Interesuje Cię design i sztuka, ale nie wiesz jak rozszerzyć swoją wiedzę? A może jesteś doświadczonym projektantem, który pragnie zgłębić temat dobrego wzornictwa? Bez względu na to, do której grupy należysz, na pewno znajdziesz tu coś dla siebie. Zobaczcie nasze top 10 książek o designie.

Historia designu

"Historia designu" stanowi fascynujący przewodnik ukazujący wyrafinowane starania producentów, którzy kuszą nas wysoką funkcjonalnością i imponującym wyglądem swoich produktów, a także trudną do zdefiniowania obietnicą nowoczesności. Książka opisuje style projektowe w kontekście zmian kulturowych i społecznych, zawiera ilustrowane linie czasu, które definiują najważniejsze wydarzenia oraz inspiracje. Przedstawia projektantów, którzy najlepiej reprezentują swoje czasy, dokładnie analizując, dlaczego właśnie ich projekty wyróżniają się na tle innych.

Opinie czytelników:

"Wydaje się, że to ostatnio nastąpiła jakaś moda na design. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę design, a właściwie wzornictwo towarzyszyło człowiekowi od dawien dawna. A świadome podejście do dobrego wzoru, funkcjonalności, kreowania marki produktu, zaczęło się kształtować już u zarania rewolucji przemysłowej, czyli od około połowy XVIII wieku."

Zacznij kochać dizajn

Jak rozpoznać i zrozumieć co, to znaczy dobry design i czy ważne jest przez kogo był projektowany? To poradnik nie tylko dla wytrawnych kolekcjonerów, ale dla wszystkich miłośników dobrego designu. Lekko napisany, bogato ilustrowany z praktycznymi poradami i wskazówkami. Zawiera informacje dla tych, którzy polują na rynkach staroci, ale także tych, którzy dopiero planują zacząć kolekcjonowanie dobrze zaprojektowanych, współczesnych przedmiotów użytkowych.

Opinie czytelników:

"Książka zachwyciła mnie od pierwszego pobieżnego już przekartkowania, potem było uważniej strona po stronie. Niesamowite jak wiele z tych przedmiotów (lub podobnych) jeszcze mamy w domach! Sama przypominałam sobie co mam „w tym stylu”. A ile takich cudeniek już zostało dawno utylizowanych jak np. krzesła z oparciem z drewnianych prętów."

Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu

Młodszy czytelnik odkryje jak wyglądał świat rodziców i dziadków, kto wpadł na pomysł Ptasiego Mleczka i kiedy zaprojektowano jacht Omega, co przetrwało próbę czasu i towarzyszy nam do dziś, a co jest już tylko w muzeach. Dorosły czytelnik odnajdzie w tej książce wspomnienia z młodości: wystane w kolejce relaksy, zapach sklepu Pewex, prywatki z gramofonem bambino i wycieczki na rowerze Wigry.

Wszyscy dowiemy się, co ciekawego proponują współcześni polscy dizajnerzy. Wśród prezentowanych projektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z dizajnem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, loga, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet najsmaczniejszy polski smakołyk Ptasie Mleczko i gumowe kółko Ringo - polska gra sportowa. Prezentowane są zarówno projekty współczesne jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki.

Opinie czytelników:

"Świetna wyprawa w przeszłość, przypominajka o wspaniałych produktach, logotypach - których zapomnieliśmy doceniać."

Dizajn na co dzień

Pierwsze polskie wydanie kultowej książki poświęconej projektowaniu. Od czego zależy, czy przedmiot jest dobrze lub źle zaprojektowany? Kiedy spełnia on oczekiwania użytkowników, a kiedy zaspokaja wyłącznie ambicje projektanta? Co sprawia, że jedne przedmioty przechodzą do historii, a inne ulegają zapomnieniu? Donald Norman, amerykański psycholog kognitywny i projektant, wnikliwie i ze swadą opowiada o tym, na czym polega funkcjonalność projektowania i na czym opierają się nasze relacje z przedmiotami. Fascynująca lektura nie tylko dla adeptów wzornictwa przemysłowego i dizajnu.

Opinie czytelników:

"Ładnie wydana, czytelna (oprócz wstawek pomarańczowych) ciekawa, techniczna pozycja do poczytania. Wielki plus za wydanie."

D.E.S.I.G.N.

„D.E.S.I.G.N.”  to nowatorska książka dla dzieci o najbardziej wszechobecnej i najbardziej niedocenianej ze sztuk - designie. „D.E.S.I.G.N.” to historia wzornictwa w pigułce: pasjonujący przegląd 69 najciekawszych domowych przedmiotów z ostatnich 150 lat - od tych klasycznych po te najbardziej zwariowane: łóżko w kształcie ringu bokserskiego, pobazgrany żyrandol czy lustro kościotrup. Większość z nich to ikony designu zaprojektowane przez najwybitniejszych projektantów - od Le Corbusiera po Philippe'a Starcka. Poprzez lekkie i dowcipne opisy, barwne anegdoty i jeszcze barwniejsze ilustracje „D.E.S.I.G.N.” bawi, zadziwia i uwrażliwia na estetykę i formę otaczających nas przedmiotów.

Opinie czytelników:

"Baardzo, baardzo fajny przewodnik po designie. Dużo ilustracji, fajna książka dla nieumiejących czytać jeszcze dzieci. A dla trochę starszych dzieci interesujących się wnętrzami sama przyjemność."

B jak Bauhaus. Alfabet współczesności

Tytuł przewrotny, bo autor, wybitny brytyjski krytyk dizajnu, nie tylko o Bauhausie pisze: A jak autentyk, B jak Bauhaus, C jak cztery kółka - i tak aż do końca alfabetu. To subiektywny, wycinkowy, ale jednocześnie fascynujący portret przedmiotów z których powstał (i nadal powstaje!) nowoczesny świat. Deyan Sudjic, dyrektor Design Museum w Londynie, w kilkudziesięciu niedługich rozdziałach z równą swadą pisze o architekturze, jak i o grach komputerowych na przykładzie serii Grand Theft Auto; zajmuje się tematami bardzo rozległymi (film, moda, funkcjonalizm), ale skupia się również na drobiazgach, które wszyscy dobrze znamy z codziennego życia.

Nie przestaje zadawać pytań i dociekać natury otaczających nas wytworów współczesności: czym jest autentyczność, a czym podróbka? Dlaczego niedoskonały przedmiot może być bardziej wartościowy niż jego perfekcyjnie dopracowany odpowiednik? Czemu ornament jest sprawą śmiertelnie poważną? Dociekliwość, iście angielskie poczucie humoru i autoironia to cechy charakterystyczne twórczości Sudjica, B jak Bauhaus zaś to książka, której nie sposób odłożyć na półkę.

Opinie czytelników:

"To nie jest książka o słynnej szkole artystycznej Bauhaus. To prawdziwa encyklopedia anegdot, ciekawostek, błyskotliwych analiz i wysublimowanych angielskich żartów. To także spis osobistych doświadczeń i sentymentalnych podróży. Myślę, że najważniejszą cechą tego alfabetu współczesności jest autentyzm. Autor jest szczery, nie dopatruje się pozytywnych cech w czymś czego nie lubi, jest bardzo subiektywny. To może sprawić kłopot czytelnikowi nieznającemu elementarnej wiedzy z zakresu architektury, czy dizajnu. Lecz podejrzewam, że takie osoby tą książką nie będą zainteresowane. Dla kogo adresowany jest ten zbiór? Przede wszystkim dla ludzi kochających sztukę, dla ciekawych współczesności, dla lubiących analizę i zgłębianie tematu."

Design: Historia Projektowania

Design, mówiąc po prostu, jest rozwiązywaniem problemów. Bardziej konkretnie, jest to wielodyscyplinarne podejście do rozwiązywania tych problemów, które odzwierciedlają potrzeby i pragnienia ludzkości. Od prehistorycznych narzędzi kamiennych, po najnowsze gadżety cyfrowe, historia designu jest historią ludzkiej wynalazczości i innowacyjności polepszającej jakość naszego codziennego życia. Ta pięknie ilustrowana opowieść jest pierwszym pełnym świadectwem fascynującej, wielowątkowej historii designu, od prapoczątków do czasów obecnych. Jest to lektura podstawowa dla każdego, kto interesuje się wzornictwem, jego historią i jego przyszłością. 

Opinie czytelników:

"Rewelacyjna książka poświęcona tematyce wzornictwa na przestrzeni epok. Duży nacisk autorzy kładą na ostatnie stulecie, jednak nie brakuje też informacji historycznych. Dobrze dobrane zdjęcia i oprawa graficzna świetnie współgrają z treścią. Poznajemy różnorodne spojrzenia na design oglądając kultowe przedmioty, które stanowiły przełomowe projekty w różnych okresach. Książka jest wydaniem łączącym pewne cechy albumu i encyklopedii, niemniej jednak zamieszczone teksty nie są stricte naukowe, lecz pisane językiem prostym i przystępnym."

LOGO DESIGN LOVE. Tworzenie genialnych logotypów

Jak czerpać od najlepszych i zachować oryginalność? Gdzie szukać twórczych inspiracji? Jak negocjować z klientami? Logo to jeden z kluczowych elementów tożsamości wizualnej każdej marki. Powraca kultowa książka, którą pokochali wszyscy kreatywni projektanci! W wydaniu drugim, zaktualizowanym i rozszerzonym, autor otwiera przed tobą fascynujący świat wizualnej identyfikacji marki. Ta książka da także solidnego kopa twojemu zmysłowi twórczemu i pomoże uniknąć zabójczej rutyny. proces tworzenia logo - od ołówka do PDF-a zasady wyceniania projektów sztuka prowadzenia rozmów z klientami rozwiązywanie problemów z brakiem oryginalności analiza kultowych projektów unikanie zagrożeń związanych z rebrandingiem pomiary zwrotu z inwestycji w projekt tworzenie trwałych wizerunków marki w 31 praktycznych wskazówkach Zrób logo, które stanie się kultowe!

Opinie czytelników:

"Logo Design Love jest świetną książką dla osób chcących poznać tajniki projektowania idealnego logo. Autor w bardzo ciekawy sposób objaśnia i pokazuje na konkretnych przykładach jak to zrobić. Polecam."

JAK PRZESTAŁEM KOCHAĆ DESIGN

"Zmarnowałem dzieciństwo i młodość. Nie słuchałem Stonesów ani Depeche Mode. Moimi rockmanami byli graficy. Gust mojego ojca przez długie lata określał nasze życie. Jego werdykty były gwałtowne i ostateczne. Żyliśmy na estetycznym polu minowym".

Do domu architekta, Piotra Wichy, nie mają wstępu kapcie, pufy ani meblościanki. Po podłodze stukają drewniaki, zdobyte cudem odrzuty z eksportu. Plakaty Świerzego, klocki Lego, deska kreślarska ojca i rubryka "Wybraliśmy dla Ciebie" w piśmie "Ty i Ja" to pilnie strzeżone przyczółki w wojnie z peerelowską brzydotą. Potem syn architekta zostaje projektantem. W kraju zmienia się system. Wróg jednak pozostaje ten sam, jest tylko bardziej krzykliwy. "Nasze logoski są za małe!" - denerwują się klienci.

W mediach emocje wypierają fakty, a rozmowy o kolorach wciąż przyprawiają grafików o zawał serca. "Zakochaj się w designie" - zachęcają ekrany warszawskiego metra. Starannie zaprojektowane wnętrza dyscyplinują gości skuteczniej niż ochrona przy wejściu. Ktoś kiedyś mówił, że design miał zmieniać świat na lepsze? Te krótkie, finezyjne teksty są jak obrazki z kalejdoskopu - przegląda się w nich [estetyczne] oblicze Polski ostatnich czterdziestu lat. Łączy je poczucie humoru, erudycja i literacki talent autora. Marcin Wicha pokazuje, że design nie jest tak niewinny, jak by się mogło zdawać.  

Opinie czytelników:

"Eseje refleksyjne, dosadne, liryczne, a niektóre zabójczo komiczne (opis wizyty uczniów podstawówki u domu pisarza prawie-że-noblisty ubawił mnie do łez). O projektowaniu i nie tylko, o polskim podejściu do designu i bolączkach projektanta z tym związanych, który najwyraźniej ratuje się (siebie) ironią i dystansem."

Wyroby. Pomysłowość wokół nas.

Betonowe przydomowe grzybki, łabędzie z opon, rycerze i dinozaury z nakrętek i śrubek, galanteria religijna – to, co dla jednych jest nieinteresującym wykwitem bezguścia i szmiry, dla Olgi Drendy stanowi fascynujący materiał do badań nad polską innowacyjnością. Autorka, nawiązując do najlepszych tradycji rodzimej antropologii, w wernakularnej twórczości dostrzega przede wszystkim nieskrępowaną wyobraźnię, swobodne podejście do norm estetycznych i religijnych, szczyptę sentymentalizmu i przemyślność.

Tropiąc wytwory pomysłowości, zarówno te z okresu PRL-u, jak i całkiem współczesne, Olga Drenda podróżuje po Polsce, odwiedza kolekcjonerów i twórców zwykłych-niezwykłych przedmiotów. Wyroby to świeże spojrzenie na zjawiska, które jedni chcieliby wyrugować z naszej przestrzeni publicznej, a inni uważają za niegodne uwagi.

Opinie czytelników:

"Bardzo empatycznie m.in. o zbieraczach pamiątek z PRL-u oraz "hodowcach" krasnali ogrodowych. Momentami nudnawo, momentami arcyciekawie. Książka, która otwiera oczy - po jej lekturze nigdy nie spojrzysz na ogródki działkowe w ten sam sposób."

Autor
Top 10 książek o designie!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....