Od archeologii przez nowe technologie po ceramikę. Justyna Karamuz z produkowania naczyń do parzenia kawy uczyniła sposób na życie.

Autorskie sitko do parzenia kawy

Projekt Slowpresso zaczął się nietypowo, bo od sitka. Ojciec Justyny Karamuz, Stefan, znany był z parzenia doskonałej kawy. Tak dobrej, że kto raz jej skosztował, domagał się naparu przy kolejnej wizycie. Co ciekawe, aromatyczny napój powstawał metodą przelewową. Sekret tkwił właśnie w autorskim sitku. Dlatego gdy Justyna zajęła się ceramiką, postanowiła, że ulepi dla ojca sitko według jego konceptu. Tak właśnie zaczęło się Slowpresso, które z pomysłu na kawę, zmieniło się w pomysł na życie.

Slowpresso to autorski pomysł Justyny i jej ojca Stefana, fizyka. On wymyślił koncept, ona nadała mu formę.

Slowpresso - historia stworzenia wyjątkowej ceramiki

Justyna Karamuz studiowała archeologię. Fascynowało ją odkopywanie glinianych naczyń używanych nierzadko przed kilkoma tysiącami lat. Lepienie z gliny to jedna z najbardziej pierwotnych umiejętności człowieka. Wzruszenie, gdy wydobywa się takie skorupy spod kolejnych warstw ziemi, jest ogromne. Jednak to nie z archeologią Justyna związała się zawodowo. Była programistką, osobą odpowiedzialną za UX, czyli doświadczenie każdego, kto korzysta z internetu.

Justyna Karamuz
Studiowała archeologię, przez 10 lat pracowała jako projektantka w branży IT. Od 16 lat zajmuje się ceramiką, którą najpierw traktowała jako hobby, by stopniowo stać się profesjonalistką w tej dziedzinie. Stworzyła własną markę Slowpresso, produkującą naczynia do parzenia kawy według konceptu jej ojca Stefana.

Jeszcze podczas pracy z nowymi technologiami zainteresowała się ceramiką. Jej przekorna natura, pragnienie, by iść w poprzek trendów, sprawiły, że rozstała się ze światem komputerów, a zajęła się tym, co do tej pory było swoistym antidotum na rozmaite kłopoty dnia codziennego, czyli lepieniem z gliny.

W ten sposób jej historia niejako zatoczyła koło. A produkowane przez nią naczynia do parzenia kawy Slowpresso oparte na pomyśle ojca, stały się afirmacją życia, w którym jest czas na drobne przyjemności. To, że dzięki tej prostej, ale niezwykłej kawiarce zwalnia czas, docenili jej użytkownicy oraz jurorzy plebiscytu Must Have.

Dzięki produktom Slowpresso parzenie kawy znów staje się rytuałem. To luksus w naszych czasach!

Przeczytaj także o innych nagrodzonych projektach w plebiscycie Must Have:

 

Autor
Projekt kawa - ceramika Slowpresso
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...