Ferruccio Laviani nie waha się podchodzić do znanych form z ironią. Jego projekty są szalone, kolorowe, zachwycające i zaskakujące.

Najpierw pracował w radiu jako DJ. Później zainteresował się projektowaniem i architekturą, a po studiach dołączył do awangardowej włoskiej grupy Memphis, aktywnej w latach 80. Projektanci z ugrupowania działającego pod przywództwem Ettore Sottsassa słynęli z tego, że kwestionowali prymat funkcji przedmiotu i postulowali zabawę jego formą.

Ferruccio Laviani (ur. 1960, Włochy)
Projektant oświetlenia, mebli, wnętrz. Od 1991 roku jest dyrektorem artystycznym marki Kartell. Wcześniej pełnił tę funkcję m.in. w firmach Flos, Foscarini, Moroso czy Emmemobili.

Postmodernistyczne, popowe, nierzadko ekscentryczne, z lekkością nawiązujące do historycznych stylów projekty wprowadzały do designu powiew świeżości, odważną kolorystykę i niespotykane kształty. Spotkanie z Memphis pozostawiło trwały na ślad na twórczości Lavianiego. Nauczył się odwagi, świeżego podejścia do projektowania, pokochał kolory i tworzywa sztuczne. W 1991 roku otworzył własne studio projektowe i od razu dał się poznać jako autor niebanalnych przedmiotów.

Dla Emmemobili powstał także Arlequin C – system szafek o nietypowym kształcie.

W 1991 roku powstała bowiem lampa Orbital, składająca się z umieszczonych na metalowym stelażu szklanych talerzy o różnym kształcie, wielkości i kolorze. Zaprojektowana dla marki Foscarini wygląda jak współczesna rzeźba i przywoływała na myśl organiczne kształty lat 50. Lampa ta była debiutem Lavianiego w świecie oświetlenia.

Jednym z najbardziej znanych projektów Lavianiego jest lampa Bourgie, w której postanowił oblec zdobną, barokową formę w poliwęglan. Projekt ten stał się szybko znakiem rozpoznawczym marki Kartell, której Laviani jest dyrektorem artystycznym od początku lat 90. Ćwierć wieku później stworzył dla tej marki lampę Kabuki, w której także barok spotyka się z zaawansowaną technologią, tworząc bardzo spójną i efektowną całość.

Lampa Bourgie zaprojektowana dla marki Kartell jest jednym z jej bestsellerów, oferowanym w różnych kolorach. EKARTELL.PL.

Ten pomysłowy, niezwykle inteligentny, a przy tym bardzo często żartobliwe miks dawnych form i materiałów z najnowocześniejszymi rozwiązaniami tworzą unikatowy język Lavianiego. Język, który dokonuje swoistej analizy i dekonstrukcji formy, żeby stworzyć nową jakość, zachwycającą i zaskakującą zarazem. W końcu nikt nie potrafi miksować tak dobrze jak były DJ!

Autor
Miksowanie historii - projekty Ferruccio Lavianiego
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...