Jest twórcą porcelany, która przeszła do historii światowego rzemiosła artystycznego. Przez większość kariery zawodowej działał w Izraelu i Nowym Jorku, by w końcu osiąść w Kielcach, skąd ożywia Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież. Niezwykła biografia i równie niezwykła twórczość - Marek Cecuła.

Marek Cecuła Kolekcja Cosmopolitan
Mieszaj i łącz
Kolekcja Cosmopolitan została oparta o koncept Mix & Match, który daje nowego ducha tradycyjnej porcelanie, stawiając na indywidualizację, dostępność, łączenie i zmianę.

Zgodnie z zasadą "cudze chwalicie, swego nie znacie", Marek Cecuła (ur. 1944) przez lata pozostawał w Polsce twórcą anonimowym, podczas gdy za granicą osiągał oszałamiające sukcesy. Na szczęście dziś już niewiele osób potrafi przejść wobec jego nazwiska obojętnie.

Marek Cecuła jest laureatem licznych prestiżowych nagród, wykładowcą na renomowanych uczelniach, artystą i przede wszystkim ceramikiem.

- Ceramika jest fascynującym medium - mówi zdecydowanie Cecuła. I dalej wyjaśnia: - Ma w sobie wiele elementów: jest to rzemiosło, sztuka i jest to design. Może być masowo produkowana, ale też może być unikatem. Ceramika ma specyficzną stronę techniczną i pociąga do eksperymentowania. Daje to nieograniczone pole do innowacyjności i oryginalności - mówi.

To właśnie ceramice Marek Cecuła poświęcił większość zawodowego życia, mimo że formalnego wykształcenia w tym kierunku nie odebrał nigdy. Bardziej niż szkolne ławy pociągało go nieznane.

- Szukałem swojego miejsca, a świat wydawał się być poza Polską - mówił w jednym z wywiadów.

W wieku zaledwie 16 lat postanowił opuścić rodzinne Kielce i wyjechać do Izraela. To właśnie tam odkrył ceramikę, która stała się miłością jego życia. Najpierw w Jerozolimie, a później w Galilei zgłębiał tajniki tej sztuki, ucząc się od najlepszych izraelskich mistrzów. Stamtąd wyniósł szacunek to tradycji i rzemiosła.

Marek Cecuła porcelana stołowa
Niebieska linia
Marek Cecuła szczególną wagę przywiązuje do porcelany stołowej. W końcu jest ona częścią rytuałów stołu, jedzenia i biesiadowania, które stanowią istotny element życia.

Na drodze dalszych artystycznych poszukiwań, po dwunastu latach opuścił Bliski Wschód, skąd wraz z komuną artystyczną przeniósł się do Brazylii. W Ameryce Południowej spędził dwa lata zanim w 1976 roku wyjechał do Nowego Jorku, w którym zaczęła się jego światowa kariera.

- Był to okres bardzo dynamiczny. Byłem tam w świetnym okresie dla współczesnej sztuki i całe moje otoczenie (miałem loft i studio w Soho) tętniło sztuką - wspomina Cecuła. - Energia osiągnięcia czegoś szczególnego była celem i treścią życia - dodaje. Niesiony tą energią razem z żoną Lanie założył galerię Contemporary Porcelain, w której wystawiał efekty pierwszych prób tworzenia designu ceramicznego.

- Galeria cieszyła się popularnością, bo pokazywała jak ceramika wyrasta z rzemiosła i staje się designem oraz sztuką - mówi Marek Cecuła, o którym szybko zaczęły pisać amerykańskie i światowe media. W 1980 roku założył także studio Modus Design, które stało się platformą do współdziałania z innymi projektantami. Za tym wszystkim poszła działalność pedagogiczna - Cecuła został założycielem i szefem wydziału ceramiki w Parsons School of Design.

- Uczę studentów nie tylko technik i procesów, ale odwagi myślenia i szerokiego rozszerzenia orientacji. Ja w zamian dostaję świeżą energię od młodszych ode mnie, która dopełnia moje doświadczenie i utrzymuje mnie na bieżąco z tym, co się dzieje w nowym pokoleniu kreatywnych ludzi - mówi projektant.

Marek Cecuła Kolekcja Natura
Piękne z natury
Kolekcja Natura stanowi dobitne potwierdzenie, że porcelana łączy w sobie rzemiosło, design i sztukę.

Gdy na Zachodzie pozycja artysty była już ugruntowana, Marek Cecuła zdecydował się na powrót do Polski. W 2000 roku zamieszkał w Kielcach. Dopiero wtedy Polacy zaczęli na dobre poznawać i doceniać jego wyjątkową twórczość, w której realizuje swe artystyczne credo: "Widzieć nie tylko to, co jest, lecz bardziej to, czego nie ma".

Dziś wedle tej samej zasady współtworzy Ćmielów Design Studio - pracownię powstałą we współpracy z Polskimi Fabrykami Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież". To z nią Marek Cecuła wiąże swoje najbliższe plany.

- Mamy przed sobą targi Ambiente 2015 we Frankfurcie, które są niezmiernie ważne dla Polskich Fabryk Porcelany - mówi. Specjalnie na tą okazję szykowane są nowe wzory i nowe dekoracje, które dalej rozwijają kierunek interaktywnej zastawy Mix & Match Cosmopolitan, której dotychczasowa odsłona cieszy się ogromną popularnością. Na tym jednak nie koniec.

- W studio formuje się nowa kolekcja biżuterii porcelanowej Korale Koloru Kobaltowego oraz małe zestawy do zielonej herbaty, które złożone w oryginalne opakowanie tworzą zestawy prezentowe. Jest też rozwój prac bardziej artystycznych, które są dodatnią wartością dla maki Ćmielów Design Studio - wylicza Marek Cecuła. Na te i wszystkie kolejne projekty czekamy z niecierpliwością.