Ich pierwsza pracownia mieściła się w upadającej stoczni, a obecny adres to ulica Doki. Nadmorski duch napędza projektowanie!

Jak powstała marka Doki?

Powściągliwość, prostota, umiar. Wydaje się, że nie są to cnoty na dzisiejsze czasy. A jednak meble marki Doki powstały właśnie z tęsknoty za tymi wartościami. Twórca Doki, Jarosław Szymański, jest uznanym polskim nauczycielem akademickim, projektantem, wystawiennikiem. Pracując dla kogoś, zawsze dokładnie wiedział, jakie produkty chce produkować sam. W ten oto sposób powstała marka Doki.

Jarosław Szymański
Urodzony w 1963 roku w Rypinie. Absolwent PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku, dyplom 1991 na Wydziale Architektury i Wzornictwa Przemysłowego. Od 1991roku pracownik dydaktyczny macierzystej uczelni. W 2001 roku wraz z żoną Beatą Szymańską założył STUDIO 1:1, w którym realizuje projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego, architektury oraz wystawiennictwa. Założyciel marki meblowej Doki. Laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym Must Have.

Własne projekty, własna produkcja (przy współudziale rzemieślników pracujących w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Gdańska), pełna odpowiedzialność, ale i spełnienie marzeń!

Dębowa ławka Meso z elementami tapicerowanymi i skrzynką na dokumenty w formacie A4. Ławka występuje w wielu wersjach kolorystycznych. Łatwy sposób wymiany części tapicerowanych umożliwia szybką zmianę kolorystyki.

Proste i funkcjonalne projekty - sekret tkwi w detalach!

Stylistycznie to, co znajduje się w ofercie, jest proste, funkcjonalne, nie pozbawione jednak pewnego wyrafinowania. Tu wszystko rozgrywa się na delikatnych półtonach, w niuansach, detalach. Perfekcyjnie wykończone sprzęty nie mają, jak mówi projektant „lewej strony”. I dodaje:

– Kierujemy się zasadą „Mniej nie można, więcej nie trzeba”. Rzeczywiście wszystko wydaje się doskonale wyważone. Jarosław Szymański podkreśla rolę miejsca, w którym teraz pracuje. Początkowo jego studio mieściło się w postindustrialnym krajobrazie upadającej stoczni gdańskiej. To wówczas projektant nabrał niezwykłego szacunku dla anonimowych rzemieślników, którzy potrafili znaleźć proste, a przy tym przydatne rozwiązania.

Latte, okrągły stolik kawowy wykonany z dębowego lub jesionowego drewna. Blat powstał z wysokiej jakości sklejki pokrytej dekoracyjnym fornirem.

Ta klarowność jest Szymańskiemu bardzo bliska. Dlatego dawkuje oszczędnie to, co pochodzi z natury, czyli drewno, oraz industrialny metal. Łącząc je ze sobą, precyzyjnie oddaje hołd siłom przyrody i osiągnięciom ludzi.

Dekoracyjna Rybitwa wykonana z toczonego drewna i elementów stalowych.

O innych laureatach nagród Must have przeczytasz tutaj:

Autor
Bałtycki gen - skąd pochodzi marka Doki?
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...