Od archeologii przez nowe technologie po ceramikę. Justyna Karamuz z produkowania naczyń do parzenia kawy uczyniła sposób na życie.
Autorskie sitko do parzenia kawy
Projekt Slowpresso zaczął się nietypowo, bo od sitka. Ojciec Justyny Karamuz, Stefan, znany był z parzenia doskonałej kawy. Tak dobrej, że kto raz jej skosztował, domagał się naparu przy kolejnej wizycie. Co ciekawe, aromatyczny napój powstawał metodą przelewową. Sekret tkwił właśnie w autorskim sitku. Dlatego gdy Justyna zajęła się ceramiką, postanowiła, że ulepi dla ojca sitko według jego konceptu. Tak właśnie zaczęło się Slowpresso, które z pomysłu na kawę, zmieniło się w pomysł na życie.
Slowpresso - historia stworzenia wyjątkowej ceramiki
Justyna Karamuz studiowała archeologię. Fascynowało ją odkopywanie glinianych naczyń używanych nierzadko przed kilkoma tysiącami lat. Lepienie z gliny to jedna z najbardziej pierwotnych umiejętności człowieka. Wzruszenie, gdy wydobywa się takie skorupy spod kolejnych warstw ziemi, jest ogromne. Jednak to nie z archeologią Justyna związała się zawodowo. Była programistką, osobą odpowiedzialną za UX, czyli doświadczenie każdego, kto korzysta z internetu.
Jeszcze podczas pracy z nowymi technologiami zainteresowała się ceramiką. Jej przekorna natura, pragnienie, by iść w poprzek trendów, sprawiły, że rozstała się ze światem komputerów, a zajęła się tym, co do tej pory było swoistym antidotum na rozmaite kłopoty dnia codziennego, czyli lepieniem z gliny.
W ten sposób jej historia niejako zatoczyła koło. A produkowane przez nią naczynia do parzenia kawy Slowpresso oparte na pomyśle ojca, stały się afirmacją życia, w którym jest czas na drobne przyjemności. To, że dzięki tej prostej, ale niezwykłej kawiarce zwalnia czas, docenili jej użytkownicy oraz jurorzy plebiscytu Must Have.
Przeczytaj także o innych nagrodzonych projektach w plebiscycie Must Have:
- Szklane naczynia marki Huta
- Drewniane meble od Nudo Design
- Eko projekty z plastiku od UAU project
- Polskie dywany projektowane za pomocą aplikacji