Wśród krzyczących formą i kolorami prac Andy’ego Warhola jedna emanuje spokojem. To porcelanowa szopka dla manufaktury Rosenthal.

Prace Andy’ego Warhola sprzedawane są za trudne do wyobrażenia kwoty. A jednak wciąż najbardziej bezcenny jest sam wizerunek tego artysty. I choć od śmierci Warhola minęło już ponad 30 lat, to wciąż na temat jego życia krążą legendy. To, co działo się w jego pracowni zwanej Fabryką, nadal działa na wyobraźnię kolejnych pokoleń.

ANDY WARHOL
1928–1987) Jeden z głównych przedstawicieli pop-artu. Tworzył prace graficzne, obrazy, okładki płyt, filmy. Warhol sportretował wiele gwiazd światowego formatu, obok m.in.: Marilyn Monroe, Brigitte Bardot, Jacqueline Kennedy Onassis czy Elizabeth Taylor znalazł się także Philippe Rosenthal.

Tymczasem okazuje się, że Warhol prywatnie był zupełnie innym człowiekiem, niż wskazywałby na to jego image. Przez całe dzieciństwo i młodość Andy (syn Łemków pochodzących z terenów dzisiejszej Słowacji, którzy emigrowali do USA) razem z rodzicami i rodzeństwem rano i wieczorem odmawiał modlitwy w języku cerkiewnosłowiańskim. Działo się to w Pittsburgu, gdzie Andy przyszedł na świat i został ochrzczony w parafii greckokatolickiej świętego Jana Złotoustego.

Po przeprowadzce do Nowego Jorku artysta regularnie uczęszczał do parafii rzymskokatolickiej św. Wincentego Ferreriusza przy Lexington Avenue na Manhattanie. To głębokie rozumienie wiary widać w jednym z bardziej oryginalnych dzieł artysty - porcelanowej szopce dla Rosenthala. Jest stworzona charakterystyczną kreską Warhola i przedstawia Świętą Rodzinę w bardzo prywatnej, wręcz intymnej scenie. A jednocześnie bije od niej jakieś niezwykłe ciepło.

Oglądając szopkę, można postawić pytanie: skąd w dorobku Warhola wzięło się dzieło wykonane z porcelany? Otóż w 1980 roku twórca odbył podróż do niemieckiego Selb, gdzie poznał Philippa Rosenthala i nawiązał z nim współpracą artystyczną.

Kolekcja Golden Angels powstała we współpracy Andy Warhol Foundation z manufakturą Rosenthal.

W 2002 roku za zgodą Andy Warhol Foundation manufaktura Rosenthal zinterpretowała twórczo rysunki mistrza, w efekcie czego powstała wyjątkowa kolekcja Golden Angels. Pierwowzorem dla niej były rysunki aniołów, które artysta wręczał swoim znajomym na Święta, gdy był zupełnie nieznanym rysownikiem, nieopierzonym artystą z Pittsburga, który przyjechał podbijać Nowy Jork, a udało mu się podbić cały świat.

Pozytywka porcelanowa, Andy Warhol Collection Rosenthal.
Zawieszka z porcelany, Golden Angels Andy Warhol Collection, Rosenthal.
Autor
Porcelanowa szopka Andy’ego Warhola
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...