest lokalnie w Warszawie.

Śpioch - łóżko z praktyczną szufladą na pościel.   Łóżko Telewidz Śnimisie
Śpioch - łóżko z praktyczną szufladą na pościel. Tak jak pozostałe meble Śnimisie można je łatwo zmontować. Wystarczy poszczególne elementy wcisnąć w odpowiednie miejsce.   Łóżko Telewidz powstało dla tych, którzy nie rozstają się z pilotem do telewizora. Na wysokim, miękkim zagłówku można się wygodnie oprzeć, aby w pozycji leżącej oglądać telewizję.

Kto jest głównym klientem firmy? Projektanci przyznają, że są to przede wszystkim ludzie młodzi. To właśnie oni najbardziej doceniają design oraz innowacyjność produktu. Dla wielu z nich łóżko Śnimisie jest pierwszym meblem, jaki kupują do własnego mieszkania, ale materiał, z którego jest zrobione dobrze pamiętają i ich rodzice.

Meble projektu 81.WAW.PL otrzymały liczne nagrody branżowe (Diament Meblarstwa 2014 i 2015, Dobry Design 2014 oraz rekomendacja do konkursu Dobry Wzór 2013), a także zdobyły uznanie wśród architektów wnętrz. Wydaje się, że po takim sukcesie trudno śnić jeszcze o czymś więcej... Tymczasem Ania i Rafał mają dalsze plany rozwojowe, jak otwarcie sklepu stacjonarnego oraz wzbogacenie oferty o inne meble do sypialni. Wyzwań stojących przed projektantami Śnimisie jest jeszcze bardzo dużo, ale na szczęście mogą też pracować w wygodnych łóżkach.

Śnimisie

Dobry, spersonalizowany design, ekologiczne materiały, przystępna cena i łatwość montażu - to idealne cechy produktu, które dziś dla artystów zajmujących się wzornictwem przemysłowym są prawdziwym wyzwaniem. Niektórzy projektanci mogą o nich tylko śnić, podczas gdy Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż mieli odwagę, a także pomysł, żeby zamienić je w rzeczywistość.

Strona Internetowa: www.snimisie.pl
Facebook: https://www.facebook.com/snimisie.meble