Dom z bambusa, a może 700 metrów kwadratowych wakacyjnej rezydencji? Zobaczcie wyjątkowe projekty światowej sławy architektów!

Modernistyczna bryła z widokiem na doliny

Ten nowowybudowany dom stoi w Sever do Vouga w Portugalii. Otoczony malowniczymi górskimi krajobrazami obcuje z bezkresną przestrzenią. Doświetlone wnętrze to zasługa wielkich okien. Mimo ich obecności, właściciele mogą cieszyć się prywatnością. To za sprawą umieszczenia frontu domu od strony wschodniej, która graniczy tylko z malowniczą przyrodą. Budynek został zaprojektowany w 2018 roku przez architekta Paula Martinsa i zajmuje powierzchnię 696 metrów kwadratowych.

Fot. ITS - Ivo Tavares Studio

Biały dom na Malcie

Biały kolor elewacji domu odbija światło. Z pewnością ma to niebagatelne znaczenie z racji umiejscowienia budynku. Ta modernistyczna budowla powstała wskutek poszukiwania przez właścicieli idealnego domu na wakacje. W krótkim czasie nawiązali oni współpracę z Architects 3DM na Malcie i już tegoroczne wakacje mogą spędzić w tym wyjątkowym miejscu. Dom zajmuje aż 2000 metrów kwadratowych. Jest co w nim robić!

Fot. Miguel Petrovic

Betonowa twierdza

Surowa, minimalistyczna budowla to efekt projektu Architects FORM/Kouichi Kimura Architects z Japonii. Dom idealnie wpisuje się w obecne trendy silnie związane ze stylistyką loftów i industrialnych wnętrz.

Fot. Norihito Yamauchi, Yoshihiro Asada

Nowoczesny dom w lesie

W pewnym ekwadorskim lesie pośród drzew i bujnej roślinności stoi minimalistyczny dom zaprojektowany przez pracownię Architects Emilio López Arquitecto. Priorytetem właścicieli było obcowanie z naturą. Chyba im się to udało, prawda?

Fot. Jag Studio

Designerski domek Hobbitów

W malutkiej meksykańskiej wiosce powstała osada do złudzenia przypominająca wioskę Hobbitów tylko w nieco nowocześniejszej formie. Za projekt odpowiada pracownia Javiera Senosiain.

Fot. Archidaily

Architektura w drzewach

Dom otoczony drzewami, które projektanci otoczyli budowlą powstał w celu stworzenia wiosennej rezydencji jednego Amerykanina. Realizacja: Architects Alterstudio Architecture.

Fot. Casey Dunn, Leonid Furmansky

Geometryczny minimalizm

Minimalistyczna bryła amerykańskiego domu dzieli go na kilka mniejszych budynków sprytnie ze sobą połączonych. Widać to dopiero z lotu ptaka! Realizacja: FreelandBuck Architect.

Fot. Eric Staudenmaier

Czarny dom z przeszkleniami

Czarna budowla to dom rodzinny w litewskim Kaunas, który zaprojektowała pracownia Architectural Bureau G.Natkevicius & Partners. Dom zajmuje 357 metrów kwadratowych i jest zamieszkiwany przez wielopokoleniową rodzinę.

Fot. Leonas Garbačiauskas

Dom z bambusa

Brazylijski dom pośród egzotycznej przyrody został zbudowany w ekologiczny sposób bo...z bambusa! Za projekt odpowiadają architekci Mariana Vilelai  Daniel F. Flórez, którym właściciele postawili tylko dwa warunki: dom miał zostać ukończony w 10 miesięcy, a budżet nie mógł wyjść poza ustalenia. Być może to za sprawą tego, że para większość czasu spędza żeglując po Morzu Śródziemnym, a bambusowa willa miała stać się dla nich bezpieczną przystanią.

Fot. Maira Acayaba, Guillermo F. Florez

Obłe jest modne!

Podobno Australijczycy posiadają największe domy na świecie! A ten okrągły podmiejski budynek jest tego doskonałym przykładem. Właściciel budowli zlecając projekt architektom z pracowni Austin Maynard swoje oczekiwania określił jednym słowem - "bach". To nowozelandzkie określenie używane jest do opisu bardzo skromnej i małej budy lub szopy. Jak wyszedł efekt końcowy? Ocenę pozostawiamy Wam!

fot. Derek Swalwell

Zdjęcie otwierające: Casey Dunn

Autor
Obok tych domów nie przejdziesz obojętnie! Top 10 architektonicznych perełek!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....