W czasach, kiedy stawiano na funkcjonalność, Finn Juhl dokonał wielkiej rewolucji. Udowodnił, że meble o liniach inspirowanych naturą będą nie tylko piękne, ale i wygodne.

Kim był Finn Juhl?

W młodości chciał zostać historykiem sztuki. Jednak jego pragmatyczny ojciec, który sam zajmował się handlem tkaninami, sprowadzanymi ze Szwecji, Wielkiej Brytanii i Szwecji, przekonał go, żeby znalazł sobie bardziej intratny zawód. I tak Finn Juhl został studentem wydziału architektury Królewskiej Akademii Sztuk w Kopenhadze.

Po studiach przez 10 lat pracował w słynnym biurze architektonicznym Vilhelma Lauritzena, aż w 1945 roku postanowił założyć w Kopenhadze własną pracownię, zajmując się odtąd projektowaniem wnętrz i mebli.

Finn Juhl (1912-1989)
Duński projektant i architekt, jedna z czołowych postaci tworzących duńskie wzornictwo w latach 40. i 50. XX wieku. Ukończył studia z zakresu architektury, ale sławę przyniosły mu przełomowe projekty mebli, zwłaszcza wykonane z drewna tekowego.

Pierwsze projekty Finna Juhla

Początkowo projektował meble dla siebie. Pierwsze modele powstały do jego domu jako uzupełnienie architektury i sztuki. Juhl uważał bowiem, że dobrze urządzony dom to taki, w którym wszystkie elementy są jednakowo ważne i stanowią spójną całość.

W projektach Juhla dominują organiczne formy, czego przykładem są widoczne na zdjęciu: sofa Little Mother, stolik koktajlowy i fotel France Chair.

Dość wspomnieć, że na ścianach posesji projektanta zawisły obrazy współczesnych mu duńskich malarzy. Znajdujący się w Charlottenlund pod Kopenhagą dom Juhla, będący jedną z kilku tylko jego realizacji architektonicznych, a stanowiący wczesny przykład otwartego planu, z widokiem na ogród z każdego pomieszczenia, jest obecnie częścią Muzeum Ordrupgaard.

Modułowy system paneli z 1953 roku pozwala na niezależne przesuwanie szafek i półek oraz nieograniczoną kombinację materiałów i kolorów.

Meble do tego domu wykonał mistrz stolarki Niels Vodder, z którym Juhl zaczął trwającą wiele lat współpracę w roku 1937. Razem tworzyli meble w niedużych seriach, liczących przeważnie po kilkadziesiąt egzemplarzy.

W latach 50. Juhl zaczął eksperymentować ze stalą, np. tworząc prezentowaną komodę.

Najpopularniejsze projekty Finna Juhla

Pierwsze prace, takie jak na przykład najbardziej surrealistyczne z projektów krzesło Pelikan z 1940 roku, spotkały się z ostrą krytyką. Meble Juhla miały organiczne, bardzo rzeźbiarskie kształty, inspirowane były współczesną sztuką i stały w opozycji do tradycyjnego duńskiego rzemiosła - geometrycznego i skupionego jedynie na aspektach użytkowych.

Z czasem okazało się, że przesunięcie akcentu na formy i walory estetyczne było strzałem w dziesiątkę. Nie tylko przyniosło sławę samemu projektantowi, ale przyczyniło się także do upowszechnienia na całym świecie duńskiego modernizmu. Stylu, który na fali mody na vintage i haseł powrotu do natury, przeżywa obecnie prawdziwy renesans.

Projekt Krzesła 46 został w 1953 roku zmodyfikowany dla firmy Bovirke i otrzymał prostszą, bardziej aerodynamiczną formę
Autor
Awangardowe projekty Finna Juhla
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...