Wydaje się, że E-1027 to ciąg przypadkowych liter i cyfr. Tymczasem nazwa jednego z najsłynniejszych mebli świata zapisana została tajemnym kodem. Stolik E-1027 zyskał tak ogromną sławę, że należy do najczęściej podrabianych mebli na świecie. Niemiecka firma Classicon produkuje go na licencji właściciela praw - Aram Designs Ltd.

Eileen Gray - najsłynniejsza projektantka XX-lecia międzywojennego

Mówi się, że gdy nie wiadomo o co chodzi, to musi chodzić o pieniądze. Tymczasem wcale nie o pieniądze chodzi w tej historii, ale o miłość. Miłość trudną, zaborczą, a przy tym głęboką, przynajmniej ze strony Eileen Gray. Była jedną z najbardziej znanych twórczyń XX-lecia międzywojennego.

Eileen Gray
(1878 – 1976) Urodzona w Irlandii projektantka, architektka, dekoratorka wnętrz. Jedna z najbardziej wpływowych twórczyń XX wieku. Meble jej autorstwa pobiły rekordy aukcyjne. Fotel Dragons sprzedano za 22 miliony euro!

Co ciekawe, nie otrzymała wykształcenia projektowego, ani szczerze mówiąc żadnego. W rodzinnym, arystokratycznym domu kształciły ją guwernantki. Dlatego zwykła o sobie mówić „architekt bez dyplomu, projektant bez wykształcenia”.

Stolik E-1027 zaprojektowała dla siebie!

Mimo to z powodzeniem tworzyła i projekty domów, i mebli. Niektóre z nich zyskały status ikon designu, jak stolik E-1027. Gray zaprojektowała go do swojej willi na Lazurowym Wybrzeżu. Nazwała go tak samo jak dom.

Duet doskonały - stolik E-1027 oraz fotel Bibendum. Dwa najbardziej znane projekty autorstwa Eileen Gray. Producent Classicon.

Nazwała stolik ku czci kochanków

W nazwie E-1027 zaklęte są nazwiska kochanków: E oznacza Eileen, 10 to dziesiąta litera alfabetu czyli J, 2 to B, a 7 to G. Inicjały JB oznaczają Jeana Badoviciego, pochodzącego z Rumunii, a działającego we Francji architekta. Twórcy mieli gorący romans, a Badovici z jednej strony zachęcał Gray do zajmowania się architekturą, z drugiej zaś popadał z projektantką w bezustanne konflikty.

Szklany blat wsparty na metalowej, otwartej konstrukcji jest ruchomy. Podobno stolik E-1027 uwielbiała siostra projektantki, która zazwyczaj jadła śniadania w łóżku.

I chociaż uczucie nie przetrwało próby czasu, nieśmiertelny okazał się metalowy stolik z ruchomym szklanym blatem. 

 

Autor
Ten stolik został najczęściej podrabianym meblem na świecie!
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...