W świecie software’u dostrzegają magię, w plastiku - ekologię. Design stał się ich pomysłem na pracę i życie.

Eko plastik - czy to możliwe?

Kolorowe „nitki” nawleczone na szpule wyglądają jak w zakładzie krawieckim. Z nich właśnie powstają ekologiczne projekty studia UAU project wydrukowane w technologii 3D. Justyna Fałdzińska i Miłosz Dąbrowski tworzą w ten sposób przedmioty codziennego użytku.

UAU project
Pracownię założyli w 2011 roku absolwenci Wydziału Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – Justyna Fałdzińska i Miłosz Dąbrowski, którzy studiowali także w Escola Superior de Artes e Design w Porto. Fałdzińska i Dąbrowski specjalizują się w projektowaniu przedmiotów, które powstają dzięki drukarkom 3D.

Przez jakiś czas designerzy poszukiwali dla siebie drogi - projektowali plakaty, zajmowali się identyfikacją wizualną, stworzyli też zabawny Stołek Królika ze sklejki. W pewnym momencie jednak Miłosz zainteresował się drukiem 3D. Przez rok uczył się programowania, potem przez dwa kolejne lata eksperymentowali. Nie chcieli bowiem czuć się ograniczeni formą.

Elegancka lampa Anemone daje nastrojowe światło.

Druk 3D w designie

Dziś sami projektują i produkują, a kilka drukarek wciąż gotowych jest do podjęcia kolejnego zlecenia. Twórcy UAU project naprawdę żyją sprawami ekologii. Zaczynając od spraw małych, jak chodzenie na zakupy z własnymi pojemnikami, po produkcję i wysyłkę swoich projektów. Marka celowo nie ma opakowań - obiekty pakowane są w taki karton, jaki akurat znajdą w pracowni. Nie produkują niczego na zapas.

 

Część projektów dostępna jest w postaci plików. Można je wydrukować w dowolnym miejscu na świecie! W ten sposób znacząco redukuje się ślad węglowy, za którego wzrost odpowiada gigantyczny rozwój transportu. Ciekawym „patentem” jest też wyposażenie lampek w kable z IKEA oraz wazony w proste szklanki pochodzące ze szwedzkiej sieciówki. Są one bowiem takie same na całym świecie. Po prostu - z jednej strony standaryzacja, z drugiej nieograniczona fantazja i dbałość o środowisko. Oto ich pomysł na design i życie.

Autor
Ekologiczne projekty z plastiku studia UAU project
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...